Drewniane krzesła - wybieramy najciekawsze modele
Wybór drewnianych krzeseł to temat rzeka. Na rynku możemy znaleźć tysiące modeli, od siedzisk o kanciastej formie, krzeseł giętych, skandynawskich czy inspirowanych kultowymi projektami PRL-u. Tak jak w niemal każdej dziedzinie, wśród tego bogactwa znajdują się prawdziwe perły — krzesła drewniane wyróżniające się na tle innych projektów, które zachwyciły nas nieoczekiwaną formą lub unikalnym wzornictwem.
Zanim jednak przedstawimy nasze zestawienie najciekawszych modeli z tej kategorii, wróćmy jeszcze na chwilę do tego, dlaczego warto wybrać właśnie krzesła drewniane?
Krzesła drewniane - historia zaklęta w naturze
Drewno jak każdy naturalny budulec posiada własną, wyjątkową historię. Unikalna barwa, ułożenie słojów oraz charakterystyczna faktura niesie ze sobą pewną tajemnicę i magię, która odmienia wnętrza naszych domów. Chociaż wraz z postępem techniki miejsce naturalnych materiałów w dużej mierze zajęły tworzywa sztuczne, to szlachetne i pełne ciepła meble drewniane nadal są jednymi z najchętniej wybieranych na rynku meblarskim. Ma na to wpływ nie tylko ich elegancki wygląd, ale również fakt, że drewno to materiał ekologiczny, przyjazny dla alergików oraz niezwykle wytrzymały.
Odpowiednie pielęgnowane wyroby z drewna mogą towarzyszyć nam w niezmienionym stanie nawet kilkanaście lat! Chociaż krzesła drewniane kojarzą się nam często z tradycyjną formą, współcześni projektanci udowadniają, że piękno naturalnych materiałów ma niewyczerpany potencjał, a granicą nowoczesnego wzornictwa jest tylko nasza wyobraźnia. Przedstawiamy zestawienie designerskich krzeseł drewnianych, które sprawiły, że nasze aranżacyjne serce zabiło w szybszym tempie.
Design scandi po włosku, czyli krzesła drewniane z linii FINN
Drewniane krzesła włoskiej marki Scab Design zachwyciły nas nie tylko szeroką kolorystyczną, od naturalnych odcieni po absolutnie obłędną wersję w pastelowym odcieniu akwamarynu, ale również nietypową formę inspirowaną włoskim i skandynawskim designem. Projekt Marcello Zilianiego połączył dwie, na pierwszy rzut oka sprzeczne koncepcje, łącząc geometryczny kształt ramy z miękką linią siedziska. Błyszczące wykończenie krzeseł drewnianych FINN świetnie sprawdzi się zwłaszcza do eleganckich wnętrz w stylu minimalistycznym oraz nowoczesnych aranżacji w stylu vintage.
Nowe spojrzenie na drewniane krzesła gięte, czyli Andrzej Lęckoś dla Fameg
Tam, gdzie mowa o krzesłach drewnianych nie sposób nie wspomnieć o polskiej marce Fameg. Kojarzący się z tradycyjnymi projektami (m.in. słynnym krzesłem bistro) producent mebli giętych z Radomska postawił na rozwój i współpracę z młodymi projektantami. Krzesła drewniane z serii Cosy autorstwa Andrzeja Lęckosia są efektem jednej z tych kooperatyw. Co nas w nich zauroczyło? Przede wszystkim nowoczesna forma. Półkolista obręcz giętego oparcia przechodzi gładko w tylne nogi, eksponując zarówno piękne drewniane wykończenie, jak i skrytą wewnątrz tapicerkę. Oprócz tego to, co w krzesłach drewnianych
Fameg jest standardem, czyli możliwość personalizowania produktów. Mamy możliwość decydowania nie tylko o rodzaju drewna, ale również jego wybarwieniu, a urozmaicony wybór tkanin i kolorystyki obicia sprawia, że wymarzony komplet siedzisk idealnie dopasujemy do naszego wnętrza.
