Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino

mat. prasowe

Jak mawiał król Edward VII: „Wino nie tylko się pija. Wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, sączy, delektuje i o winie się mówi.” Wino to subtelny i dość wymagający trunek. Warto pamiętać, że na jego smak, aromat i kolor wpływają takie czynniki jak nasłonecznienie, temperatura czy wilgotność powietrza. Jak zatem przechowywać wino, aby zachować wszystkie jego walory? Poniżej prosty przewodnik, nie tylko dla koneserów.

Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
ASKO

Przechowywanie butelek: jakiej temperatury potrzebuje wino?

Po pierwsze, wino powinno być przechowywane w mocno zacienionym miejscu. Zbyt intensywne oświetlenie sprawia, że wino starzeje się, traci swój kolor i powoduje wytrącanie w nim siarki, a co za tym idzie nieprzyjemny smak. Po drugie, temperatura przechowywania nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Wino czerwone powinno być przechowywane w temperaturze 15-18 stopni Celsjusza. W nieco niższej temperaturze 10-15 stopni Celsjusza przechowujemy wino białe, a w najniższej temperaturze 9-10 stopni Celsjusza – wino różowe. Ostatnim istotnym warunkiem pozostaje  wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 70%. Zbyt duża wilgotność powietrza może przyczynić się do pojawienia pleśni na korku, z kolei za niski poziom wilgoci przyczyni się do wyschnięcia korka i utlenienia wina. Spowoduje to zmianę smaku, a w niektórych przypadkach nawet zepsucie trunku.

Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
ASKO

Gdzie przechowywać wino? Nie tylko chłodziarka do wina

Idealnym miejscem na przechowywanie wina jest piwnica, pod warunkiem, że wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione. Przeciągi, a więc brak unormowanej temperatury, wpadające światło słoneczne czy niedostateczna wilgotność mogą sprawić, że jedynym rozwiązaniem będzie przechowywanie wina na kuchennym blacie albo w lodówce. Wbrew pozorom żadna z tych propozycji nie jest trafiona. Kuchnia to pomieszczenie, w którym bardzo często zmienia się temperatura. Gotowanie, pieczenie czy włączanie wentylacji sprawia, że temperatura co chwilę wzrasta i maleje.

Lodówka na wino?

Wbrew obiegowym opiniom, lodówka również nie jest dobrym miejscem do przechowywania wina. Temperatura panująca w lodówce waha się zazwyczaj od 4-8 stopni Celsjusza, tymczasem wino należy przechowywać w wyższej temperaturze od 9-18 stopni Celsjusza. Ciągłe otwieranie i zamykanie lodówki, wstrząsy i wibracje nie sprzyjają leżakowaniu. Wino to szlachetny trunek, który potrzebuje ciszy i spokoju, aby dojrzeć. W lodówkach panuje niska wilgotność, dzięki czemu przechowywane produkty mogą dłużej zachować świeżość. Tymczasem wino potrzebuje wyższego poziomu wilgotności. Gdzie zatem najlepiej przechowywać wino?

Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
ASKO

Chłodziarka do wina

Winiarki, czyli specjalistyczne chłodziarki do wina, zapewniają trunkowi optymalne warunki przechowywania i dojrzewania. Firma ASKO, skandynawski producent wysokiej klasy urządzeń AGD, stworzyła gamę chłodziarek na wino, aby pielęgnacja i przechowywanie każdej kolekcji win stało się łatwe i przyjemne. Wolnostojące chłodziarki na wino ASKO są przeznaczone do przechowywania większych kolekcji. Winiarka jednostrefowa może pomieścić do 261 butelek, a trzystrefowa do 190 butelek.

Szereg zaawansowanych funkcji zapewnia idealne warunki do przechowywania wina. Wśród nich warto wymienić: filtrowanie powietrza czystym węglem drzewnym, monitorowanie wilgotności, optymalne warunki oświetleniowe, szklane drzwi chroniące przed promieniowaniem UV, wysokiej jakości kompresor zapewniający stałą temperaturę w każdej strefie i brak wibracji, dzięki czemu butelki mogą spokojnie leżakować.

Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
ASKO

Winiarka - inteligentny sposób zarządzania kolekcją win

Zarządzanie kolekcją win jest łatwe dzięki temu, że urządzenia ASKO są zintegrowane z aplikacją Vivino. Zapewnia ona dostęp do obszernej bazy danych, dzięki której można zidentyfikować każde wino. Jak działa aplikacja? Interfejs użytkownika jest wyposażony w kamerę, która skanuje etykiety butelek, korzystając z bazy danych, zawierającej 12 mln pozycji.  Po identyfikacji, wino można dodać do inwentarza wraz z najważniejszymi informacjami.

Aplikacja Connect Life

Dzięki aplikacji Connect Life, wszystkie funkcje chłodziarki są dostępne za pośrednictwem smartfona. Oznacza to, że zmiana wybranych ustawień lub przeszukiwanie zapasów może odbywać się w wygodny sposób, w dowolnym miejscu. Podłączenie aplikacji do bazy danych Vivino sprawia, że świat informacji na temat degustacji, przechowywania, gotowości do spożycia jest na wyciągnięcie ręki. Aplikacja umożliwia dodawanie również notatek do butelek - aby łatwo przypomnieć sobie, kto je nam podarował lub podczas jakiej uroczystości powinny zostać otwarte.   

Design i przestrzeń do serwowania

Chłodziarki na wino ASKO zostały zaprojektowane tak, aby zwracały na siebie uwagę. Posiadają wydzieloną strefę do serwowania wina z miejscem na korkociąg i kieliszki, aby móc delektować się trunkiem. Funkcjonalna elegancja, nowoczesne wzornictwo i technologia winiarek ASKO zostały docenione przez jury prestiżowego konkursu iF DESIGN AWARD, które w 2021 roku przyznało produktowi iF GOLD AWARD.

Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino
ASKO
    Więcej o:

Skomentuj:

Chłodziarka do wina - nowoczesna lodówka na wino