Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kable grzewcze czy maty grzejne w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym?

opracowanie Beata Zielińska

Elektryczne ogrzewanie podłogowe z nowoczesnymi systemami, zapewniają wysoki komfort użytkowania. Przewody i maty grzejne, z których składa się system, nie wymagają corocznych przeglądów technicznych ani prac konserwacyjnych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Fot.: Danfoss

Nie są to jednak jedyne zalety tego systemu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe (podobnie jak wodne) jest niewidoczne, gdyż znajduje się pod posadzką, a zatem nie przeszkadza w aranżacji wnętrza. Kolejny atut to niewysokie koszty inwestycyjne (np. nie trzeba budować komina, przeznaczać jednego z pomieszczeń na kotłownię) oraz sprawność sięgająca 100%. Ponadto, ogrzewanie to zapewnia rozkład temperatury zbliżony do idealnego – najcieplej jest przy podłodze, gdzie chłód dla człowieka jest najbardziej odczuwalny. Zwróćmy uwagę też na to, że przewody i maty grzejne oddają ciepło przede wszystkim przez promieniowanie i tylko w nieznacznym stopniu przez konwekcję, która wywołuje ruch powietrza. Dzięki temu unoszenie się kurzu jest ograniczone,
co docenią zwłaszcza alergicy.

Przewody grzejny - rodzaje 

Na rynku dostępne są kable o mocy stałej (inaczej stałooporowe) oraz zmiennej (zmiennooporowe). Pod wpływem przepływającego przez nie prądu o napięciu 230 V wytwarzane jest ciepło, które jest przekazywane do pomieszczenia.
♦ Stałooporowe – choć do wyboru są kable zasilane jedno- i dwustronnie, najczęściej stosuje się te pierwsze z powodu ich prostszego montażu. Przewody te składają się z dwóch oddzielonych od siebie żył grzejnych, umieszczonych w warstwie izolacji. Znajduje się ona w ekranie, który podłącza się do uziemienia. Ekran pokryty jest warstwą zewnętrznej izolacji ochronnej.
Przewody stałooporowe oferowane są na rynku w gotowych zestawach. Moc grzewcza zestawu zależy od mocy jednostkowej przewodu (waha się ona zwykle od 10 do 20 W/m) oraz jego długości (od kilku do kilkudziesięciu metrów).
Uwaga! Nie należy obawiać się przepalenia przewodów stałooprowych, jeśli ustawimy na takiej podłodze meble. Najlepiej, aby miały one nóżki, ale już niewielka przestrzeń, nawet około 1 cm, umożliwia oddawanie ciepła przez tę część posadzki. Warto też zwrócić uwagę na to, że ciepło ogrzewa wylewkę w całej jej grubości.
♦ Zmiennooporowe – w przewodach tych osobne żyły miedziane połączone są ze sobą na całej długości kompozytem półprzewodnikowym. Ilość ciepła wydzielonego przez kabel zależy od temperatury otoczenia, w jakiej się on znajduje. Gdy ta spada, przewód oddaje więcej ciepła, i odwrotnie. Stąd ich popularna nazwa samoregulujące.
Przewodów zmiennooporowych nie kupuje się w gotowych zestawach. Po dobraniu ich mocy są one przez instalatora przycinane na odpowiednią długość na miejscu montażu.

Maty grzejne - rodzaje

Maty mają postać siatki z tworzywa sztucznego o stałej szerokości 50 cm, ale różnej długości. W nią wpleciony jest kabel o niewielkiej średnicy. Ich grubość wynosi zaledwie 2,5-4,4 mm. Prąd może być do nich doprowadzony: jednostronnie – maty mają jeden przewód zasilający, więc układa się je dość prosto; bądź dwustronnie – mają dwa przewody zasilające, które trzeba doprowadzić do puszki elektrycznej, w której będzie regulator temperatury.

