Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Danuta Duszniak - projektantka ceramiki. Pionierka nowoczesnego stylu "New Look".

red.

Danuta Duszniak to artystka i projektantka, autorka kilkudziesięciu wzorów ceramiki użytkowej powszechnego użytku. Otrzymała nagrodę PorcelaNowe za całokształt działalności twórczej w dziedzinie projektowania ceramiki użytkowej, w tym pionierskie w Polsce zastosowanie charakterystycznego dla lat 50. nowoczesnego stylu New Look

Danuta Duszniak to osoba niezwykła. Obdarzona niezwykłym poczuciem humoru projektantka ceramiki, stworzyła wiele porcelanowych dzieł sztuki, które dziś uznawane są za ikony polskiego wzornictwa. Dzbanki Kolumb, wazon Rock'n Roll czy serwis kawowy Prometeusz to tylko niektóre z jej prac, prezentowane na licznych wystawach w Polsce i za granicą.

W 1952 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie na specjalności Rzeźba i ceramika.  Bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu, dostała propozycje pracy w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.  Dużą część życia poświęciła Cepelii. Jest autorką wielu prac teoretycznych na temat projektowania przemysłowego.

Niedawno Danuta Duszniak została uhonorowana nagrodą PorcelaNowe, ustanowioną z okazji jubileuszu 225-lecia marki Ćmielów. Statuetka, zaprojektowana przez Marka Cecułę, przyznawana jest osobom mającym szczególny wpływ na rozwój polskiego wzornictwa, a w szczególności ceramiki i porcelany.

Kapituła konkursu w składzie: Bożena Gargas - Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, prof. Piotr Kielan - Rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Małgorzata Rogala - Redaktor Naczelna Magazynu Dom&Wnętrze, dr hab. Robert Kotowski - Dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, Inga Kamińska - Prezes Polskich Fabryk Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A., Marek Cecuła - Dyrektor Artystyczny Polskich Fabryk Porcelany, projektant i ceramik, doceniła Panią Duszniak jako artystkę, ceramiczkę i projektantkę, autorkę kilkudziesięciu wzorów ceramiki użytkowej powszechnego użytku, w tym pionierskie w Polsce zastosowanie charakterystycznego dla lat 50-tych nowoczesnego stylu New Look.

"Przyjmuję z pokorą wyrazy uznania dla mojej skromnej, maleńkiej figurki i działalności na niwie projektowania. Dzięki życzliwości Kapituły zdałam sobie też sprawę, że dane było mi przeżyć wielką przygodę i udało mi się jej nie zmarnować"

- powiedziała Danuta Duszniak, odbierając nagrodę.

Redakcja Domosfery składa Pani Danucie serdeczne gratulacje!

    Więcej o:

Skomentuj:

Danuta Duszniak - projektantka ceramiki. Pionierka nowoczesnego stylu "New Look".