Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fasada, która jest odporna na smog

MP

Najczęściej o smogu mówi się w kontekście jego negatywnego wpływu na środowisko i nasze zdrowie. Ważne jest, aby zrozumieć, że smog może mieć również negatywny wpływ na elewacje budynków, obniżając ich trwałość i walory dekoracyjne. Należy o tym pamiętać przy wyborze tynku elewacyjnego. Możemy wiele zyskać lub stracić w zależności od tego, jaką decyzję podejmiemy na danym etapie.

Dom jednorodzinny ul.Kasztanowa Szczodre
Dom jednorodzinny ul.Kasztanowa Szczodre
Fot. Baumit

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już kilka lat temu raportowała, że polskie miasta mają najbardziej skażone środowisko w Europie. To poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a jak się okazuje – również dla fasad budynków

Czym jest smog?

Jego nazwa pochodzi od angielskich słów "smoke" i "fog". Smog można określić jako "mgłę" zanieczyszczeń wytworzonych przez człowieka, która jest "zawieszona" w danym regionie i występuje przy bezwietrznej pogodzie.

Głównym źródłem zanieczyszczeń w Polsce, wbrew powszechnej opinii, nie są elektrownie węglowe. To tzw. "niska emisja" (czyli pyły i inne szkodliwe substancje emitowane są przez lokalne kotłownie, a także miliony domowych pieców grzewczych, które zostały opalone paliwami niskiej jakości. Alerty dotyczące jakości powietrza wydawane są w kraju wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy. Należy jednak pamiętać, że smog może występować również latem w rejonach o dużym natężeniu ruchu.

Elewacje i smog

Co to wszystko ma wspólnego z fasadami budynków. Okazuje się, że całkiem sporo. Naturalny ruch powietrza powoduje, że zanieczyszczenia smogowe osiadają na elewacjach i powodują ich uszkodzenia. Jest to szczególnie widoczne w miastach, które często są najbardziej zanieczyszczone. Szczególnie elewacje w pastelowych kolorach szarzeją i są mniej atrakcyjne. Po dwóch - trzech latach po pięknej elewacji nie ma już śladu. Staje się ona natomiast ciemniejsza i bardziej brudna. Należy pamiętać, że długotrwałe działanie niektórych substancji, takich jak kwasy siarkowe, może spowodować poważne uszkodzenia elewacji. Dotyczy to między innymi pęknięć i korozji.

Jak chronić elewację przed smogiem?

Po zakończeniu sezonu grzewczego zanieczyszczenia smogowe można jeszcze zmyć ciśnieniowo z elewacji, aby na wiosnę wyglądała nieco świeżej. Jest to tylko rozwiązanie tymczasowe i nie rozwiąże problemu na dłuższą metę. Gdy dom jest budowany lub remontowany, wybór odpowiedniego materiału elewacyjnego uchroni go przed skutkami zanieczyszczonego powietrza. Tynki i farby elewacyjne z technologią Drypor zapewniają najlepszą ochronę przed smogiem. Dzięki temu otynkowane i pomalowane powierzchnie są bardziej odporne (także na smog), a także na porażenie biologiczne.

 

Osiedle na Miodowej - Kamieniec Wrocławski
Osiedle na Miodowej - Kamieniec Wrocławski
Fot. Baumit

Tynk odporny na smog

Dobrym przykładem jest Baumit StarTop - paroprzepuszczalny tynk silikonowy nowej generacji. Występuje on w wielu setkach kolorów. Formuła została wzbogacona o nowatorski wypełniacz, którego struktura jest podobna do koralowca. Ma on wiele drobnych porów. Ta nieregularna struktura zapewnia szybkie wysychanie elewacji, nawet podczas intensywnych opadów deszczu czy śniegu. Chroni warstwę dekoracyjną przed gromadzeniem się zanieczyszczeń i mikroorganizmów.

Porownanie tynków elewacyjnych - wykres.
Porownanie tynków elewacyjnych - wykres.
Fot. Baumit

Skąd wysoka odporność na zabrudzenia?

Tynk Baumit StarTop wyróżnia się połączeniem właściwości hydrofilowych i hydrofobowych. Dzięki temu ogranicza osadzanie się brudu na powierzchni. Powłoka hydrofobowa ma właściwości samoczyszczące. Podczas deszczu krople wody spływają po powierzchni budynku, zmywając brud. Hydrofilowość tynku pomaga przyspieszyć ten proces. Specjalna mikroporowata struktura łatwo rozprowadza wodę po powierzchni, co ułatwia jej szybkie odparowanie. Formuła Drypor szybko wysusza wodę, co chroni elewację przed rozwojem pleśni i grzybów. Chroni również przed wnikaniem brudu. Elewacja wykończona jest wysokiej jakości farbą lub tynkiem, dzięki czemu zachowuje trwałość przez lata bez konieczności odnawiania i konserwacji. Do ochrony kolorów przed blaknięciem stosuje się specjalne coolpigmenty. Dzięki nim nawet najciemniejsze fasady nie nagrzewają się.

Smog może być groźnym przeciwnikiem. Ważne jest, aby rozważyć trwałe i odporne wykończenie elewacji, gdy dom jest budowany lub odnawiany. Innowacyjna technologia Drypor umożliwia utrzymanie pięknej fasady, nawet jasnej, w obszarach, gdzie smog jest poważny.

    Więcej o:

Skomentuj:

Fasada, która jest odporna na smog