12 spektakularnych metamorfoz waszych łazienek
Do tych łazienek strach było wchodzić. Teraz trudno je rozpoznać - wszystkie przeszły całkowitą metamorfozę. Zobacz polskie łazienki przed metamorfozą i po niej.
Łazienka zrobiona na szaro
PRZED ZMIANĄ. W łazience nie było płytek ceramicznych, co nowi właściciele uznali za zaletę - nie musieli ich bowiem skuwać. Obniżyło to koszty modernizacji i znacznie przyspieszyło prace remontowe.
PO ZMIANIE. Parawan nawannowy ma długość 130 cm. Zamontowano model składany, który po złożeniu przylega do ściany i nie przeszkadza w korzystaniu z wanny. Ścianka instalacyjna podwieszonego sedesu służy jako wygodna półka. Ściany i podłogę obłożono jasnymi płytkami, dzięki którym łazienka wydaje się większa. Na ceglanej ścianie zamontowano wtapiający się w tło grzejnik łazienkowy.
BERNARD BIALORUCKI
Mniej znaczy lepiej
PRZED ZMIANĄ. Nagromadzenie "drgających" wzorów i mocnych barw sprawiało, że wnętrze wydawało się jeszcze mniejsze niż w rzeczywistości.
PO ZMIANIE. Ściany zostały przemalowane na kolor niebieski w odcieniu płytek ceramicznych. Do barwy fugi nawiązują natomiast szerokie poziome pasy pod sufitem. Pełnią one funkcję nie tylko estetyczną - poszerzają też optycznie wnętrze. Zasłonka prysznicowa nad wanną została dopasowana barwą do urządzeń sanitarnych. Neutralna biel na dużych płaszczyznach zestawiona z jasnym błękitem bardzo uspokoiła wnętrze. Obudowa wanny zrobiona z półprzezroczystego pleksi wygląda estetyczniej niż wisząca tam przedtem suto marszczona tkanina w jaskrawym biskupim kolorze.
fot. Łukasz Zandecki
Nowoczesna łazienka
PRZED ZMIANĄ. Zielone staromodne kafelki i stara wanna nie dodawały tej łazience uroku. Do tego widoczna terma i ogólne zaniedbanie.
PO ZMIANIE. Łazienka przeszła gruntowny remont. Ściany pokryto nowoczesnymi białymi i szarymi kafelkami. Wymieniono armaturę, zamontowano sufit podwieszany. Do wystroju odpowiednio dobrano wszelkie sprzęty i dodatki, jak chociażby grzejnik. Efekt jest spektakularny. Trudno uwierzyć, że to ta sama łazienka.
Monika Filipiuk-Obałek
Trzymetrowa łazienka
PRZED ZMIANĄ. Wystrój tej około trzymetrowej łazienki pamiętał czasy PRL-u. Kafelki w ponurym kolorze (tylko takie udało się wtedy kupić), zniszczone szafki z drzwiczkami, które się nie domykały. Do tego ciasno i niewygodnie. Krótko mówiąc, łazienka aż się prosiła o generalny remont.
PO ZMIANIE. Szafka pod umywalką została zrobiona na wymiar z lakierowanej płyty. Pod blatem zmieściły się półki na ręczniki i środki czystości, szufladki na drobne kosmetyki oraz pralka. W wannie można swobodnie wziąć prysznic - oprócz tradycyjnej rączki prysznicowej zainstalowano w niej bowiem deszczownicę. Przed zachlapaniem wnętrze chroni zasłonka, przesuwająca się po szynie na suficie.
Tania metamorfoza
PRZED ZMIANĄ. Łazienka z lat 80. XX wieku była zniszczona i niemodna. Cóż, urządzono ją w czasach, gdy materiały się zdobywało, a nie z rozmysłem kupowało.
PRZED ZMIANĄ. Łazienka z lat 80. XX wieku była zniszczona i niemodna. Cóż, urządzono ją w czasach, gdy materiały się zdobywało, a nie z rozmysłem kupowało.
PO ZMIANIE. Ponieważ budżet nie przekraczał 1200 zł, na zmianę większości urządzeń nie można było sobie pozwolić. Nowa jest tylko umywalka, która zastąpiła starą, popękaną. Drewniana szafka pod nią oraz półka u góry zapewniają miejsce na kosmetyki i łazienkowe akcesoria. Aby obniżyć koszty modernizacji, mebelki te zrobiła własnoręcznie stylistka. Użyła sosnowych desek pomalowanych białą bejcą.
Tekst Elżbieta Błasikiewicz Projekt i wykonanie: Agnieszka Żelazko
Łazienka w bloku na nowo
PRZED ZMIANĄ: Łazienka w bloku z lat 60. była zniszczona i zaniedbana. Odpadające kafelki nie dodawały jej uroku. Armatura tylko podkreślała wiekowy wystrój.
PO ZMIANIE: Zamiast wanny na całą ścianę zdecydowano się na mała wannę z panelem prysznicowym. Żeby go wstawić, przeniesiono piecyk z łazienki do kuchni. Najwięcej dały nowe płytki. Na ścianach położono płytki typu metro, a na podłodze wzorzyste płytki cementowe.
fot. Och-Ach_Concept Katarzyna Benko
Łazienka z kroplą luksusu
PRZED ZMIANĄ. Kwadratowa łazienka (z małą wnęką) jest bardzo ustawna. Niestety, te walory nie zostały w pełni wykorzystane. Były tu tylko niezbędne urządzenia, i to niezbyt wygodne - krótka wanna (dł. 120 cm) i mała umywalka. Nadmiar kolorów wywoływał wrażenie chaosu.
