Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

IKEA wyprodukuje 10 tysięcy namiotów dla uchodźców

red.

IKEA do lata wyprodukuje 10 tysięcy namiotów dla uchodźców i ofiar katastrof naturalnych. Mają być łatwe w montażu, trwałe i wyposażone w baterie słoneczne. Jeden namiot kosztować ma 1150 dolarów - to trzy razy więcej niż dotychczas.

namioty, ikea, obóz dla uchodźców, namioty ikea, namioty dla uchodźców
Obóz dla uchodźców w Dollo Ado (Etiopia).
Fot. mat. prasowe

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) zamówiło w IKEA 10 tysięcy namiotów dla uchodźców i ofiar katastrof. Każdy kosztować będzie 1150 dolarów.  To trzy razy więcej niż standardowy namiot.

Droższe namioty wystarczą na dłużej

Przewidywalna długość życia namiotów z IKEA to 3 lata w trudnych warunkach i nawet 20 lat w umiarkowanym klimacie. Są bardziej wytrzymałe i lepiej izolowane niż tradycyjne schronienia dla uchodźców, które należało wymieniać średnio co pół roku.

Namioty mają 17,5 m kw. powierzchni i mogą pomieścić nawet pięć osób. Zbudowane są z lekkich laminowanych paneli polimerowych z izolacją termiczną, które zatrzaskują się na stalowej ramie. Są zamykane i wentylowane. Na dachu namiotów znajdują się panel słoneczne, zapewniające wystarczającą ilość energii do oświetlenia wnętrza po zmroku.

Wszystkie płyty, rurki i złączenia trafiają do potrzebujących w płaskich paczkach (z takiego sposobu pakowania mebli słynie szwedzka sieć). Namiot można zmontować samodzielnie, bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi. Montaż ma zająć nie więcej niż cztery godziny.

Dwa lata testów

Prototypy namiotów zaprojektowanych przez IKEA zostały zaprezentowane w 2013 roku. Przez dwa lata schronienia były testowane przez 40 rodzin uchodźców w Iraku i Etiopii. Ich opinie pozwoliły na udoskonalenie projektu. Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców będzie dystrybuować je do najbardziej potrzebujących rodzin i społeczności już tego lata.

    Więcej o:

Skomentuj:

IKEA wyprodukuje 10 tysięcy namiotów dla uchodźców