Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

sponsorowany

Pod koniec października 2021 r. całkowita zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce wyniosła 6,7 GW. To wzrost o blisko 200% względem poprzedniego roku. W samym październiku zainstalowano 39 tys. nowych instalacji fotowoltaicznych. Tak dynamiczny rozwój sektora mikroinstalacji PV stawia przed branżą energetyczną nowe zadania, a jednym z nich jest zwiększenie autokonsumpcji i uniezależnienie się od dostaw prądu. W tej roli najlepiej sprawdzają się hybrydowe instalacje fotowoltaiczne, będące naturalnym rozwojem klasycznych systemów. Czym wyróżnia się hybrydowa fotowoltaika i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?
Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?
OZE Biomar

Spośród wszystkich mikroinstalacji fotowoltaicznych montowanych w gospodarstwach domowych, przeważająca większość to instalacje on-grid. To najtańszy, a przy okazji bardzo korzystny system produkowania i rozliczania prądu. Instalacje on-grid, zwane także sieciowymi, ściśle współpracują z lokalną siecią energetyczną i są uzależnione od jej działania. Oznacza to, że w momencie awarii sieci przesyłowej, w domowych gniazdkach i tak nie ma prądu. Nawet w momencie dużego nasłonecznienia, gdy panele fotowoltaiczne generują dużą moc.

W obecnym systemie rozliczeń, czyli net-meteringu, instalacje fotowoltaiczne on-grid odnajdują się bardzo dobrze. Przerwy w dostawie prądu są sporadyczne, więc o niedobór energii nie trzeba się martwić. Jednocześnie dużą zaletą jest niski koszt wykonania instalacji, bowiem jego głównymi składowymi są ceny paneli fotowoltaicznych i falownika. Nie trzeba inwestować w magazyny energii, gdyż jego rolę niejako pełni sieć energetyczna. Nadwyżki wyprodukowanego ze słońca prądu, które nie zostaną wykorzystane w gospodarstwie domowym, wędrują do sieci i są rozliczane na liczniku dwukierunkowym. Prosument może następnie w ciągu roku odebrać 0,7 (instalacje powyżej 10 kWp) lub 0,8 kW (poniżej 10 kWp) z każdego wyprodukowanego i oddanego kilowata. To korzystny system rozliczeń, nawet mimo prowizji dystrybutora. Ma jednak naturalne ograniczenia, których rozwiązaniem jest fotowoltaika hybrydowa z magazynami energii.

Alternatywa dla on-grid – hybrydowa instalacja fotowoltaiczna

Alternatywa dla on-grid – hybrydowa instalacja fotowoltaiczna
Alternatywa dla on-grid – hybrydowa instalacja fotowoltaiczna
OZE Biomar

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna łączy niejako zalety instalacji on-grid i off-grid. Oznacza to, że jednocześnie współpracuje z siecią, jak i domowym magazynem energii. W odróżnieniu od autonomicznej instalacji off-grid, całkowicie odciętej od sieci przesyłowej, akumulatory gromadzące energię nie muszą być bardzo duże. Służą jedynie do tego, by zapewnić prąd w momencie niedostatecznej produkcji energii podczas złej pogody czy przerw w dostawie. Jednocześnie, po wykorzystaniu domowego zapasu prądu, możliwe jest pobieranie energii z sieci.

Instalacje hybrydowe wykorzystują innego rodzaju inwerter, dlatego warto się na nie zdecydować już na początku inwestycji. Hybrydowy falownik nie tylko przetwarza prąd stały na zmienny i oddaje nadwyżki do sieci, ale dodatkowo obsługuje magazyn energii. W jego wnętrzu znajduje się zaawansowana automatyka, dostosowująca plan wykorzystania energii do potrzeb domowników. Inwerter hybrydowej instalacji fotowoltaicznej może więc utrzymywać naładowane akumulatory w gotowości, w razie awarii prądu lub czerpać energię w momencie niskiego nasłonecznienia, by uniknąć zakupu prądu od dystrybutora. Nowoczesne urządzenia są w pełni sterowalne, dzięki czemu dostosujesz tryb do własnych upodobań.

Zalety instalacji hybrydowej PV

Na fotowoltaikę hybrydową warto zdecydować się z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim daje ona największe bezpieczeństwo i w momencie awarii sieci przesyłowej nie odetnie źródła zasilania. Nawet jeśli lokalna sieć przestanie działać, dom w dalszym ciągu może być zasilany energią z akumulatorów lub paneli fotowoltaicznych. To bardzo ważne, bowiem większość kluczowych urządzeń wymaga zasilania. Magazyny energii instalacji hybrydowej wystarczą do tego, by podtrzymać działania lodówki, ogrzewania, routerów internetowych, oświetlenia czy komputerów.

Dlaczego to takie ważne? Powodem coraz częstszych awarii prądu są przede wszystkim zmiany klimatyczne. Silne zjawiska atmosferyczne, takie jak wichury, gradobicia czy śnieżne zamiecie staną się z roku na rok coraz bardziej powszechne. W wielu rejonach Polski infrastruktura energetyczna jest w kiepskiej kondycji, dlatego już pierwsze większe podmuchy wiatru kończą się awarią. Dodatkowo należy pamiętać o zagrożeniu blackoutem, który jest realnym scenariuszem dla Europy. Niedobory rosyjskiego gazu w magazynach mogą zachwiać energetyką, bowiem gaz służy do uzupełniania braków energii w chwilach największego zapotrzebowania. Instalacja hybrydowa pozwala przetrwać te wahania. Jest to szczególnie istotne w domach jednorodzinnych położonych z dala od miast, gdzie priorytet naprawy sieci jest najmniejszy i przerwy w dostawie prądu mogą trwać nawet kilkadziesiąt godzin.

Magazyny energii Solax od OZE Biomar
Magazyny energii Solax od OZE Biomar
OZE Biomar

Koniec systemu opustów a instalacje hybrydowe

Powodem, dla którego warto zdecydować się na instalację hybrydową, jest także planowana zmiana przepisów. Aby nie dopuścić do przeciążenia przestarzałej sieci, należy zwiększyć autokonsumpcję energii. Według zapowiedzi Ministerstwa Klimatu i Środowiska net-metering już w połowie 2022 roku zostanie zastąpiony klasycznym rozliczeniem za prąd. Oznacza to, że prosument będzie mógł sprzedać nadwyżki energii po cenie hurtowej. W momencie niedoboru będzie musiał jednak zakupić prąd po rynkowej stawce. Według planu rządzących, ma to zniechęcić inwestorów do montażu przeskalowanych instalacji PV, w celu „zgromadzenia” prądu na zimę, do zasilenia pompy ciepła lub kotła elektrycznego.

Nowelizacja przepisów realnie wpłynie więc na korzyści z oszczędzania prądu. Inwestorzy, którzy założyli instalację przed 1 kwietnia 2022 r. będą mogli rozliczać się na starych zasadach jeszcze przez 15 lat, ale nowych obejmie jednak mniej korzystny system.

Fotowoltaika na korzystnych zasadach przez kolejne 15 lat. Załóż instalację fotowoltaiczną z OZE Biomar i załap się na system opustów.

Nie oznacza to jednak, że fotowoltaika stanie się nieopłacalna. Wręcz przeciwnie, pomoże w pełni wykorzystać energię ze słońca. Kluczem do tego jest wybór instalacji hybrydowej, w której wyprodukowany prąd nie będzie oddawany dystrybutorowi, a wykorzystywany w gospodarstwie domowym. W zwiększeniu autokonsumpcji pomocne są nie tylko magazyny energii, ale i urządzenia zwiększające komfort życia, np. klimatyzacja, zmywarka, zasobnik gorącej wody, suszarka do ubrań, pompa ciepła czy pojazdy elektryczne. Dzięki temu w momencie południowego szczytu produkcji energii można wykorzystać prąd do zrobienia prania, podgrzania wody użytkowej czy naładowania baterii samochodu elektrycznego.

Dodatkową zachętą by zdecydować się na hybrydową instalację fotowoltaiczną ma być nowa forma popularnego programu „Mój Prąd”. Już w pierwszej połowie 2022 roku w 4 odsłonie programu będzie można skorzystać z dopłat do fotowoltaiki w zestawie z magazynem energii. Najpopularniejszy program wsparcia odnawialnych źródeł energii w Polsce w edycji na 2022 rok będzie opierał się o rozwiązania zwiększające autokonsumpcję.  Planowany termin uruchomienia kolejnej edycji programu przewidywany jest na I kwartał 2022 roku.

Przykładowy scenariusz działania instalacji hybrydowej:

  • Rano – produkcja prądu jest niewielka, więc niedobory uzupełniane są z sieci. Wyprodukowana energia na bieżąco wykorzystywana jest w gospodarstwie domowym, a akumulatory nie są ładowane.
  • Południe – w momencie szczytu produkcji energii nadwyżki energii służą do zasilenia akumulatorów. Dzięki temu wytworzysz zapas prądu na wieczór oraz na ewentualne przerwy w dostawie. W tym momencie warto również wykorzystać wysokie nasłonecznienie do uruchomienia urządzeń o wysokim poborze prądu, np. pralki, zmywarki czy suszarki do prania. Nowoczesne modele można zaprogramować, więc nie musisz być w tym czasie w domu.
  • Popołudnie – po naładowaniu domowych akumulatorów do pełna nadprogramowa nadwyżka energii kierowana jest do sieci. Moment największego obciążenia infrastruktury już minął, więc nie ma ryzyka odłączenia falownika od sieci, a co za tym idzie, strat w produkcji energii.
  • Wieczór – wbrew pozorom panele fotowoltaiczne produkują energię dość długo. Gdy jednak słońce zajdzie, niedobory energii pokryte zostaną z magazynów energii.
  • Noc – w momencie zakończenia produkcji prądu całe zapotrzebowanie może być zaspokojone akumulatorami. Są one wykorzystywane do wyczerpania lub do zaplanowanego progu. Alternatywą dla tego systemu jest pozostawienie pełnego naładowania akumulatorów na wypadek usterki sieci i korzystanie z taniej taryfy nocnej.

Koszt instalacji hybrydowej

Na koniec pozostało jedno pytanie: ile to kosztuje? Cena instalacji hybrydowej jest oczywiście wyższa względem klasycznej. Wynika to przede wszystkim z konieczności zakupu magazynów energii, które w dalszym ciągu są drogie. Koszt hybrydowej instalacji fotowoltaicznej jest o ok. 50% wyższy. Chętnie wybierana mikroinstalacja PV o mocy 3kWp to wydatek rzędu 25-30 tys. zł.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że w najbliższym czasie sieć przesyłowa i tak może być nazbyt obciążona zwykłymi instalacjami, więc montaż akumulatorów magazynujących prąd będzie nieunikniony. Modyfikacja klasycznej instalacji on-grid wymagałaby zakupu nowego, hybrydowego inwertera, więc najlepiej zdecydować się na nowocześniejsze rozwiązanie już na początku. To przyszłościowa inwestycja, która pozwoli w największym stopniu uniezależnić się od kaprysów pogody czy cen prądu.

Źródło: OZE Biomar – Fotowoltaika i magazyny energii

    Więcej o:

Skomentuj:

Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?