PO ZMIANIE. Umywalkę wbudowano w blat z naturalnego łupka. Z tego samego materiału jest praktyczna półka niżej. Blat płynnie przechodzi w półkę w kabinie - w ten sposób powstało miejsce na kosmetyki potrzebne podczas natrysku.
Akcja ratunkowa
PRZED ZMIANĄ. Wymiana rur spowodowała prawdziwe spustoszenie. Zwykle powstałe wtedy dziury zasłania się płytą gipsowo-kartonową i przykleja brakujące kafelki. Tutaj, z braku zapasowych płytek, takie rozwiązanie nie wchodziło w grę.
PO ZMIANIE. Panele zasłaniające rury zrobiono z przyciętych na wymiar desek sosnowych przymocowanych śrubami do stelaża zbitego z listewek. Aby drewno nie niszczyło się w wilgotnym pomieszczeniu, jego krawędzie zabezpieczono silikonem, a całość pokryto pięcioma warstwami impregnatu do drewna. Wybrano preparat w białym kolorze, który nadał sośninie ładniejszą barwę, bardziej pasującą do płytek ceramicznych.
mat. własne
Ciasna łazienka
PRZED ZMIANĄ. Łazienka dawno już miała lata świetności za sobą. Gospodarze narzekali nie tylko na niemodny wygląd wnętrza, ale także na słabą funkcjonalność, m.in. na niewygodne usytuowanie sedesu.
PO ZMIANIE. Sedes podwieszany, znacznie mniejszy od poprzedniego, stojącego, przesunięto w stronę umywalki. Zapewniło to wygodniejszy dostęp - wcześniej niemal stykał się ze ścianką z luksferów wydzielającą kabinę prysznicową. Zrezygnowano ze stojącej tu wcześniej szafki podumywalkowej. Co prawda, gospodarze stracili schowek, ale za to mogą swobodniej poruszać się po pomieszczeniu.
mat. własne
Prysznic zamiast wanny
PRZED ZMIANĄ. Mieszkanie w starej kamienicy. Łazienka była bardzo zaniedbana. Armatura nadawała się jedynie do wymiany. Ściany pokryte były lamperią, a na jednej z nich znajdowało się wysoko osadzone okienko wychodzące na kuchnię.
PO ZMIANIE. Żeby zaoszczędzić miejsce zrezygnowano z wanny na rzecz prysznica. Zdecydowano się na nowoczesną i oszczędną estetykę. Kolory są jasne, żeby optycznie dodać łazience centymetrów. Zlikwidowano też okienko wychodzące na kuchnię.
ILLUMISTUDIO.co
Kąpiel na plaży
PRZED ZMIANĄ. Łazienka znajduje się w niewielkim jednopokojowym mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Ma 3,5 m kw. Oprócz łazienkowych urządzeń są w niej półki na niezbędne środki czystości i kosmetyki oraz płytka, wisząca szafeczka.
PO ZMIANIE. Szpecące wnętrze rury centralnego ogrzewania pomalowaliśmy na kolor ściany. Teraz są mniej widoczne. Dodatkowo przesłania je bambusowy wieszak na lekkie pranie. Plastik został zastąpiony drewnem. Z niego jest zrobiona rama nowego lustra i półka na kosmetyki nad wanną.
fot. Arkadiusz Cichocki
Metamorfoza łazienki za 2000 zł
PRZED ZMIANĄ. Łazienka miała wady dyskwalifikujące ją w oczach właścicielki - przede wszystkim brzydkie kafelki i brak zamykanych schowków.
PO ZMIANIE. Płytki ceramiczne, pokrywające całe ściany, pomalowano specjalną farbą na jednolity jasnoszary kolor. Tylko na podłodze są nowe, imitujące drewno kafelki. Naklejono je na stare, co znacznie obniżyło wydatki i skróciło czas modernizacji. Pojawiły się też dekoracyjne dodatki (grafika, ceramiczna głowa).
SYLWESTER REJMER
Drobny retusz łazienki
PRZED ZMIANĄ. W niewielkiej łazience mieszczą się wszystkie niezbędne urządzenia sanitarne i wąska pralka. Jest też gdzie przechowywać kosmetyki i środki czystości. Jedyną wadą tego funkcjonalnie zaaranżowanego pomieszczenia była zbyt jednolita kolorystyka.
PO ZMIANIE. Szafka podumywalkowa z lakierowanej na biało płyty została oklejona fornirem zebrano (tę usługę wykonał stolarz). Dzięki temu mebelek nie tylko zyskał ciekawszą barwę, ale również nabrał szlachetności. Nad lustrem zainstalowano kinkiet, który zapewnia odpowiednie oświetlenie do golenia, robienia makijażu itp. Dywanik łazienkowy w turkusowym kolorze oraz ręczniki w kilku odcieniach błękitu to kolejne detale przełamujące monochromatyczność wnętrza. Przybył także minischowek - wyplatany kosz na zapasy kosmetyków i proszków do prania.
- Więcej o:
- wystrój wnętrz
Zrób to sam: wieszak z gałęzi
Mieszkanie w duchu vintage na warszawskim Muranowie
Vintage: aranżacja mieszkania miłośniczki stylu
Kuchnia w szmaragdach
Obrazy na płótnie
Apartamenty w hotelu Sofitel Warsaw Victoria przeszły metamorfozę. Jak wygląda teraz Apartament Prezydencki?
Mercure Warszawa Grand po modernizacji. Wnętrza nawiązują do historii miasta i samochodu Syrena 100
Wnętrza: Eko i design