Kable grzewcze czy maty grzejne - wybór sposobu ogrzewania

W dobrze ocieplonym domu ogrzewanie podłogowe w wersji elektrycznej możemy ułożyć na trzy sposoby.
♦ Akumulacyjne – w rozwiązaniu tym wykorzystuje się pojemność cieplną warstwy betonowej o grubości od
8 do 10 cm. Układa się w niej przewody, tak aby ich moc grzejna wynosiła 150-170 W/m2. Są one zasilane energią elektryczną w czasie obowiązywania tańszej taryfy, a wylewka akumuluje (gromadzi) wytworzoną przez nie energię cieplną i stopniowo oddaje ją podczas kolejnych godzin w ciągu doby.
Uwaga! Zakłady energetyczne dla inwestorów ogrzewających dom prądem proponują m.in. taryfę dwustrefową G12, w której mniej za energię zapłacimy nocą (zwykle w godzinach 22-6) oraz w ciągu dnia (w godzinach 13-15).
♦ Nieakumulacyjne – ten sposób różni się od poprzedniego tym, że kable grzejne układa się w cieńszej wylewce; z reguły ma ona grubość 5 cm.
♦ Bezpośrednie – w tym systemie ultracienkie kable i maty grzejne umieszcza się w warstwie kleju pod płytkami, tak aby ich moc wynosiła 100-160 W/m2. Ogrzewanie jest sterowane za pomocą regulatorów temperatury wyposażonych w programator pozwalający na ustawienie dobowego harmonogramu działania systemu grzejnego.

Wybór sposobu ogrzewania
Wybór sposobu ogrzewania
Fot.: Raychem
Dariusz Zapiórkowski dyrektor ds. technicznych  w firmie FENIX  (dawniej LUXBUD)
Dariusz Zapiórkowski dyrektor ds. technicznych w firmie FENIX (dawniej LUXBUD)
Fot.: Archiwum

Jakie elektryczne elementy grzejne stosuje się w ogrzewaniu podłogowym domów energooszczędnych?

Zdaniem Eksperta

Do sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym proponujemy elektroniczne, programowalne termostaty, na przykład DEVIreg™ Smart. Urządzenia te umożliwiają zdalną regulację systemu grzewczego z poziomu aplikacji
na smartfonie.Dzięki podłączeniu termostatów znajdujących się w domu do sieci wi-fi użytkownik może sprawdzać i zmieniać nastawę temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ustalać harmonogram ogrzewania, na przykład tak, aby instalacja działała wyłącznie w tańszej strefie w rozliczeniu zużycia energii elektrycznej w popularnej taryfie G12 (najczęściej między godziną 13-15 i 22-6). Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza gdy wybierzemy ogrzewanie akumulacyjne. Termostaty te mogą również współpracować z bezpośrednim systemem ogrzewania elektrycznego.
Termostaty elektroniczne przeznaczone są zwykle do montażu podtynkowego. Fabrycznie wyposaża się je w dwa czujniki pomiaru temperatury – powietrzny i podłogowy. Niektóre modele (np. DEVIreg™ Smart) można montować w ramkach wielu producentów osprzętu elektrycznego. Możliwe jest również wkomponowanie ich w istniejące systemy na ścianie, takie jak włączniki czy gniazda.
Termostaty elektroniczne są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych. Do jednego termostatu można podłączyć nawet dziesięć urządzeń mobilnych (smartfony, tablet), a równocześnie termostatem mogą sterować dwa urządzenia mobilne. Urządzenia objęte są zwykle kilkuletnią gwarancją.

Dariusz Zapiórkowski dyrektor ds. technicznych w firmie FENIX (dawniej LUXBUD)
Pod panelami laminowanymi lub drewnianymi  najlepiej ułożyć maty lub folie grzejne
Pod panelami laminowanymi lub drewnianymi najlepiej ułożyć maty lub folie grzejne
Fot.: FENIX POLSKA
Michał Gołaś dział techniczny  w firmie ELEKTRA
Michał Gołaś dział techniczny w firmie ELEKTRA
Fot.: Archiwum

Co należy wziąć pod uwagę, montując elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w domach o małym zapotrzebowaniu na ciepło jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jest to system niskotemperaturowy, niecentralny, dzięki czemu mamy możliwość ogrzewania każdego z pomieszczeń indywidualnie. Polecaną opcją jest ogrzewanie bezpośrednie. Dobierając urządzenia, należy wziąć pod uwagę niską moc jednostkową przewodów i mat grzejnych, tak aby zapewnić równomierny rozkład temperatury na jak największej powierzchni pomieszczenia. Idealnymi więc wydają się przewody mocy 5 i 10 W/m oraz maty grzejne o mocy 60 i 70 W/m². Przewody i maty
powinny być ułożone tuż pod materiałem wykończeniowym. Przykładowo supercienkie przewody (np. UltraTec oraz DM) umożliwiają montaż w zaprawie klejowej lub w wylewce samopoziomującej. Z dostępnych w ofercie mat najlepiej sprawdzą się te do suchego montażu (np. ELEKTRA WoodTec™ – dzięki swojej konstrukcji maty te zapewnią odpowiedni stosunek mocy do ogrzewanej powierzchni). Pozwoli to uniknąć wysokich kosztów eksploatacji oraz przegrzewania pomieszczeń w momencie dużych zysków ciepła.
Alternatywnym rozwiązaniem jest umieszczenie przewodów grzejnych o mocy 5-10 W/m (np. ELEKTRA VCD) w wylewce betonowej.

