Dom z cyfrowym zarządzaniem
Coraz chętniej wykorzystujemy nowe technologie i możliwości, jakie daje automatyka domowa. Robią to również deweloperzy, wzbogacając inwestycje o elementy smart. Producenci inteligentnych instalacji zaś nieustannie dostarczają przyjazne nam rozwiązania.
Oświetlenie, ogrzewanie, alarm czy wentylację można synchronizować w perfekcyjnie działający system, określany jako inteligentny budynek. Rozwój techniki komputerowej i ekspansja smartfonów, stały się szansą na spełnienie najbardziej wyszukanych oczekiwań względem naszych domów. Aplikacje telefoniczne stworzyły nowe możliwości. Zdalną obsługę rozszerzono o programowanie zadań, ustalanie sekwencji i scenariuszy, w których biorą udział już nie tylko stolarka i domowe instalacje, ale też sprzęt RTV i AGD.
Centralka i aplikacja oraz router dający dostęp do internetu zwykle tworzą komplet systemu. Reszta to wyposażenie, które można dobierać w zależności od potrzeb.
Po kablu lub bezprzewodowo
Najprostszym sposobem, żeby zmienić zwykły dom w „inteligentny”, jest znalezienie firmy zajmującej się projektowaniem, sprzedażą i montażem systemów smart. Bez takiego wsparcia trudno się obejść zwłaszcza wtedy, gdy jest to system kablowy. Okablowanie ingeruje w gotową strukturę budynku, dlatego poleca się to rozwiązanie do domów lub mieszkań jeszcze niewykończonych. System przewodowy wymaga też precyzyjnego projektu, w którym będzie uwzględnione rozmieszczenie poszczególnych urządzeń. Dlatego coraz więcej systemów inteligentnego domu jest bezprzewodowych.
Aplikacja do obsługi centrali smart home umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie okien, drzwi i bramy wjazdowej lub garażowej, zasuwanie i rozsuwanie rolet czy markiz. Pośrednikami w komunikacji między centralką a napędami są moduły sterujące – przewodowe albo bezprzewodowe. Moduły sterujące można podłączyć do każdego urządzenia elektrycznego, które ma być uruchamiane i wyłączane automatycznie. Z domową siecią można dziś powiązać właściwie wszystkie sprzęty, łącznie z płytami indukcyjnymi, okapami, ekspresami do kawy czy zmywarkami. Daje to wiele możliwości – na smartfonie wyświetlą się podpowiedzi dotyczące obsługi i konserwacji tych urządzeń.
Po zainstalowaniu czujników, regulatorów, sterowników i centrali trzeba jeszcze przeprowadzić testy i sprawdzić, czy dom właściwie działa. Na koniec pozostaje nam nauka obsługi systemu.
System bez centrali
Nie zawsze sieć smart home musi mieć centralę koordynującą jej pracę. W bezprzewodowym systemie Apple HomeKit jej rolę przejmuje aplikacja Dom, zainstalowana w smartfonach iPhone i tabletach iPad. Apple HomeKit umożliwia podłączenie kompatybilnych urządzeń takich, jak w innych systemach – czujników, kamer, inteligentnych żarówek, zdalnie sterowanych termostatów. Funkcję centrali pełni będzie przystawka Apple TV lub iPad podłączony na stałe do prądu.
Istnieją też systemy rozproszone, niewymagające zastosowania centrali w ogóle. Funkcję nadzorcy pracy podzespołów sieci pełni wtedy tylko aplikacja w telefonie. Takie systemy bywają wystarczające dla mieszkań i niedużych domów.
Zarządzanie głosem
Urządzenia do głosowej komunikacji z systemem, zwane asystentami głosowymi, wyglądają jak niewielkie przenośne głośniki. Dwa najpopularniejsze z nich to Alexa i Google. Używane są przeważnie do komunikowania się z internetem. Zadajemy im pytania, na które odpowiadają, zamawiamy przez nie ulubioną muzykę, robią dla nas zakupy, sprawdzają pogodę, dyktujemy im treść maili i wiadomości na komunikatorach. Podłączone do sieci smart home są przekaźnikami poleceń kierowanych do poszczególnych urządzeń.
W trosce o bezpieczeństwo
W wielu przypadkach rozwiązania domowej automatyki stały się uzupełnieniem systemów alarmowych. Ich centrala współdziała z czujnikami (ruchu, zbicia szyby, otwarcia drzwi lub okna) oraz kamerami. System taki może być też włączony do sieci monitoringowej danej firmy ochroniarskiej. Coraz częściej jednak systemy smart zastępują oddzielne instalacje alarmowe, bo równie dobrze mogą zawiadywać pracą czujników i kamer.
W przypadku zalania domowa automatyka wyłączy prąd w budynku, żeby nie doszło do zwarcia. Może też zamknąć główny zawór instalacji wodnej. W razie zaczadzenia wyda polecenie intensywnego wietrzenia, aby domownicy się nie zatruli. System zareaguje również na wybuch pożaru. Wyśle sygnał ostrzegawczy do nas i do straży pożarnej, odetnie dopływ gazu, a mechaniczny system wentylacyjny zadziała całą mocą.
