Czym się kierować, wybierając meble kuchenne?
Jeśli kuchnia jest dla Ciebie ważnym pomieszczeniem i uwielbiasz w niej spędzać długie godziny, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest jej odpowiednie urządzenie. Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń, trzymając się zasady trójkąta roboczego? Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji tego pomieszczenia?
Jeśli kuchnia jest dla Ciebie ważnym pomieszczeniem i uwielbiasz w niej spędzać długie godziny, na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważne jest jej odpowiednie urządzenie. Jak stworzyć funkcjonalną przestrzeń, trzymając się zasady trójkąta roboczego? Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę podczas aranżacji tego pomieszczenia?
Aspekt numer 1: kształt kuchni
Od tego, jaki kształt ma kuchnia, w dużej mierze zależy sposób usytuowania poszczególnych sprzętów i szafek. Zupełnie inne możliwości daje niewielki aneks kuchenny ulokowany w 30-metrowej kawalerce, inne zaś oddzielne pomieszczenie będące jedną ze stref 250-metrowego domu. Kluczowa jest odległość pomiędzy ścianami – długa i wąska kuchnia będzie wymagała innej zabudowy niż nieduża, za to ustawna wnęka otwierająca się na salon. Ważna jest również obecność i rozmieszczenie okien, które sprzyjają gotowaniu przy świetle dziennym, za to mogą utrudniać realizację ciągu szafek kuchennych i blatu. Warto o tym pamiętać. W tym, jakie meble kuchenne wybrać do swojego domu, pomoże Ci zapoznanie się z asortymentem sklepu Merkury Market.
Aspekt numer 2: wielkość kuchni
Inaczej urządza się aneks kuchenny, inaczej zaś dużą kuchnię stanowią odrębne pomieszczenie. W przypadku większych przestrzeni dobrym pomysłem może być wyspa usytuowana na środku z płytą grzewczą, zlewem i okapem. W mniejszych sprawdzi się natomiast fragment blatu roboczego, pełniący funkcję stołu, przy którym siedzi się na hokerach.
Aspekt numer 3: rozmieszczenie przewodów elektrycznych i przyłącza wodno-kanalizacyjnego
Już na etapie wyprowadzenia przewodów elektrycznych i przyłącza wodno-kanalizacyjnego z wylewki betonowej w dużej mierze definiuje się obszary, przy których powinny znaleźć się sprzęty takie jak zmywarka, zlew, płyta indukcyjna czy lodówka. Aspekt ten rzutuje na całej aranżacji – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak też wizualnym.
Aspekt numer 4: obecność okna
Obecność okna w kuchni jest bardzo przydatna. Dzięki niemu do pomieszczenia wpada naturalne światło, przy którym wygodnie kroi się warzywa i przygotowuje posiłki. Warto jednak pamiętać, aby podczas realizacji zabudowy kuchennej blat roboczy znajdował się idealnie na równi z parapetem. Umożliwi to swobodne otwieranie skrzydła okiennego.
Aspekt numer 5: zasada trójkąta roboczego
Trójkąt roboczy zapewnia funkcjonalność i wygodę codziennej pracy. W każdej kuchni, niezależnie od jej wielkości, znajduje się strefa przechowywania, strefa mokra (ze zlewem i zmywarką) oraz strefa przygotowywania posiłków (blaty robocze, płyta i piekarnik). Zasada dwóch kroków oznacza, że nie więcej niż właśnie dwa kroki powinny dzielić użytkownika od każdej z poszczególnych stref.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni