Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Husqvarna przewiduje przyszłość: od kosiarki elektrycznej po inteligentnego robota dbającego o potrzeby użytkowników oraz o bioróżnorodność ogrodu

MP

Inteligentny prywatny ogrodnik - oto przyszłość pielęgnacji trawników według marki Husqvarna. Pionier i światowy lider w dziedzinie automatycznego koszenia patrząc w przyszłość widzi kosiarkę automatyczną, która działa autonomicznie, kompleksowo i nie tylko utrzymuje trawnik w doskonałej kondycji. Robot przyszłości to inteligentna, sterowana przez sztuczną inteligencję maszyna, która dba o kondycję ogrodu i zwiększa bioróżnorodność, jednocześnie płynnie dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Robot koszący
Robot koszący
Fot. Husqvarna

Ponad 25 lat temu Husqvarna wprowadziła na rynek pierwszą na świecie automatyczną kosiarkę, która na zawsze zmieniła sposób pielęgnacji trawników. Od tego czasu firma jest liderem innowacji w dziedzinie automatycznego koszenia, a inteligentne roboty koszące zyskują bardziej zaawansowane funkcjonalności. W ciągu najbliższych kilku lat rozwój ten jeszcze bardziej przyspieszy, a  wszystko za sprawą nowych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy przetwarzanie danych w chmurze. Patrik Jägenstedt, dyrektor działu innowacji w Husqvarna, mówiąc o przyszłości pielęgnacji trawników widzi scenariusz, w którym zautomatyzowana kosiarka może odegrać znacznie większą rolę dla właścicieli ogrodów. 

 

W przyszłości robot koszący zadba o cały ogród, a nie tylko o trawnik. Za pomocą sztucznej inteligencji będziemy w stanie opracować najnowocześniejsze czujniki, kamery i nowe technologie, które pozwolą kosiarce przetwarzać duże ilości danych. Będzie ona działała jeszcze bardziej niezależnie i będzie udzielała użytkownikom zaawansowanych porad, począwszy od tego, które krzewy wymagają dodatkowej uwagi, po to, jak kosić, by wspierać ekosystem

Patrik Jägenstedt, dyrektor działu innowacji w Husqvarna.

To Husqvarna jako pierwsza wprowadziła na światowe rynki w 1995 r. robota koszącego. Dał on początek nowej kategorii w segmencie maszyn i zrewolucjonizował sposób pielęgnacji trawników na całym świecie.

Z czasem koszenie trawnika - również tego o skomplikowanym kształcie - przestało być przykrym obowiązkiem, a nowoczesne technologie i automatyzacja pracy w ogrodach zarówno tych przydomowych jak i na dużych terenach zieleni publicznej, komercyjnej, czy na obiektach sportowych zyskują coraz więcej zwolenników. Husqvarna tworzy maszyny z myślą o użytkowniku, nieustannie więc je doskonali, wychodząc naprzeciw zmieniających się potrzeb i oczekiwań Klientów. Jest pionierem w branży i wyznacza trendy 

Ryszard Wójtowicz, Country Manager w Husqvarna Poland

Wsparcie bioróżnorodności środowiska

Husqvarna dostrzega, że dzięki nowym technologiom robot koszący Automower® może dbać o  lokalną bioróżnorodność zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na dużych terenach zieleni publicznej czy komercyjnej. Dzięki rozszerzonym możliwościom analizy danych pochodzących ze źródeł spoza ogrodu - na przykład z kosiarki sąsiada - oraz wykorzystaniu czujników mierzących kluczowe elementy środowiska w ogrodzie, robot może zoptymalizować koszenie dostosowując je do Twoich preferencji i udzielać porad, jak najlepiej wspierać bioróżnorodność.

Husqvarna już dziś oferuje możliwości wspierania bioróżnorodności poprzez cyfrowe strefy wyłączone z koszenia w celu np. wzrostu wyższej trawy lub zrobienia miejsca na dodatkowe rabaty kwiatowe. W przyszłości jednak „inteligentny prywatny ogrodnik” mógłby dokonywać takich wyborów automatycznie, wspierać bioróżnorodność i wskazywać właścicielowi ogrodu najlepsze możliwe rozwiązania. I tak na przykład, jeśli sąsiad będzie miał rośliny kwitnące w maju i w czerwcu, robot koszący zarekomenduje nam odmiany kwiatów i krzewów kwitnące w innym terminie, aby wspierać owady zapylające rośliny. Ma to kluczowe znaczenie przy notowanym od lat spadku liczebności owadów zapylających bo przekłada się na nasze bezpieczeństwo żywnościowe. Robot po zebraniu danych i ich analizie mógłby automatycznie dostosowywać koszenie i rekomendować najlepsze rozwiązania dla ekosystemu.

Łatwa adaptacja

Robot przyszłości będzie maksymalnie wykorzystywał potencjał ogrodu, ale także z łatwością dostosowywał się do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dzięki zwiększonym możliwościom, takim jak ulepszony system wizyjny i sztuczna inteligencja, robot będzie rozpoznawał powtarzające się sytuacje, aktywności, zwyczaje użytkownika i dostosowywał do nich swoją pracę i porady.

 

Robot koszący będzie w stanie wykryć sytuację, w której użytkownik korzysta z ogrodu w celu odpoczynku, treningu czy zabawy. W takim przypadku nie będzie się zbliżał, rozpocznie pracę w dalszej części ogrodu lub pojedzie do stacji dokującej, pozwoli na spokojne spędzanie wolnego czasu. Dzięki tej technologii kosiarka będzie mogła również dostosowywać się do osobistych preferencji właściciela i wspierać go w pracach ogrodowych

Marcin Andrzejczyk, marketing & communication manager w Husqvarna Poland.
Robot koszący
Robot koszący
Fot. Husqvarna

Inteligentny prywatny ogrodnik - innowacje wspierające wizję przyszłości

1. Twój inteligentny opiekun ogrodu

Robot koszący przyszłości będzie wykorzystywał chmurę obliczeniową i sztuczną inteligencję, by uprościć prace w ogrodzie - zarządzając nim przy minimalnej ingerencji człowieka. Poprzez współdziałanie z innymi inteligentnymi urządzeniami i czujnikami w domu (np. systemami nawadniania) robot będzie optymalizował stan trawnika - podobnie jak ogrodnik. Może na przykład szybko dostosowywać swoją pracę do bieżących informacji, takich jak prognoza pogody dla danego obszaru. Ponadto, dzięki wykorzystaniu danych publicznych, możliwości nawigacyjne robota najprawdopodobniej obejmą także obszary poza ogrodem. Ułatwi to koszenie trawy na terenach przyległych do ogrodu, a nawet pomoże sąsiadom w pielęgnacji trawnika, jeśli tylko będą oni takim wsparciem zainteresowani.

2. Strażnik bioróżnorodności

Traktując ogród jak cały ekosystem, robot koszący nie tylko wspiera zrównoważony rozwój. Dzięki postępującym możliwościom gromadzenia danych ze źródeł wewnątrz i na zewnątrz ogrodu kosiarka przyszłości może na przykład zbierać informacje od innych robotów w okolicy, dostarczając tym samym informacji o ogólnym składzie flory i fauny na określonym terenie. W połączeniu z danymi gdzie i w jaki sposób bytują organizmy żywe, kosiarka jest w stanie zoptymalizować pielęgnację trawnika, aby jak najlepiej wspierać ekosystem. Urządzenie będzie mogło identyfikować i chronić naturalne siedliska zwierząt, które mają wpływ na rozwój miejskich ogrodów.

3. Towarzysz w ogrodzie

Dzięki ulepszonemu systemowi wizyjnemu, połączonemu z przetwarzaniem danych w chmurze
i sztuczną inteligencją, robot koszący będzie w stanie określić zachowanie użytkownika, dostosować do niego swoją pracę i rekomendować najlepsze rozwiązania. Może na przykład dopasować poziom interakcji do preferencji właściciela: trzymając się z dala, gdy jest to konieczne, czy  bawiąc się lub nawet zachowując jak zwierzę domowe, jeśli będzie taka potrzeba. Robot wykorzystując swoją wiedzę o terenie i glebie może doradzić, jakich składników odżywczych należy użyć  podczas sadzenia nowej rabaty lub jakie gatunki roślin wybrać. Wszystko to przy wykorzystaniu głosu użytkownika, a nie aplikacji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Husqvarna przewiduje przyszłość: od kosiarki elektrycznej po inteligentnego robota dbającego o potrzeby użytkowników oraz o bioróżnorodność ogrodu