Dom pod miastem w stylu farmhouse - wnętrza projektu MM Architekci
Projektowanie wnętrz często przypomina balansowanie na granicy różnych stylów. W tym przypadku kluczowym zadaniem było stworzenie przestrzeni, która harmonijnie wpisze się w kontekst granicy miasta i wsi. Małgorzata i Andrzej Bacikowie z MM Architekci umiejętnie połączyli nowoczesność z tradycyjnymi elementami oraz elegancję z prostotą, osiągając efekt wnętrza praktycznego, przytulnego i utrzymanego w stylu farmhouse.
Właściciele zlecili architektom adaptację gotowego projektu niewielkiego, parterowego domu o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych. Mimo mocno ograniczonej przestrzeni właściciele marzyli o wysokim, otwartym salonie, sięgającym aż po dach, co nada wnętrzu przestronności i charakteru. Widoczne drewniane jętki, będące częścią konstrukcji dachu, wprowadziły rustykalny akcent. Aby dodatkowo doświetlić niemal sześciometrowy salon, Andrzej zaprojektował dwa okna połaciowe. Podczas, gdy on zajmował się aspektami architektonicznymi, Małgorzata skupiała się na wykończeniu i aranżacji wnętrz.
Wyważona elegancja
Ze względu na ściśle określony budżet architektka postawiła na solidne materiały wykończeniowe, które stanowią trwałą bazę wnętrza. Część mebli właściciele zabrali z poprzedniego domu, a nowe elementy były dokupowane z czasem. Kluczowe jednak było odpowiednie dobranie podłóg i zabudowy, które miały przetrwać lata. Większość materiałów wybrano z oferty salonów Dekorian Home. Jednym z ulubionych elementów właścicielki stała się drewniana podłoga marki Boen – jej sęki i układ desek podkreślają wiejski charakter wnętrza. Klasyczne białe drzwi oraz listwy przypodłogowe Doelken nadały przestrzeni elegancji, a jednocześnie były praktycznym wyborem dzięki swojej odporności na wilgoć.
Kuchnia z duszą
Kuchnia, choć niewielka, została zaprojektowana z dbałością o detale. Małgorzata postawiła na fornirowaną dębem zabudowę urozmaiconą jasnooliwkową zielenią, ulubionym kolorem właścicielki, który pojawia się także w wykończeniu gzymsu. Przyozdobiona płytkami Althaus marki Ceramiche Grazia kuchnia nabrała rustykalnego charakteru, a nowoczesne akcenty w postaci czarnych detali, takich jak elementy okapu, lamp czy nogi hokerów, zapobiegły nadmiernej stylizacji w kierunku retro.
Jadalnia i salon pełne światła
Podwyższony salon oraz jadalnia wymagające przemyślanych rozwiązań oświetleniowych zostały wzbogacone o lampy marki AZzardo oraz kinkiety Delight, których mosiężne wykończenia pięknie odbijają światło. Inspiracją kolorystyczną dla salonu stały się dwa olejne obrazy Stanisława Westwalewicza, a meble z historią i rodzinne pamiątki dopełniły aranżacji.
Prywatna przestrzeń
Sypialnia utrzymana w klimacie eklektycznym łączy współczesne tkaniny i wzory z klasycznymi antykami, a gabinet wyróżnia się pięknym biurkiem w stylu art deco, idealnie wpasowującym się w charakter wnętrza.
Łazienka, choć niewielka, zachwyca płytkami z kolekcji Zinc marki Apavisa, które wprowadzają element wyrafinowanego designu.
Jak podkreśla Małgorzata, kluczowym elementem sukcesu tego projektu było dopasowanie go do otoczenia. Dom miał być bardziej wiejskim azylem niż reprezentacyjną rezydencją, łącząc przytulność z funkcjonalnością i subtelną elegancją, na której zależało właścicielom.
- Więcej o:
Funkcjonalność i styl: mieszkanie w Rudzie Śląskiej
Dom pod miastem w stylu farmhouse - wnętrza projektu MM Architekci
Dom pod Warszawą - projekt wnętrz od Mango Investments
Ciepłe, rodzinne wnętrza - projekt pracowni Deer Design
Nowoczesne i funkcjonalne wnętrza domu dla rodziny
Stylowe eksperymenty: mieszkanie 5-osobowej rodziny
Dom typu stodoła z drewnem w roli głównej
Nowoczesne i eleganckie mieszkanie w Gdyni z elementami historii