Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Generalny remont starego domu - na co zwrócić szczególną uwagę?

Artykuł sponsorowany

Generalny remont starego domu to złożony proces, który w wielu przypadkach pozwala na efektywne przywrócenie nieruchomości do jej stanu pierwotnego. O zakresie prac z tym związanych decyduje przede wszystkim obecna kondycja budynku, dlatego warto poddać go szczegółowej ekspertyzie i badaniom. Odpowiedniej oceny wymagają zarówno fundamenty, konstrukcja nośna, dach czy ściany, jak i poszczególne instalacje i izolacje. Jeżeli ich stan techniczny jest stosunkowo dobry, wielu kosztownych prac można uniknąć. Remont generalny wymaga jednak nie tylko starannego przygotowania, ale tez kompetentnie zrealizowanych prac wykonawczych.

Generalny remont starego domu - na co zwrócić szczególną uwagę?
Generalny remont starego domu - na co zwrócić szczególną uwagę?
new-house.com.pl

Rodzaj prac remontowych i formalności

Remonty starych domów nie powinny ingerować w najważniejsze parametry budynku, takie jak jego powierzchnia użytkowa, kubatura, wysokość czy długość i szerokość bryły. W przeciwnym razie należy zdecydować się na rozbudowę lub nadbudowę nieruchomości. Remont pozwala natomiast na wykonanie tzw. przebudowy domu, która dotyczy zmian niewpływających na kluczowe parametry techniczne czy konstrukcję nośną obiektu. Niektóre z nich mogą jednak wymagać spełnienia pewnych formalności. Zgłosić należy chociażby wymianę instalacji grzewczej, powiększanie otworów drzwiowych i okiennych czy ocieplanie budynków o wysokości powyżej 12 m. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku potrzeby adaptacji poddasza, zwłaszcza jeżeli doprowadzi ona do modernizacji dachu i ingerencji w więźbę. Aby bezpiecznie dopełnić wszystkich formalności, warto skonsultować się z fachowcem.

Termomodernizacja obiektu

Planując remont domów, prace najlepiej rozpocząć od strefy zewnętrznej. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza ocieplenia nieruchomości. Wiele starych budynków nie dysponuje skuteczną termoizolacją, co obniża ich funkcjonalność. O konieczności uzyskania zgody na ocieplenie domu decyduje jego wysokość - w przypadku budynków w przedziale 12-25 m wystarczy zgłoszenie, natomiast dla tych powyżej 25 m wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Z wykonaniem termomodernizacji obiektu wiąże się konieczność realizacji również innych prac, które mają na celu podniesienie jego charakterystyki energetycznej. Formalności dotyczą chociażby powiększenia otworów okiennych czy wstawiania okien. Na etapie termomodernizacji warto też pomyśleć o zmianie instalacji grzewczej, bądź też inwestycji w panele fotowoltaiczne lub inny energooszczędny system.

Rodzaj prac remontowych i formalności
Rodzaj prac remontowych i formalności
new-house.com.pl

Remonty sieci i instalacji

Prace remontowe w starych domach często dotyczą modernizacji sieci elektrycznej. Jej wymiana wymaga wprowadzenia bezpiecznych rozwiązań technologicznych, zamontowania nowoczesnych przewodów oraz dostosowania pod kątem eksploatowanych urządzeń. W wielu przypadkach konieczna jest też zamiana instalacji 1-fazowej na 3-fazową, zwłaszcza w domach korzystających z elektrycznych systemów grzewczych. Remont sieci wodno-kanalizacyjnej pozwala natomiast na wyeliminowanie różnych problemów spowodowanych złym stanem starych rur, takich jak nieprzyjemne zapachy, przecieki czy dźwięki. Rozwiązaniem nieco bardziej kosztownym jest całkowita wymiana instalacji grzewczej i układu wentylacyjnego. Prace budowlane realizuje firma New-House, a w zakres jej usług wchodzi renowacja i kompleksowe remonty budynków. Z oferta można się zapoznać na stronie: https://new-house.com.pl/remonty.

Nowoczesna adaptacja pomieszczeń

Modernizacja starego domu może też obejmować prace związane z adaptacją pomieszczeń gospodarczych, które nierzadko da się przekształcić w funkcjonalne wnętrza użytkowe. W takim przypadku konieczne jest ich ocieplenie i dociągnięcie instalacji, a także przeprowadzenie odpowiedniej aranżacji. Warto jednak pamiętać, że w definicji remontu nie mieści się adaptacja poddasza nieużytkowego czy strychu. Prace to prowadzą do powiększenia użytkowej powierzchni budynku, dlatego należy ja traktować jako rozbudowę oraz zgłosić w urzędzie. W wyremontowanym domu warto pomyśleć także o wdrożeniu specjalnych rozwiązań technologicznych, takich jak automatyczne systemy bezpieczeństwa, ogrzewanie podłogowe czy nowoczesne oświetlenie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Generalny remont starego domu - na co zwrócić szczególną uwagę?