Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hydrożel ogrodniczy

Katarzyna Jodłowska

Hydrożel to genialny wynalazek ostatnich lat. To specjalna substancja magazynujące wodę, która wygląda jak kawałki bezbarwnej lub kolorowej galaretki.

Hydrożel ogrodniczy
Hydrożel ogrodniczy
Fot. Allegro/flytoy_pl

Co to jest hydrożel ogrodniczy?

To galaretowata substancja szybko nasiąkają wodą, a potem oddająca ją do podłoża, dzięki czemu pozwalają wydłużyć czas między jednym a drugim podlewaniem. Istotną cechą tych preparatów jest to, że woda przenika stopniowo, nie ma więc niebezpieczeństwa, że rośliny zgniją z powodu jej nadmiaru - ziemia w doniczce jest wilgotna tylko na tyle, na ile jest to potrzebne. Trwałość hydrożelu to nawet 5 lat.

Jak stosować hydrożel?

Hydrożele możemy stosować w uprawie roślin doniczkowych jak i w ogrodzie czy szklarni. Najlepiej sprawdzają się w glebach piaszczystych i przepuszczalnych, które nie wiążą wody. Po zmieszaniu ziemi z hydrożelem obficie ją podlejmy za pierwszym razem, gdy granulki spęcznieją możemy już rzadziej podlewać rośliny rosnące w hydrożelu.

O zastosowaniu hydrożelu najlepiej pamiętać wiosną podczas sadzenia kwiatów; tuż przed wyjazdem na wakacje jego zastosowanie jest trochę kłopotliwe - należy wyjąć rośliny z doniczek, wymieszać ziemię z preparatem, a potem ponownie wsypać ją do pojemnika i w tak przygotowanym podłożu zasadzić kwiaty.

Roślinę rosnącą w ziemi z dodatkiem hydrożelu trzeba przed wyjazdem obficie podlać. Na pewno nie zabraknie jej wody przez tydzień. Jeśli jednak wyjeżdżamy na dłużej, sam hydrożel nie wystarczy. Musimy zastosować dodatkowe metody.

Kwiaty doniczkowe - jak zapewnić im opiekę podczas urlopu

Jaki hydrożel wybrać?

Na rynku jest wiele rodzajów hydrożeli sprzedawanych przez różnych producentów. Przy zakupie warto się kierować jednym czynnikiem: chłonnością wody. Możemy spotkać hydrożele o chłonności wody od 200 do 600 g/g. , gdzie np. chłonność 200 g/g oznacza, iż 1 gram hydrożelu jest w stanie wchłonąć 200g wody. Całkiem fajnym rozwiązaniem są hydrożele z nawozem, które nie tylko nawadniają roślinę, ale również nawożą. Są też hydrożele dekoracyjne o różnej średnicy kuleczek i kolorze - stosuje się głównie w wazonach.

Hydrożel - gdzie kupić?

Hydrożele są obecne na naszym rynku od wielu lat i nie będziecie mieli żadnego problemu z ich zakupem. Można je kupić w marketach budowlanych na dziale ogrodniczym, w sklepach ogrodniczych i w internecie. 5 kg hydrożelu to koszt ok. 140 zł.

Urlopowe podlewanie kwiatów

Hydrożel - jak zrobić?

Do doniczki: Po zakupie hydrożelowych kulek polimerowych mieszamy je dokładnie z ziemią i wsypujemy do doniczki. Ważne jest by większość kulek  znalazła się na poziomie korzeni tak by po "nabraniu" wody mogła je nawilżać. Do tak przygotowanej ziemi sadzimy roślinę i suto podlewamy by kuleczki nabrały wody.

Do wazonu:  Na każde 10g produktu przygotuj ok. 5 litrów zimnej wody (najlepiej wody destylowanej, miękkiej deszczówki lub przegotowanej wody). Następnie odczekaj ok. 4-6 godzin.

Dla tych co lubią eksperymentować mamy pomysł na samodzielne stworzenie hydrożelu z sody, wody, octu i wodorowęglanu wapna:

https://www.spryciarze.pl/zobacz/jak-zrobic-kulki-z-plynnego-roztworu-kolejny-sposob

    Więcej o:

Skomentuj:

Hydrożel ogrodniczy