W zasięgu kamer
Budynek można wyposażyć w kamerę albo cały zestaw kamer, które będą obserwować otoczenie, a także wnętrze domu. Kamery są sprzęgnięte z wewnętrznymi czujnikami ruchu, które uruchamiają rejestrację z zapisem na dysku kamery lub w chmurze udostępnianej przez jej producenta. W przypadku bardziej profesjonalnych kamer zapis powstaje na dysku w oddzielnym urządzeniu.
Kamery są także nieodłącznymi elementami wideodomofonów. Jeśli taki sprzęt zostanie zintegrowany z systemem, będziemy mogli rejestrować obraz sprzed wejścia. Mieszkaniową wersją wideodomofonu jest elektroniczny wizjer drzwiowy.
Zamki przyszłości
Zamki cyfrowe otworzą nasze drzwi dopiero po wpisaniu określonego, wcześniej zaprogramowanego kodu (zwykle cztero- lub sześciocyfrowego). Te, które mają funkcję NFC lub RFID, mogą być otwierane smartfonem. Opcją oferowaną przez nowoczesne systemy zarządzania są generatory jednorazowych kodów dla osób, którym zezwolimy na wejście do budynku.
Zamki biometryczne to najbardziej zaawansowany sposób kontroli dostępu, zapewniający najwyższy stopień bezpieczeństwa i wygody. Takie zamki znają nasze linie papilarne. Można wybierać różne konfiguracje, na przykład otwieranie kciukiem, a zamykanie palcem wskazującym.
Z myślą o oszczędnościach
Dzięki systemowi smart dom da się kontrolować pobór ciepła, prądu i wody, nie dopuszczając do niepotrzebnych strat. Przykładowo dzięki czujnikom wilgotności gleby do podlewania wykorzystane będzie jej tylko tyle, ile to konieczne. Czujniki zalania ustawione w pobliżu pionów instalacyjnych lub przyłączy wykryją nie tylko poważną awarię, ale też drobniejsze przecieki.
Korzystanie z systemu da nam najwięcej korzyści w oszczędzaniu prądu. Czujniki ruchu w pomieszczeniach będą zawiadywać oświetleniem. Gdy opuszczając dane miejsce zapomnimy wyłączyć światło, nastąpi to samoczynnie. Dotyczy to nie tylko instalacji oświetleniowej, ale także innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, by nie działały dłużej niż to jest konieczne.
Dzięki specjalnej funkcji urządzenia domowe, na przykład pralka lub zmywarka, będą korzystały z prądu tylko w tych godzinach, w których obowiązuje niższa taryfa.
Częścią systemu smart dom mogą być termostaty przy urządzeniach grzewczych. Dzięki analizie danych dotyczących temperatury w pomieszczeniach pozwolą one na bieżąco dopasowywać ją do najbardziej pożądanego przez nas poziomu. System będzie też podtrzymywał optymalną temperaturę pod naszą nieobecność.
Inteligentne oświetlenie, czyli wygoda i funkcjonalność
"Oświetlenie domu wpływa na jego funkcjonalność, komfort domowników, a także bezpieczeństwo podczas ich nieobecności. Nowinki technologiczne pozwalają je zaplanować w taki sposób, by było estetyczne, wygodne i niemal bezobsługowe w codziennym użytkowaniu. Oświetlenie jest elementem, które wpływa na atmosferę w mieszkaniu. Lampy i żyrandole to nie wszystko. Aby nadać wnętrzu odpowiedniego charakteru, warto sięgnąć po inteligentne żarówki czy taśmy LED, które w połączeniu z czujnikami sprawią, że w pomieszczeniach będzie zawsze panował ulubiony klimat, a do tego wszystko zostanie w pełni zautomatyzowane, co z kolei przełoży się na niższe rachunki za prąd.
Coraz większą popularność zyskują elementy oświetlenia pozwalające zmieniać kolor światła. Inteligentna żarówki lub taśmy ledowe umożliwiają sterowanie barwą i natężeniem światła, a do tego są niezwykle energooszczędne. Urządzenia oferują np. funkcję harmonogramów, która pozwala na automatyczne włączanie i wyłączanie światła w wybranych godzinach."
IWO OSTALSKI Marketing Specialist TP-Link Polska
- Więcej o:
- trendy 2024
- trendy 2025
Beton w łazience: surowa elegancja nowoczesnego wnętrza
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Pomysły na aranżację kominka
Kolor żółty - dotyk słońca we wnętrzach
Trendy kuchenne 2024/2025
Dom biofilny: rozwiązania dla lepszego samopoczucia
Najmodniejsze meble do nowoczesnego domu
TRENDY: Łączenie kolorów w aranżacji łazienki