Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Garderoba na poddaszu

C.

Aranżacja garderoby wymaga zastosowania pewnych zasad przechowywania ubrań. Zagospodarowanie skosów może w tym kontekście sprawiać nieco trudności, mimo to można z powodzeniem urządzić garderobę również na poddaszu. Zebraliśmy inspirujące propozycje aranżacji garderoby pod skosami.

Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu
Toyakisphoto/Shutterstock

Garderoba pod skosem

Czy garderoba na poddaszu to dobre rozwiązanie? Czy będzie lepsza i funkcjonalna niż analogiczna przestrzeń w sypialni? Takie osobne pomieszczenie pozwala przechowywać ubrania i buty należące do wszystkich członków rodziny, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Dzięki aranżacji garderoby na poddaszu możemy zrezygnować z dużych szaf w sypialni i salonie oraz ograniczyć ilość mebli, zyskując w ten sposób dodatkową przestrzeń, jaką daje oddzielne pomieszczenie.

Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu
adpePhoto/Shutterstock

Garderoba na poddaszu w stylu skandynawskim

Aranżacja garderoby powinna być dokładnie przemyślana. Dodatkowe wykorzystanie jednego pomieszczenia tylko na ubrania pozwala na swobodne układanie rzeczy na wieszakach i półkach, co chroni je przed zagnieceniami, zwłaszcza jeśli chodzi o długie ubrania. Nawet mała garderoba na poddaszu jest bardziej praktycznym rozwiązaniem i ma większą pojemność niż garderoba w sypialni. Co więcej, w otwartej i przestronnej garderobie łatwiej utrzymać porządek niż w szafie zbyt małej w stosunku do ilości ubrań. Przechowasz tu również tekstylia niezbędne do dekoracji wnętrza, np.: poszewki na poduszki, pościel, obrusy i zasłony.

Jeśli preferujemy styl skandynawski, w przypadku garderoby tego typu powinniśmy wybrać meble modułowe z naturalnego drewna. Urządzając garderobę, zadbaj też aby była ona wyposażona w duże lustro.

Jeżeli szafa znajduje się za zamkniętymi drzwiami, nie ma potrzeby montowania frontów szafek. Dobrym wyjściem są też drzwi przesuwne i wysuwane wieszaki. Bowiem decyzja o pozostawieniu otwartych półek w pomieszczeniu z oknem wiąże się z ekspozycją odzieży na światło. Aby zapobiec blaknięciu ubrań na słońcu, musisz zainstalować rolety. Urządzając garderobę w stylu skandynawskim, pamiętaj, że typowe kolory dla wnętrz tego typu to: beżowy, brązowy i szary, biały, jasnoniebieski.

Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu
Hendrickson Photography/Shutterstock

Garderoba na poddaszu w stylu boho

Zwolennicy jasnych kolorów mogą urządzić garderobę na poddaszu zgodnie z zasadami wystroju wnętrz boho, które charakteryzuje mieszanka kolorów i wzorów. Taka garderoba pod skosem być może jest mniej funkcjonalna niż w aranżacji skandynawskiej, ale nadal zapewnia przestrzeń na ubrania wiszące. Taka garderoba połączona z funkcjonalnym pomieszczeniem jest równie lepszym rozwiązaniem niż pokój tego typu w sypialni.

Układ mebli w garderobie zależy tutaj od wielkości i kształtu pomieszczenia. Meble do przechowywania ubrań powinny mieć odpowiednie oświetlenie i najlepiej je montować w literę L lub U. Wzdłuż ściany z niskim skosem warto postawić szafy wyposażone w nadproża z wieszakami, połączone z meblami modułowymi i duże lustro. Muszą być zamontowane na dwóch różnych poziomach, tak aby można było przechowywać zarówno długie sukienki (na wysokości około 170 cm), jak i bluzki i kurtki (około 100 centymetrów) czy też bieliznę

Alternatywą meble wykonane w stylu boho oraz wieszaki na ubrania, które zajmują mniej miejsca i pozwalają szybko znaleźć poszukiwaną część garderoby. Warto również wykorzystać przestrzeń pod skosami, instalując rząd niskich szafek o głębokości 40 centymetrów lub komodę z długimi i pojemnymi szufladami. Jeśli powierzchnia garderoby jest większa niż 4 metry kwadratowe, zalecamy wydzielenie miejsca na deskę do prasowania, toaletkę i kosz na ubrania do prania.

Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu
Procreators/Shutterstock

Akcesoria do garderoby na poddaszu

Przestrzeń oddzielającą górę szafek od sufitu można wykorzystać do przechowywania akcesoriów: czapek, kolekcji butów i różnych bibelotów. Pozwoli to stworzyć bardziej funkcjonalną garderobę. Aby to zrobić, należy kupić pudełka - okrągłe na czapki i prostokątne na buty. Taka funkcjonalna garderoba w pierwszej kolejności powinna być odpowiednio oświetlona. Do garderoby może wpadać naturalne światło lub możesz zamontować sztuczne oświetlenie.

Jeśli chcesz wyeksponować swoje kolekcje butów, zalecamy zakup okrągłego stojaka na buty. Taka zabudowa garderoby pozwala na lepsze przechowywanie odzieży i jej wyeksponowanie. Oryginalnym rozwiązaniem do przechowywania butów jest półka, która jest przymocowana do drzwi wejściowych. Może też służyć jako miejsce na przechowywanie ubrań i małe akcesoria. Szafy mogą też służyć jako miejsce do przechowywania biżuterii damskiej. Do tego celu nadają się odpowiednie meble, a także różne szkatułki i skrzynie.

Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu
Rade Kovac/Shutterstock

Aranżacja poddasza – co jeszcze warto wiedzieć?

Energooszczędność jest ważna w przypadku przestrzeni na poddaszu. Temperatura w pomieszczeniu powinna być komfortowa do przechowywania ubrań. Niekiedy poddasze ze względu na konstrukcje okien jest pomieszczeniem, w którym latem będzie niezwykle gorąco. Temperaturę może zwiększać też niewłaściwe oświetlenie szaf. Przez szkło przedostaje się nie tylko wystarczająca ilość światła, ale także ciepło, które wysusza powietrze. Dlatego garderobę należy zapełnić meblami wykonanymi z materiałów, które się nie nagrzewają. Odpowiednie meble są wykonane z drewna, a nie metalu. Piękne meble z elegancką fasadą na tle drewnianego płótna wyglądają wyjątkowo elegancko. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że pożądane jest wietrzenie pomieszczenia. Okna dachowe doskonale spełniają te zadania.

Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu
Golosniak Andrii/Shutterstock
Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu
gamespirit/Shutterstock
Garderoba na poddaszu
Garderoba na poddaszu
Irina Borsuchenko/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Garderoba na poddaszu