Drzwi we wnętrzach
Naturalna potrzeba intymności sprawia, że drzwi są niezbędne w łazience, gabinecie i sypialniach. Muszą być funkcjonalne i dostosowane do stylu wykończenia mieszkania.
Charakter wnętrza wpływa na wygląd drzwi, które są elementem stylizacji całości. Ich kolor i wzór można zestawić na zasadzie kontrastu lub podobieństwa do barwy okien, podłogi czy mebli. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretny model, warto zastanowić się, do czego mają nawiązywać i w jakim stylu powinny być one wykończone. Oferta producentów jest tak bogata, że bez problemu dopasujemy odpowiedni wzór do wystroju wnętrza zarówno nowoczesnego, jak i tego z minionej epoki.
Styl nowoczesny
Styl modernistyczny charakteryzuje się funkcjonalnością i umiarem. Dominują w nim geometryczne kształty, prostota oraz przestronność. Przeważa tu biel, czerń, barwy Ziemi, cegła, grafit oraz drewno. Tak bogata kolorystyka pozwala na swobodę w zakresie urządzania wnętrza – drzwi mogą kontrastować z wykończeniem ścian albo całkowicie wtapiać się w tło i nie odwracać uwagi od wyposażenia pozostałej części domu.
W ten styl idealnie wpisują się jednolite drzwi, otoczone ościeżnicą w tym samym kolorze. Proste skrzydło może jednak nas zaskoczyć, na przykład w przypadku białych drzwi mieć krawędź wykończoną materiałem przypominającym naturalną sklejkę lub kolorową okleiną. Taki zabieg zapewnia wyrazisty akcent we wnętrzu.
W nowoczesnych wnętrzach sprawdza się także zestawienie metalu i szkła.
Drzwi loftowe
Tego rodzaju drzwi pozwalają na podział dużych przestrzeni na mniejsze części, bez konieczności budowania ścianek działowych. Mogą bowiem zastępować ścianę poprzez zastosowanie jedno- lub dwuskrzydłowych drzwi zajmujących całą wysokość pomieszczenia lub przeszklenia loftowego, połączonego z drzwiami. Jest to cienka ścianka, złożona z modułów wykonanych z szyb, w którą montowane są drzwi, również szklane.
Drzwi przesuwane i łamane
Przesuwane. Nie zajmują miejsca – skrzydła po przesunięciu chowają się w specjalnej kasecie zamontowanej na ścianie lub w ścianie albo też przesuwają się na ścianę. Te drugie są w wersji z widoczną szyną, po której się przesuwają lub niewidocznym systemem przesuwnym. Takie drzwi doskonale sprawdzą się pomiędzy pomieszczeniami, które często chcemy łączyć i dzielić.
Łamane. Łamią się w pewnym miejscu, zazwyczaj w połowie skrzydła. Idealnie nadają się do wyjątkowo ciasnych mieszkań. Mogą być także dekoracją dużego salonu czy gabinetu, w którym zależy nam na zachowaniu prywatności.
W zgodzie z naturą
Wnętrza urządzone w zgodzie z naturą wpisują się w styl boho, który czerpie inspiracje z odległych krajów, wprowadzając kolory Afryki czy Ameryki Południowej. Do aranżacji wnętrza wystarczą przedmioty o zróżnicowanych kształtach, kolorach, wzorach i fakturach. Klasyczny styl boho zwraca się w kierunku wizualnego maksymalizmu, jednak ten zmieszany ze stylem skandynawskim oferuje łagodniejsze, stonowane barwy, nie lubi przesady, więc do takich wnętrz odpowiednie będą niczym się niewyróżniające drzwi wewnętrzne.
Styl skandynawski jest oszczędny w swojej formie. Stawia na naturalność zarówno jeśli chodzi o materiały, jak i kolory. Dzięki niemu wnętrza są przytulne i rozświetlone, co powoduje, że panuje w nich ciepła atmosfera. Króluje w nich biel, a wyjątkowym akcentem jest naturalne drewno. Pierwszym wyborem do takich wnętrz są białe drzwi. Wnętrza skandynawskie doskonale uzupełnią także skrzydła w odcieniach szarości, które ożywią jasne ściany.
Styl romantyczny
Współczesne drzwi w stylu romantycznym to głównie modele o prostym designie. Tu doskonale wpisują się drzwi z przeszkleniami zarówno z ozdobnym szkłem z delikatnymi wzorami, jak i z gładką taflą. Drzwi wewnętrzne z przeszkleniami zapewniają wrażenie lekkości i przestronności, a dzienne światło przebijające się przez szkło dodaje pomieszczeniom ciepła. W niektórych wnętrzach urządzonych z nutką romantyzmu sprawdzą się drzwi z lustrem, które rozjaśnia i powiększa przestrzeń.
Drzwi do wnętrz w stylu romantycznym mogą mieć dowolne wykończenie powierzchni. Wśród trafnych propozycji możemy znaleźć delikatne barwy, jak biel, jasny dąb, limba, czy jesion polski, które doskonale sprawdzają się w romantycznych pastelowych aranżacjach.
Jeśli chcemy zachować subtelność formy drzwi, ale zarazem wprowadzić odrobinę dekoracyjności, ciekawe inspiracje możemy czerpać z przeszłości – klasyczne zdobienia drzwi pozwalają nawiązać do prostych, głębokich frezowań znanych ze starych domów.
Styl glamour
To paryski szyk, czyli połączenie elegancji z przepychem i bogactwem. Miasto miłości, poezji i sztuki jest inspiracją dla wielu trendów wnętrzarskich. Glamour to styl, który błyszczy nie tylko dzięki zastosowaniu mieniących się materiałów, ale też ekstrawaganckich i luksusowych detali. Do urządzonego z przepychem pomieszczenia najbardziej pasują proste drzwi z geometrycznymi formami przeszkleń, które pozwalają na podkreślenie światłem dziennym różnorodności znajdujących się we wnętrzu elementów.
Styl eklektyczny
Scala elementy całkowicie do siebie niepasujące, które finalnie najczęściej okazują się niezwykle trafionym zestawieniem. Pierwsze skrzypce odgrywa tu nieskrępowana niczym fantazja osoby wykańczającej pomieszczenie. Drzwi wewnętrzne w stylu, którego właściwie nie ma powinny być wyjątkowe. Jeśli jednak wnętrze jest już dość urozmaicone, warto pozostać przy prostej formie drzwi. W tym stylu sprawdzają się zarówno białe, gładkie drzwi, jak i modele z okleiną drewnianą czy imitującą na przykład betonu.
- Więcej o:
Świąteczna kolekcja od Bloomingville
Prezenty dla domu - otul się miękkimi tekstyliami
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Świąteczne prezenty - jak je wybierać?
Tekstylia ze świątecznymi motywami
Nowa kolekcja mebli Tone od Tylko
Ciekawe projekty wieszaków
Pomysły na prezent dla miłośnika designu