Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drugie życie drewnianych elementów, czyli farba kazeinowa w akcji!

Robert Gutowski

Lubisz drewno? Masz w domu drewniane meble i akcesoria, z którymi nie chcesz się rozstać, ale ich wygląd już cię znudził? Lubisz zmiany i to najlepiej szybkie zmiany? Farba kazeinowa to produkt dla Ciebie!

Farba kazeinowa
Farba kazeinowa
Fot. Shutterstock/Lia_Russy

Farba kazeinowa - podstawowe informacje 

Co to jest farba kazeinowa? Farba kazeinowa to rodzaj kredowej farby przeznaczonej do malowania drewnianych elementów. Co ważne, ma bezpieczny skład i z powodzeniem można ją stosować do rzeczy, z którymi mają styczność dzieci. O jej dobrym składzie decyduje kazeina – naturalne białko mleka. Po połączeniu jej z wapnem, mieszanka wykazuje doskonałe właściwości wiążące i jest bardzo wytrzymała.

Kazeina, jako spoiwo w malarstwie, używana była powszechnie już w starożytności i do dziś stosuje się ją w pracach artystycznych i użytkowych. Ze względu na naturalny biały odcień, farba kazeinowa z powodzeniem jest wykorzystywana przy renowacji zabytkowych obiektów, głównie w budynkach sakralnych. Współczesna, gotowa farba kazeinowa nadaje malowanemu drewnu bardzo stylową, matową i lekko chropowatą powierzchnię.

Jak malować farbą kazeinową? 

Na rynku dostępne są dwie formy farby kazeinowej. Kupimy gotowy produkt do malowania lub proszek, który należy rozcieńczyć. Jak to zrobić? Zakupiony proszek mieszamy z wodą. Ilość dodawanej wody jest uzależniona od efektu, jaki chcemy otrzymać. Najczęściej jest to stosunek 1:1.Jeżeli będziemy chcieli otrzymać np. efekt bejcy, można dodać więcej wody. Proszek z wodą trzeba dobrze wymieszać, a następnie odstawić na około pól godziny. Co ważne, starajmy się zawsze dobrze zaplanować swoje prace i przygotować tyle produktu, ile wykorzystamy. Ze względu na naturalny skład, niewykorzystany roztwór można jedynie przez kilka dni przechowywać w lodówce, później farba nie nadaje się już do użycia. Farba kazeinowa w postaci proszku to dobra podstawa do zabawy kolorami i efektami. Możemy do niej dodawać pigmenty, brokaty, proszki nadające strukturę i wiele innych. Bawić możemy się również podczas jej nakładania. Jeżeli powierzchnię pokryjemy kilkoma warstwami farby i będziemy ją suszyć mechanicznie, uzyskamy naturalne pęknięcia.

Gotową farbę w postaci płynu zakupimy natomiast z łatwością w każdym markecie budowlanym i sklepach internetowych. W tym wypadku popularni producenci farb także dają nam duże pole do popisu. Możemy wybierać wśród szerokiej palety kolorów. Szara alpaka, topniejący lodowiec, szarlotka z bezą, mała czarna – fantazyjne nazwy popularnych marek pobudzają naszą wyobraźnię. Gotowe do użycia farby to produkty przygotowane na bazie naturalnej kazeiny, które pozwalają na uzyskanie jednolitego koloru na całej malowanej powierzchni. Według zaleceń producentów, nakładamy ją po prostu wałkiem lub pędzlem zgodnie z kierunkiem słojów drewna. Zastosowanie nie wymaga gruntowania ani usuwania z powierzchni poprzednich powłok. Przed nałożeniem kolejnych warstw musimy odczekać, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Jak przygotować meble i elementy drewniane? 

Farba kazeinowa przeznaczona jest przede wszystkim do malowania drewna i mebli. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że przed nałożeniem nie trzeba usuwać poprzednich warstw farby, a także nie gruntuje się malowanych powierzchni. Bez wątpienia znacznie przyspiesza to cały proces renowacji. Nie oznacza to jednak, że możemy ją po prostu nałożyć bez odpowiedniego przygotowania. Jeżeli chcemy uzyskać pożądany efekt, przed malowaniem farbą kazeinową, powinniśmy wyszlifować powierzchnię, oczyścić, a w razie potrzeby także odtłuścić. Warto także zapoznać się z instrukcją producenta farby, której będziemy używać. Pamiętajmy także, że farba kazeinowa nie pokryje wszystkich rodzajów powłok. Nie nadaje się do malowania powierzchni pokrytych wcześniej farbami olejnymi, lateksowymi, czy klejowymi. Nie warto stosować jej także w pomieszczeniach lub miejscach narażonych na dużą wilgotność. Farba kazeinowa nie sprawdzi się również na elementach mających kontakt z żywnością.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Drugie życie drewnianych elementów, czyli farba kazeinowa w akcji!