Krzesła drewniane w duchu vintage
Siedziska inspirowane poprzednią epoką stanowią niezwykle obszerną kategorię, możemy wśród niej znaleźć zarówno ozdobne meble ludwikowskie, gięte krzesła projektu Michaela Thoneta czy proste formy w stylu PRL-u takie jak np. kultowe patyczaki. Krzesła drewniane vintage dodają wnętrzu indywidualizmu, są doskonałym uzupełnieniem pomieszczeń w stylu shabby-chic, loftowych oraz rustykalnych.
Chociaż prawie każdy z oglądanych przez nas modeli posiadał wiele czaru, ostatecznie nasz wybór padł na siedzisko, które w genialny sposób łączy elementy vintage i stylu industrialnego. Krzesło drewniane Hardwood skandynawskiej marki Actona posiada wdzięczne kwadratowe oparcie wzmocnione skrzyżowanymi na środku metalowymi pasami oraz lekko wygięte nogi z uroczymi ozdobnymi wspornikami w kształcie kopuł. Ostatnim akcentem, który idealnie spaja cały projekt, jest siedzisko wyściełane rattanową plecionką. Wszystko to składa się w lekką, ciekawą i idealnie dobraną całość. Krzesła drewniane Hardwood chętnie zobaczylibyśmy w rustykalnej aranżacji jadalni połączone z klasycznym drewnianym stołem, srebrnymi świecznikami i ozdobną, białą zastawą stołową.
Nowoczesna forma i wysokiej klasy rzemieślnictwo – poznaj krzesła drewniane Lincoln
Od przeszłości i stylu vintage powracamy do nowoczesnego designu. Krzesła Lincoln to porządne dębowe siedziska w dwóch odcieniach brązu. To, co wyróżnia je spośród innych modeli to nietuzinkowa forma i perfekcyjne rzemiosło (poszczególne połączenie są sprytnie ukryte przed naszym wzrokiem). Na zaokrąglone oparcie z wygiętej sklejki zostały nałożone podłokietniki, które harmonijnie łączą się z pochyloną linią podstawy. Krzesło drewniane marki D2.Design to po prostu piękny, rzemieślniczy mebel, który będzie pasować do różnorodnych aranżacji wnętrza, zarówno klasycznych, jak i tych urządzonych w duchu modern.
Klasyka inspirowana naturą, czyli krzesła drewniane Wicker
Ostatni model wybrany do naszego zestawienia to projekt inspirowany słynnym Wishbone Chair autorstwa Hansa Wegnera. Lekkie, efektowne i niesłychanie wygodne – to pierwsze słowa, które przyszły nam na myśl po obejrzeniu krzeseł drewnianych Wicker. Na czym polega ich wyjątkowość? Jak przystało na klasykę designu, mimo upływu czasu (pierwowzór krzesła powstał w 1949 roku!) świetnie wygląda w nowoczesnych aranżacjach.
Nieco egzotyczna budowa i wykorzystanie naturalnych materiałów takich jak lite jesionowe drewno i naturalna plecionka siedziska idealnie wpisuje się najnowsze wnętrzarskie trendy, krzesła Wicker wyglądają obłędnie w aranżacjach w stylu boho, japandi czy wnętrzach skandynawskich. Nietypowa budowa przedłużonej, zaokrąglonej ramy nie bez powodu przywodzi na myśl sztukę Dalekiego Wschodu – krzesła były w pewnym stopniu wzorowane na siedziskach popularnych w okresie panowania chińskiej dynastii Ming. Charakterystyczne oparcie w kształcie litery Y miało z kolei przypominać obecną u ptaków kość widełkową (angielskie wishbone), która w wielu kulturach uchodzi za symbol szczęścia.
To, co nas do nich dodatkowo przekonuje to bogata oferta kolorystyczna, spośród której każdy wybierze coś dla siebie. Nas urzekła monochromatyczna, biała wersja krzeseł Wicker, którą chętnie zobaczyliśmy w lekkiej, wakacyjnej odsłonie salonu w stylu boho.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville