Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dla kogo jest program "Pierwsze Mieszkanie"? Warunki

AI/red.

Rząd Polski ogłosił uruchomienie nowego programu mieszkaniowego „Pierwsze Mieszkanie”. Wsparcie dotyczyć będzie osób poniżej 45 roku życia, przy zakupie ich pierwszej nieruchomości. Program będzie składał się z dwóch rozwiązań: pierwsze to pożyczka bezpieczna, a drugie to specjalne konto mieszkaniowe. Jaka jest istota proponowanych innowacji, kto będzie mógł korzystać z programu i kiedy zacznie on działać?

Program "Pierwsze mieszkanie"
Program "Pierwsze mieszkanie"
Fot. Shutterstock/Studio Romantic

Kto może korzystać z programu "Pierwsze mieszkanie"?

To oferta dla osób poniżej 45 roku życia. Powinno to być pierwsze mieszkanie tej osoby. Jeśli ktoś posiada lub posiadał nieruchomość, nie będzie mógł uczestniczyć w tym programie. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego dziecka przynajmniej jedno z nich musi spełniać warunki programu.

Kto może dostać Bezpieczny kredyt 2%?

Kluczowym elementem programu jest bezpieczna pożyczka na 2%. Cechuje ją pomniejszenie spłaty o różnicę między stopą stałą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałym oprocentowaniu w bankach udzielających kredytu, pomniejszonego o marżę, a oprocentowaniem kredytu w wysokości 2%. Okres kredytowania wynosi 10 lat. Przy korzystaniu z pożyczki nie ma żadnych ograniczeń co do ceny 1 m2 przy zakupie mieszkania.

"Pierwsze Mieszkanie" w praktyce - przykłady obliczania rat kredytu

Innym elementem programu jest specjalne konto mieszkaniowe. Konto jest przeznaczone na pierwsze mieszkanie lub dla wielodzietnej rodziny mieszkającej w zbyt ciasnych mieszkaniach. Premia mieszkaniowa równa jest rocznej stopie inflacji lub dynamice cen mieszkań – naliczana rocznie, wypłacana jednorazowo. Odsetki są zwolnione z podatku Belki. To 5 lat na wykorzystanie środków na zakup pierwszego mieszkania (w tym budowę domu, wkład mieszkaniowy do spółdzielni, udział w SIM lub TBS).
Przeanalizujmy ten przypadek bardziej szczegółowo. Takie konto mieszkaniowe może otworzyć osoba, która nie posiada i nie posiadała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, lub domu jednorodzinnego). Z programu może skorzystać również osoba, która mieszka w jednym małym mieszkaniu z co najmniej dwojgiem własnych lub adoptowanych dzieci (mieszkanie do 50 m2 z dwójką dzieci, 75 m2 z trójką dzieci).
Okres gromadzenia środków na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Regularne wpłaty (co najmniej 11 wpłat w ciągu roku o określonej kwocie - od 500 zł do 2000 zł) gwarantują dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można przeznaczyć na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy na inwestycje np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. Składka będzie wykazywana na koncie co roku, ale zostanie wypłacona tylko wtedy, gdy posiadacz konta skieruje te środki na zakup mieszkania.

Jaka jest maksymalna wysokość kredytu hipotecznego 2%?

Kwota pożyczki, z której można skorzystać w ramach tego programu to maksymalnie 500 000 zł dla jednego gospodarstwa domowego i 600 000 zł dla małżeństwa lub rodziców wychowujących dziecko. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał swobodę co do jego standardu i lokalizacji, ponieważ przy zakupie nie będzie obowiązywał limit cenowy. Program obejmie mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Od kiedy można składać wnioski o przystąpienie do programu?

Nowy program mieszkaniowy dla osób poniżej 45 roku życia ma rozpocząć się 1 lipca 2023 roku . Tak przynajmniej powiedzieli przedstawiciele resortu na konferencji prasowej. Według urzędników potrzeba pół roku, aby sfinalizować legislację, przygotować banki, stworzyć i przetestować cały system. Jednocześnie banki, a także deweloperzy są bardzo zainteresowani udziałem w programie. Wnioski o udział w programie można składać od maja 2023 roku.
Czy dofinansowanie rządowe ""Pierwsze mieszkanie"" obejmuje także budowę domu?
W ramach programu „Pierwsze mieszkanie” sfinansować można budowę lub zakup mieszkania, a także budowę jednorodzinnego domu. Program nie przewiduje żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o formę czy powierzchnie, a nawet wartość przyszłej inwestycji. Zgromadzone czy uzyskane za pośrednictwem pożyczki środki, mogą stanowić całość środków wydatkowanych na zakup domu czy mieszkania, lub być jedynie częścią wkładu własnego.

Ile osób może skorzystać z dofinansowania?

Według ostrożnych szacunków rządu z programu ma skorzystać od 50 do 70 tysięcy obywateli Polski. Jeśli sytuacja gospodarcza nie ulegnie zmianie, a poziom inflacji się zmniejszy, lub ta przestanie tak dynamicznie rosnąć, to program może trafić nawet do 130 tysięcy zainteresowanych. Według niezależnych ekspertów program może trafić nawet do większej ilości Polaków, ze względu na nadal wysokie ceny nieruchomości, jednakowo na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Sytuację mieszkaniową komplikuje dodatkowo fakt, obecności ponad 3 milionów uchodźców z Ukrainy, którzy zmuszeni są korzystać z rynku wynajmu, co podnosi cenę mieszkań, a dodatkowo sprawia, że ich liczba stale się zmniejsza. Pierwsze rezultaty, będzie można ocenić po roku – dwóch działania programu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dla kogo jest program "Pierwsze Mieszkanie"? Warunki