Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Funkcjonalna strefa prysznicowa

Tekst: Ewa Stroik

Łazienka to przestrzeń, która oprócz swoich podstawowych funkcji powinna też zapewniać odprężenie i odpoczynek. Jedną z najważniejszych stref jest ta z prysznicem, której odpowiednie zaaranżowanie doda energii o poranku, a wieczorem wyciszy przed snem.

Kolorowy nadruk na szkle wykonuje się termoutwardzalną farbą ceramiczną. Dzięki temu na kabinie mogą pojawić się wzory z bazy producenta, które w nieszablonowy sposób ozdobią wnętrze, Print
Kolorowy nadruk na szkle wykonuje się termoutwardzalną farbą ceramiczną. Dzięki temu na kabinie mogą pojawić się wzory z bazy producenta, które w nieszablonowy sposób ozdobią wnętrze, Print
Radaway

Planując strefę prysznicową, należy sprawdzić, jakim miejscem dysponujemy. Dzięki temu wybierzemy rozwiązanie, które zagwarantuje odpowiednią swobodę ruchów podczas korzystania z prysznica i po wyjściu z kąpieli. Podstawą aranżacji jest wybór kabiny i dopasowanego do niej brodzika, choć w nowoczesnych łazienkach coraz częściej spotykamy także rozwiązania bezbrodzikowe - odwodnienia liniowe lub punktowe. Ale na pewno nie sposób myśleć o wygodnej i pięknie prezentującej się strefie prysznica bez odpowiednio dobranego natrysku. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest na pewno zestaw natryskowy. Powinien on być wygodny oraz łatwy w utrzymaniu w czystości. Spełniając te warunki, niezależnie od tego, czy jest z baterią termostatyczną, czy z deszczownicą, będzie dopasowany do potrzeb większości użytkowników.

Sposobem na wyróżnienie strefy prysznica jest zastosowanie płytki z przestrzenną fakturą, którą można zaakcentować dodatkowym bocznym oświetleniem LED w suficie podwieszanym. Jeśli w łazience jest dostęp do światła dziennego, możemy również zastanowić się nad rozróżnieniem strefy prysznica poprzez wizualne odcięcie tej przestrzeni i wykorzystanie dwóch kontrastujących płytek podłogowych.

Wspornik to funkcjonalne uzupełnienie, które stosuje się do wzmacniania ścianek w kabinach, Vidoq, Excellent
Wspornik to funkcjonalne uzupełnienie, które stosuje się do wzmacniania ścianek w kabinach, Vidoq, Excellent
Excellent

Idealna kabina prysznicowa

Idealna kabina prysznicowa to przede wszystkim dopasowana do wnętrza – zarówno wielkością, jak i funkcjonalnościami. Możemy w wybrać kabinę jedno- lub dwuskrzydłową, z drzwiami przesuwnymi lub otwierającymi się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Możemy też postawić na tę najbardziej tradycyjną, czyli półokrągłą albo zdecydować się np. na pięciokątną. W większych łazienkach możemy postawić na kabinę typu walk-in. Jest prawie niewidoczna, sprawia, że wnętrze nabiera charakteru pokoju kąpielowego, ale też staje się niezwykle eleganckie. Ścianki kabiny prysznicowej typu walk-in można zamontować bezpośrednio na posadzce lub na płaskim brodziku. Kabiny tego typu możemy zamówić na wymiar, dostosowując je do indywidualnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest również sam materiał, z którego kabina została wykonana. Szkło powinno zostać pokryte specjalną powłoką hydrofobową, która sprawia, że na jego powierzchni nie osadza się woda, a przez to nie powstają nieestetyczne i trudne do usunięcia zacieki.

Funkcjonalna armatura sanitarna

W każdej strefie natryskowej jedną z głównych ról odgrywa armatura sanitarna. Dobry zestaw natryskowy charakteryzuje się najwyższą jakością wykonania. Oprócz wyglądu ważne są jego funkcje, a więc sposób regulacji, dostępne rodzaje natrysku i wielkość głowicy. To, co z pewnością powinno zwrócić naszą uwagę, to obecność kranu. Jeśli nie mamy wanny, kran w systemie natrysku może być przydatny – napełnimy dzięki niemu duże naczynia (np. wiadro), które nie zmieszczą się w umywalce. Pozostałe funkcje najczęściej wynikają z budowy słuchawki natrysku i dotyczą rodzaju strumienia, sposobu przełączania oraz długości i zalet węża. Jeśli nasz natrysk będzie składał się również z deszczownicy, to funkcjonalność strefy zostanie zwiększona. W nowoczesnej łazience najczęściej pojawiają się rozwiązania zaawansowane technologicznie. W przypadku baterii warto przyjrzeć się modelom termostatycznym oraz bezdotykowym. Idealna armatura sanitarna to również taka, która pozwala nam dbać o środowisko, minimalizując zużycie wody. Niezbędny jest zatem aerator i możliwość regulacji ilości przepływającego surowca.

Prawie niewidoczne brodziki

Prysznic z brodzikiem płaskim lub podpłytkowym to idealne rozwiązanie do niewielkich łazienek, w których każdy metr jest na wagę złota. Kabina prysznicowa zamontowana bezpośrednio na podłodze to efektowne i wygodne rozwiązanie, pozbawione barier architektonicznych. Ponadto zapewnia jednolitą przestrzeń, zabudowaną np. tymi samymi płytkami, która sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Do montażu brodzika podpłytkowego potrzebujemy około 15 cm przestrzeni w podłodze. Nieodpowiednia grubość stropu uniemożliwi schowanie elementów konstrukcyjnych takich, jak bryła brodzika z wbudowanym 2% spadkiem, mata uszczelniająca, odpływ liniowy lub kratka ściekowa czy syfon o wysokiej przepustowości. Brodzik płaski może być doskonałym zamiennikiem brodzika podpłytkowego, jeśli zlicujemy go z poziomem podłogi. Zaprezentuje się wtedy równie efektownie. Brodziki płaskie dostępne są w wielu kolorach, mogą być wykonane z różnych materiałów. Na rynku znajdziemy głównie modele płaskie półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, symetryczne, asymetryczne lub pięciokątne.

Odpływy w różnych wersjach

Jeśli podstawą kabiny stanie się odpływ liniowy, otwierają się przed nami szerokie możliwości. Ze stali nierdzewnej czy polerowanej? Do wypełnienia kamieniem lub płytkami ceramicznymi? W przypadku nowoczesnych rusztów opcji jest wiele.

Stal nierdzewna. To materiał bardzo często wykorzystywany w projektach nowoczesnych łazienek. Ze względu na swoją trwałość oraz uniwersalną, odporną na zmieniające się trendy estetykę, znakomicie pasuje zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych, loftowych wnętrz, jak również do łazienek urządzonych w tradycyjnym stylu.

Szkło. Od lat inspiruje, znajdując coraz szersze zastosowanie w aranżacji wnętrz. Odpływ z rusztem ze szkła harmonijnie integruje się z podłogą, a dzięki solidnej podstawie ze stali nierdzewnej jest przy tym niezwykle wytrzymały na obciążenia. Dużą zaletą jest także łatwość w czyszczeniu oraz możliwość doboru i dopasowania barwy szkła do pozostałych elementów aranżacji łazienki, np. szkliwionych płytek czy szklanych przycisków spłukujących.

Wypełnienia materiałem podłogi. W sytuacji, gdy materiałem stosowanym do wykończenia posadzki są z płytki ceramiczne, warto sięgnąć po ruszty typu „plate”. Służą one do wklejania odpowiednio przyciętego wcześniej materiału, dzięki czemu odpływ może być ukryty pod warstwą płytek. Takie rozwiązanie pozwala tworzyć estetyczną, minimalistyczną i pozbawioną progów przestrzeń prysznicową.

    Więcej o:

Skomentuj:

Funkcjonalna strefa prysznicowa