Garderoba. Jak ją zaplanować i urządzić?

ES

Garderoba to oddzielne pomieszczenie przeznaczone do przechowywania ubrań. Dziś jest atutem większości domów. Aby spełniała swoją funkcję, powinna być właściwie wyposażona i mieć odpowiednie wymiary.

Garderoba w oddzielnym pomieszczeniu
Duża, odpowiednio zorganizowana garderoba to ogromny atut domu
Raumplus

Gdzie zaplanować garderobę?

Najwygodniej, gdy garderoba znajduje się w części prywatnej domu – blisko sypialni i łazienek, a zarazem z dala od wzroku osób przebywających w przestrzeni dziennej. Warto ją sytuować tak, by spełniała też zadanie bufora izolującego wnętrza przed utratą ciepła (przy ścianie zewnętrznej) lub rozdzielała pokoje sypialne, stanowiąc barierę akustyczną pomiędzy nimi. Na garderobę można też wydzielić część innego wnętrza, np. pralni, przedsionka, sypialni czy łazienki. Pamiętajmy jednak, że garderoba to nie tylko miejsce do przechowywania ubrań, powinna także dać nam możliwość swobodnego wybrania i przymierzenia rzeczy. Duży potencjał aranżacyjny może skrywać również poddasze. Przy odpowiednim zagospodarowaniu nieustawnych miejsc pod skosami może przeistoczyć się w funkcjonalne pomieszczenie, gdzie znajdzie się także  miejsce na przechowywanie ubrań. W stworzeniu zabudowy trudno dostępnych zakamarków pomogą projektowane na wymiar systemy przesuwne i systemy modułowe. W zależności od potrzeb można je idealnie dopasować do własnych wymagań nie tylko pod względem wymiarów, ale także kształtu, liczby skrzydeł czy organizacji półek.

 

Funkcjonalna garderoba
Do garderoby każdy z domowników powinien mieć swobodny dostęp
Zajc

Wentylacja garderoby

Przy planowaniu garderoby trzeba zwrócić uwagę na jej wentylację - rzadko kiedy przeznaczamy na nią pomieszczenie z oknem. Co zrobić, by pomimo jego braku wentylacja przebiegała bez problemu? Przede wszystkim należy podciąć drzwi i zastosować we wnętrzu kratkę wentylacyjną oraz osobny kanał wywiewny. Ten ostatni jest niezbędny do właściwej cyrkulacji powietrza. W przeciwnym razie w garderobie może pojawić się pleśń i nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Jak zagospodarować wnętrze garderoby?

W zasięgu wzroku powinny znajdować się ubrania przeznaczone do codziennego noszenia. Oddzielmy je wizualnie od tych przeznaczonych na specjalne okazje i chwilowo nienoszonych. Warto też grupować podobne sztuki odzieży blisko siebie. Ułatwi to zarówno dobór strojów, jak i planowanie zakupów kolejnych – będziemy widzieć, czego brakuje, a czego mamy za dużo. Przestrzeń garderoby zagospodarujmy systemami do przechowywania. Systemami można zabudować całą garderobę, ale też wykorzystać je przy organizowaniu sypialni, kuchni, łazienki, a nawet garażu. Ważne jest wyposażenie wnętrza – półki, drążki, szuflady, kosze, pojemniki, przegródki, wieszaki itd. Co nam będzie potrzebne, zależy od tego, jakie rzeczy będziemy tu trzymać. Na żakiety i marynarki konieczne będą drążki, na swetry – półki lub kosze, bieliznę najwygodniej trzymać w koszach lub szufladach. Do przechowywania drobnych rzeczy, bądź takich, po które sięgamy bardzo często, warto zagospodarować drzwi. Umieszczenie w najbliższym sąsiedztwie garderoby lustra skróci czas potrzebny na poranny wybór odpowiedniego stroju. Jeśli nasza garderoba jest niewielkich rozmiarów i nie ma w niej miejsca na lustro, dobrze będzie wybrać na nie miejsce sąsiadujące z ubraniami. Ważne, by było dobrze oświetlone lub miało możliwość doświetlenia. 

Garderoba w oddzielnym pomieszczeniu
Nawet niewielkie pomieszczenie można zaprojektować tak, by wszystko było pod ręką
Ikea
Półki w garderobie
Odpowiednio zaprojektowane półki pozwolą na wygodne przechowywanie ubrań.
Raumplus

Jakie wymiary powinna mieć garderoba?

Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić 3,5-4 mkw. Odległość pomiędzy dwiema szafami, mającymi głębokość ok. 60-70 cm i usytuowanymi przy dwóch równoległych ścianach, musi wynosić od 100 do 150 cm. Jeśli jest to mniejsza garderoba i szafa znajduje się po jednej stronie, odległość między szafą a ścianą również powinna wynosić 100-150 cm. Dzięki temu bez problemu będzie można korzystać z mebla. Do mniejszych garderób polecane są szafy z drzwiami przesuwnymi.
Odpowiednia szerokość wejścia do garderoby to 80 cm. Jeśli chodzi o wysokość szaf, powinna wynosić ona 150-180 cm, ponieważ przechowujemy tu także długie sukienki, kurtki i płaszcze. Koszule, marynarki i spódnice będą wieszane przy wysokości 110 cm. Zdarza się, że garderoby aranżuje się na poddaszach. W takim wypadku najniższe miejsce przeznacza się na przechowywanie krótszych ubrań. W garderobie sprawdzą się półki o głębokości ok. 35-40 cm.

Funkcjonalna garderoba
Odpowiednio duża garderoba pozwala na swobodne przebieranie się i przymierzanie ubrań.
Raumplus
Przeszklona garderoba
Uporządkowane rzeczy to zasługa dobrze dobranego wyposażenia
Raumplus

Jak samodzielnie zrobić garderobę?

Garderobę możemy wykonać samodzielnie. Wystarczy trochę czasu, chęci i kreatywności. Na początku trzeba mieć wszystkie wymiary pomieszczenia. W starszym domu trzeba wziąć pod uwagę, że wysokość pokoju w jednym końcu może różnić się od wysokości w drugim końcu. W takim wypadku konieczne będzie dodatkowo wykonanie podwieszanego sufitu. Wyrówna spadki, a jednocześnie posłuży do zamontowania halogenów. Jeśli chodzi o drzwi – najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne z aluminium lub stali. Aluminiowe będą idealne w pomieszczeniach wyższych niż standardowe. Zaś stalowe są od nich znacznie tańsze. Można zastosować drzwi podwieszane – nie zapominajmy jednak, że będą mniej stabilne. Niektórzy decydują się także na tradycyjne drzwi, lecz takie potrzebują więcej przestrzeni do otwarcia. Półki i szuflady w garderobie mogą być wykonane z płyty meblowej, litego drewna lub stali. Montujemy stelaże i wsporniki, a jeśli mamy taką możliwość – wykorzystujemy stare meble, które wcześniej poddajemy renowacji lub liftingowi.

Wyposażenie garderoby
Do nowo powstałej garderoby bez problemu dokupimy potrzebne wieszaki czy kosze
Zajc
Szafa narożna w garderobie
Odpowiednie systemy pozwolą wykorzystać narożniki pomieszczenia
Raumplus

Skomentuj:

Garderoba. Jak ją zaplanować i urządzić?