Grzejniki w podłodze
Grzejniki kanałowe są świetnym rozwiązaniem na ogrzewanie i cyrkulację powietrza w pomieszczeniach, jeśli nie chcemy mieć standardowych grzejników lub nie mamy na nie miejsca. Ich skuteczność i niezawodność w połączeniu z estetyką sprawia, że są coraz częściej stosowane. Grzejniki kanałowe montowane w podłodze zapewniają więcej miejsca w pomieszczeniu, zachowując przy tym swoje wysokie walory użytkowe.

Grzejnik kanałowy nie zaburza estetyki wnętrza oraz nie zakłóca jego funkcjonalności. W przypadku konwektorów kanałowych jedynym widocznym elementem jest elegancka kratka wkomponowana w podłogę, pod którą w kanale umieszczony jest element grzewczy. Wysoka estetyka konwektora czyni go elementem dekoracyjnym, bogata paleta kolorystyczna oraz możliwość zabudowy zaś pozwala na dowolną aranżację wnętrz. Grzejniki kanałowe dostępne również w wersji do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności oraz w wersjach do instalacji wysokociśnieniowych.
W POMIESZCZENIU Z OGRZEWANIEM KANAŁOWYM WYSTĘPUJE RÓWNOMIERNY ROZKŁAD TEMPERATURY ORAZ NATURALNA CYRKULACJA POWIETRZA. PRZEBYWAJĄC W POBLIŻU GRZEJNIKA, NIE ODCZUWA SIĘ UCZUCIA GORĄCA. WPŁYWA TO NA KOMFORT CIEPLNY ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE MIESZKAŃCÓW.

Zalety ogrzewania kanałowego
Konwektorowe grzejniki kanałowe cenione są za szybką reakcję na zmianę zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniu, co wynika z tego, że mają niewielką pojemność wodną oraz małą bezwładność cieplną. Poza tym urządzenia te wykorzystuje się najczęściej w zamkniętych, niskotemperaturowych systemach grzewczych, czyli np. we współpracy z pompą ciepła. Dzięki temu odpowiednie modele grzejników kanałowych mogą nie tylko ogrzewać pomieszczenia zimą, ale także chłodzić je latem. Niektórzy producenci włączyli również do swojej oferty grzejniki kanałowe z podejściem do kanału nawiewającego świeże powietrze, np. z centrali wentylacyjnej, w której poddawane jest filtracji.




Rodzaj grzejnika
Grzejniki konwektorowe oddają ciepło głównie przez konwekcję, czyli bezpośrednio do powietrza, które krąży w pomieszczeniu. Od niego nagrzewają się ściany i sprzęty. Ze względu na swoją konstrukcję pozwalają na umieszczenie ich w miejscach nieodstępnych dla innych modeli, czyli w podłodze. Dzięki temu nie utrudniają przechodzenia przez drzwi tarasowe ani nie przesłania ją okien. Do wyboru mamy urządzenia z naturalnym przepływem powietrza przez wymiennik ciepła lub wymuszony przez wentylatory.
Z naturalnym przepływem powietrza. Grzejniki z naturalnym przepływem powietrza zwykle są większe i głębsze niż modele z wentylatorem. Dlatego też najczęściej umieszczane są w pomieszczeniach, w których posadzka usytuowana jest na gruncie. Ich instalacja musi być wcześniej zaplanowana. Zostawienie odpowiedniej wielkości kanału (tzw. wanny) umożliwia właściwy montaż grzejników.
Z wentylatorem. Zastosowanie wentylatorów pozwala na zwiększenie strumienia powierza przepływającego przez wymiennik grzejnika kanałowego, co znacznie zwiększa moc cieplną urządzenia. Ponadto umożliwia pracę z płynną regulacją obrotów. Dzięki temu można dostosować działanie ogrzewania do aktualnego zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. Co istotne grzejniki te mogą być dość płytkie – ich głębokość waha się od 6 do 14 cm.


Wymiary kanału
Wielkość kanału musi być zaplanowana na etapie budowy, bo wtedy można odpowiednio przygotować ot wór w warstwach posadzki. Wymiary kanału zależą od rodzaju grzejnika i jego mocy, bo to decyduje o wielkości wanny, w której się go montuje. Szerokość kanału jest równa szerokości wanny oraz warstwy ocieplenia z boku. Do długości wanny należy doliczyć 2 cm – po 1 cm na dylatację górnej części krótszego boku wanny z każdej strony.
Minimalna głębokość kanału to wysokość wanny plus warstwy termoizolacyjnej pod nią. Producenci grzejników zalecają grubość 2‒5 cm. Sprawdzając w katalogach wysokość wanny, należy się upewnić, czy obejmuje ona wysokość obramowania. Jeżeli nie, trzeba ją doliczyć. Górna krawędź obramowania oraz włożony w nią podest powinny licować się z poziomem podłogi.


Montaż grzejnika kanałowego
Podczas planowania rozmieszczenia grzejnika kanałowego należy wziąć pod uwagę to, że wymaga on nie tylko podłączenia hydraulicznego (zawory termostatyczne i odcinające), ale również elektrycznego. Jeśli zaś zdecydujemy się na wykorzystanie go do schładzania w wersji z kondensacją, niezbędne będzie odprowadzenie skroplin do kanalizacji. Po zakończeniu prac montażowych jedynymi widocznymi elementami pozostają dekoracyjna ramka okalająca z aluminium i kratka w wersji zwijanej lub linearnej.

Podest w aranżacji wnętrza
Podesty to jedyne widoczne elementy systemu ogrzewania kanałowego. Produkuje się je ze stali nierdzewnej, z aluminium lakierowanego na dowolny kolor lub pokrytego anodowaną powłoką odporną na ścieranie. Aluminiowe szczeble podestów mogą być ustawione fabrycznie na dwa sposoby – w poprzek kanału (w wersji sztywnej lub zwijanej) lub wzdłuż kanału (w wersji sztywnej). Kratkę zwijaną jest znacznie łatwiej zdjąć, gdy zajdzie taka potrzeba. Prościej ją też przechować po sezonie grzewczym, gdy zastępujemy ją pokrywą. Wersja sztywna podestu najlepiej sprawdza się w przypadku krótkich grzejników kanałowych.
Z kolei zwolennicy naturalnych materiałów mogą wybierać spośród kratek wykonanych z różnych gatunków drewna. Tego typu szczeble mogą być lakierowane, olejowane lub pozostawione w stanie surowym. Grzejnik kanałowy przykryty takim podestem nie będzie się wyróżniał na tle podłogi pokrytej drewnem. Niektóre firmy oferują tzw. podest posezonowy, który zabezpiecza umieszczoną w podłodze wannę z wymiennikiem przed zabrudzeniem. Powstaje on przez wypełnienie pustego podestu materiałem, z którego wykonana jest otaczająca kanał podłoga. Wypełnienie można wyko nać, zachowując rysunek podłogi (np. taki sam układ płytek ceramicznych czy parkietu).
OGRZEWANIE KANAŁOWE SPRAWDZI SIĘ W SYPIALNI CZY POKOJU DZIENNYM, A TAKŻE W POMIESZCZENIACH Z DUŻĄ POWIERZCHNIĄ PRZESZKLEŃ. PRZY WYBORZE SPOSOBU OGRZEWANIA WARTO WZIĄĆ POD UWAGĘ ZWYCZAJE DOMOWNIKÓW, Z UWZGLĘDNIENIEM POTENCJALNYCH STREF DŁUŻSZEGO PRZEBYWANIA CZY DŁUGOTRWAŁEJ PRACY SIEDZĄCEJ.



Sterowanie ogrzewaniem
W urządzeniach bez wentylatora do regulacji mocy stosuje się zawór z głowicą termostatyczną lub siłownik. Zawór umieszcza się w kanale na grzejniku, a czujnik temperatury montuje się na ścianie. Inną opcją są termostaty elektroniczne. Regulacja grzejników kanałowych z wentylatorem odbywa się w sposób automatyczny za pomocą regulatora pokojowego i siłownika termicznego. Coraz więcej producentów umożliwia również zdalną regulację grzejników kanałowych za pomocą aplikacji na smartfonie.




- Więcej o:
Nice Era Inn Edge S Li-Ion BD: przyszłość automatyzacji rolet wewnętrznych
Nowoczesny robot kuchenny MPM TRM-01 Perfecto
Biurka elektrycznie regulowane - najlepsza opcja do pracy?
Dolce Vita w czterech ścianach z płytkami Tubądzin
ASKO Laundry Care System – profesjonalna pralnia domowa
Prezenty na Wielkanoc
Okap Mythos T-Shelf Evolution
Obrotowe półki do szafek kuchennych