Michał Gołaś dział techniczny w firmie ELEKTRA
Mata grzewcza
Mata grzewcza
Fot.: Archiwum

Producenci udzielają nawet 20 lat gwarancji na przewody i maty grzejne, jeśli zostaną one zamontowane zgodnie z instrukcją. Do instalacji elektrycznej może je podłączyć tylko elektryk z uprawnieniami.

Kable grzewcze i maty grzejne - sposoby montażu

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można zamontować, stosując metodę mokrą lub suchą.
♦ Kable grzejne. W systemie mokrym po ułożeniu izolacji termicznej i przeciwwilgociowej rozkłada się siatkę metalową lub z tworzywa sztucznego, do której mocuje się przewody. Następnie pokrywane są one wylewką betonową. W metodzie suchej kable układa się w wyprofilowanych rowkach na płytach z twardego styropianu o grubości 14-15 mm. Płyty pokryte są cienką blachą
aluminiową, która zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła.
♦ Maty grzejne. W metodzie mokrej matę umieszcza się w cienkiej warstwie kleju lub wylewki betonowej. Maty do zamontowania na mokro mają kabel grzejny o stałej mocy, fabrycznie przymocowany do plastikowej siatki – najbardziej popularne są samoprzylepne (pokryte warstwą kleju), co upraszcza montaż. Z kolei system suchy stosuje się w pomieszczeniach, w których będą ułożone panele lub deska warstwowa.

Stosując metodę mokrą, można zamontować zarówno przewody grzejne o stałej mocy, jak i samoregulujące
Stosując metodę mokrą, można zamontować zarówno przewody grzejne o stałej mocy, jak i samoregulujące
Fot.: Archiwum

Tutaj mata pokryta jest folią aluminiową gwarantującą równomierny rozkład ciepła na powierzchni panelu. Dolną warstwę stanowi siatka z włókna szklanego, nadająca macie wysoką odporność mechaniczną. Na spodzie znajduje się pianka polipropylenowa, eliminująca niewielkie nierówności podłoża, a jednocześnie wygłuszająca odgłosy kroków.
Maty elektryczne można ułożyć samodzielnie. Jednak aby nie stracić gwarancji musi je podłączyć elektryk z odpowiednimi uprawnieniami SEP.

Katarzyna Jasińska koordynator projektu technicznego  w firmie DANFOSS
Katarzyna Jasińska koordynator projektu technicznego w firmie DANFOSS
Fot.: Archiwum
Sterowanie zdalne
Sterowanie zdalne
Fot.: Devi danfoss

Jakie sterowanie zdalne wybrać?

Zdaniem Eksperta

Do sterowania elektrycznym ogrzewaniem podłogowym proponujemy elektroniczne, programowalne termostaty, na przykład DEVIreg™ Smart. Urządzenia te umożliwiają zdalną regulację systemu grzewczego z poziomu aplikacji
na smartfonie.Dzięki podłączeniu termostatów znajdujących się w domu do sieci wi-fi użytkownik może sprawdzać i zmieniać nastawę temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, ustalać harmonogram ogrzewania, na przykład tak, aby instalacja działała wyłącznie w tańszej strefie w rozliczeniu zużycia energii elektrycznej w popularnej taryfie G12 (najczęściej między godziną 13-15 i 22-6). Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza gdy wybierzemy ogrzewanie akumulacyjne. Termostaty te mogą również współpracować z bezpośrednim systemem ogrzewania elektrycznego.
Termostaty elektroniczne przeznaczone są zwykle do montażu podtynkowego. Fabrycznie wyposaża się je w dwa czujniki pomiaru temperatury – powietrzny i podłogowy. Niektóre modele (np. DEVIreg™ Smart) można montować w ramkach wielu producentów osprzętu elektrycznego. Możliwe jest również wkomponowanie ich w istniejące systemy na ścianie, takie jak włączniki czy gniazda.
Termostaty elektroniczne są dostępne w kilku wersjach kolorystycznych. Do jednego termostatu można podłączyć nawet dziesięć urządzeń mobilnych (smartfony, tablet), a równocześnie termostatem mogą sterować dwa urządzenia mobilne. Urządzenia objęte są zwykle kilkuletnią gwarancją.

Katarzyna Jasińska koordynator projektu technicznego w firmie DANFOSS
    Więcej o:

Skomentuj:

Kable grzewcze czy maty grzejne w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym?