Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje remont łazienki? Koszty remontu w 2023 roku

AI/red.

Łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń domu. Planujesz remont łazienki? Jeśli tak, to musisz przygotować się na spory wydatek. Mimo że na ogół jest to jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu, to koszt remontu łazienki nie należy do niskich. To jaki on będzie zależy między innymi od tego, jakie prace chcesz wykonać przy remoncie łazienki. Jeżeli zamierzasz ją tylko odświeżyć, czeka Cię oczywiście mniejszy wydatek. Jeśli jednak planujesz remont generalny, Twój budżet powinien być naprawdę niemały.

Remont kuchni
Remont kuchni
Fot. Shutterstock/Benoit Daoust

Kiedy niezbędny jest remont łazienki?

Generalny remont łazienki możesz wykonywać co 10, 15 lat. Po upływie takiego czasu zmianie ulegają potrzeby domowników, zmieniają się także trendy w aranżacji wnętrz. Po za tym po upływie dekady lub więcej, większość łazienkowych mebli i innego wyposażenia może nadawać się już tylko do wyrzucenia. Kapitalny remont łazienki czeka Cię więc więcej niż tylko raz.

Jak długo trwa remont łazienki?

Wiele zależy od zakresu zaplanowanych przy remoncie łazienki prac. Jeżeli zdecydujesz się na kapitalny remont łazienki, to pracę będą obejmować: renowację ścian i podłogi, naprawę bądź wymianę instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, wymianę urządzeń grzewczych i mebli.

Od czego zacząć? Obliczanie kosztorysu remontu łazienki

Obliczanie kosztorysu remontu łazienki Nie da się dokładnie wycenić, jakie będą koszty remontu łazienki, gdyż zależy to od wielu czynników. Koszt remontu łazienki zależy przede wszystkim od kosztów robocizny oraz od kosztu wybranych przez Ciebie materiałów. Istotny jest też zakres prac oraz wielkość remontowanego pomieszczenia.

Koszt materiałów budowlanych, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem remontu łazienki

Koszt remontu łazienki zależy przede wszystkim od kosztów robocizny oraz od kosztu wybranych przez Ciebie materiałów. Istotny jest też zakres prac oraz wielkość remontowanego pomieszczenia. Koszt materiałów budowlanych, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem remontu łazienki Na koszt remontu łazienki składają się wydatki związane z zakupem płytek ceramicznych. Wydatki te są uzależnione od tego czy zdecydujesz się wykończyć nimi tylko podłogę czy również ściany. Koszt zakupu płytek waha się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych za metr kwadratowy. Do ceny ich zakupu musisz doliczyć zaprawę klejącą, fugę i koszt robocizny. Koszty ułożenia płytek zależą od ich wielości i dochodzą nawet do 200 zł za metr kwadratowy. Całkowity koszt remontu łazienki może wynieść nawet 15 tysięcy złotych. Koszty remontu łazienki możesz trochę obniżyć. Wystarczy, że wybierzesz materiały wykończeniowe nie z wyższej, ale ze średniej półki cenowej.

Armatura i wyposażenie łazienkowe – zakup i montaż

Planując remont łazienki i obliczając jego koszt, nie możesz pominąć o wydatkach związanych z zakupem i montażem urządzeń sanitarnych. Najtańsze kabiny prysznicowe mają ścianki wykonane z tworzywa sztucznego i kosztują od 300 do 500 zł. Jeśli wybierzesz ścianki wykonane z hartowanego szkła zapłacisz 1000 – 1500 zł. Do tego musisz jeszcze doliczyć cenę brodzika. Na zakup najtańszej umywalki musisz przeznaczyć 200 zł. Za montaż umywalki – w zależności od modelu – zapłacisz od 100 do 195 zł.

Niezbędne prace hydrauliczne

Wymiana instalacji hydraulicznej i elektrycznej wywiera ogromny wpływ na koszt remontu łazienki. Fachowcy, którzy zajmują się wymianą instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej naliczają koszt wykonanej pracy od każdego przyłączenia. Za każde przyłącze wody możesz zapłacić nawet 500 zł, zaś za przyłącze prądu – około 100 zł. W sumie możesz na to wydać nawet 3000 złotych.

Prace wykończeniowe

Płytki to popularny materiał wykończeniowy, ale możesz zdecydować się też na farbę. Malowanie ścian to dobry sposób, aby zaoszczędzić na kosztach remontu. Zanim jednak ściany zostaną pomalowane, należy je odpowiednio przygotować. Być może powierzchnia ścian będzie wymagała wyrównania. Jeśli tak, do kosztu zakup farby dolicz koszt zakupu zaprawy tynkarskiej. Położenie gładzi gipsowej kosztuje od 15 do 50 złotych za metr kwadratowy.

Koszt robocizny przy remoncie łazienki

Koszt robocizny to 5 – 15 zł za metr kwadratowy. Koszty robocizny przy remoncie łazienki To, ile kosztuje remont łazienki w dużym stopniu zależy od kosztów robocizny, a te jak widzisz, nie należą do niskich. Koszty robocizny zależą nie tylko od rodzaju wykonywanych prac, ale także wielkości pomieszczenia, jakości materiałów oraz lokalizacji. W poszczególnych regionach kraju koszty robocizny mocno od siebie się różnią.

Szacunkowe ceny materiałów potrzebnych do remontu łazienki na 2022 rok

Szacunkowe ceny materiałów potrzebnych do remontu łazienki na 2022 rok. Zanim dowiesz się, ile kosztuje remont łazienki, musisz zdecydować jakie materiały wykończeniowe wykorzystasz. Pod uwagę weź również wielkość pomieszczenia. Dokonując przeliczenia kosztu remontu ścian, cenę jednostkową za metr kwadratowy płytek czy też ilość potrzebnej farby pomnóż przez wielkość łazienki. Dolicz także robociznę. Może ona obejmować nie tylko układanie nowych płytek czy malowanie ścian, ale też skucie starych płytek.

Ceny urządzeń sanitarnych aktualne w 2023 roku

Za układanie glazury w 2023 roku musisz zapłacić od 80 do 160 złotych za metr kwadratowy. Za ułożenie płytek wielkoformatowych zapłacisz 150 – 250 zł za m². Gruntowanie ścian kosztuje od 5 do 7 złotych za metr kwadratowy. Po podliczeniu wszystkich wydatków orientacyjny koszt remontu łazienki o powierzchni 5 m² i w średnim standardzie to 18 00 złotych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje remont łazienki? Koszty remontu w 2023 roku