Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak często zmieniać pościel?

Redakcja

Częstość zmiany pościeli to kwestia, która budzi wiele kontrowersji. Niektórzy uważają, że wystarczy zmieniać ją raz na dwa tygodnie, inni natomiast twierdzą, że należy to robić co kilka dni. Jak często należy prać pościel i dlaczego jest to tak ważne? Czym skutkuje rzadkie zmienianie pościeli?

Jak często zmieniać pościel?
Jak często zmieniać pościel?
Kryvenok Anastasiia/Shutterstock

Regularna wymiana pościeli - zdrowie i higiena

Łóżko jest miejscem, w którym nasz organizm odpoczywa i regeneruje się po całym dniu. Niestety, podczas snu wydzielamy wiele potu i łojów, które wnikają w pościel. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie ją zmieniać. Jeśli tego nie zrobimy, bakterie, grzyby i roztocza, które gromadzą się w pościeli, mogą spowodować różnego rodzaju choroby skórne, alergie i infekcje (roztocza mają pod dostatkiem wszelkiego rodzaju pożywienia). Pamiętajmy też, że w czystej pościeli śpi się o wiele przyjemniej niż w długo używanej.

Jak często należy zmieniać pościel?

Zaleca się zmianę pościeli co najmniej raz na tydzień. Jednakże, jeśli pocisz się w nocy lub cierpisz na alergie, astmę, atopowe zapalenie skóry lub inne choroby skóry, powinieneś zmieniać pościel częściej - co kilka dni lub nawet codziennie. W przypadku dzieci, szczególnie niemowląt, pościel należy zmieniać częściej ze względu na ich wrażliwą skórę i większe ryzyko zabrudzenia (kiedy na przykład pieluszka "przepuści" lub się zsunie. Ważne jest, aby pościel była czysta i świeża, aby zapewnić higieniczne i zdrowe warunki snu. Brudna pościel to też duży dyskomfort dla dziecka, który zaburzy mu wypoczynek.

Częsta zmiana pościeli - a co z kocami i poduszkami?

Koce i poduszki również należy regularnie prać. Koc powinien być prany co 2-3 miesiące, a poduszka co 6 miesięcy. W przypadku poduszek pamiętajmy, aby zawsze czyścić je w pralce w temperaturze co najmniej 60 stopni C, aby zabić wszystkie bakterie i roztocza. Podobnie w przypadku poszewek na poduszki dekoracyjne - zużyte poszewki należy wyprać na podobnych zasadach, jak poduszki.

Jak dbać o czystość pościeli?

Pościel powinniśmy prać często, ale to nie wszystko. Oprócz regularnej zmiany pościeli ważne jest również dbanie o nią na co dzień. Przede wszystkim warto wybierać pościel z dobrego jakościowo materiału, który będzie przewiewny i odporny na zagniecenia (sprawdzi się na przykład pościel bawełniana). Należy również unikać jedzenia i picia w łóżku i pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym śpimy. Jeśli posiadamy osłonięty balkon lub taras, możemy wynosić tam pościel do wywietrzenia - nie tylko wiosną i latem, ale nawet jesienią i zimą, o ile akurat nie pada deszcz lub śnieg.

Trudna do usunięcia z pościeli może być też sierść zwierząt, dlatego najlepiej nie pozwalać naszym pupilom spać razem z nami, ani wskakiwać na łóżko.

Jak często zmieniać pościel?
Jak często zmieniać pościel?
Gaf_Lila/Shutterstock

Zmiana pościeli to bardzo ważny element dbania o zdrowie i higienę. Zaleca się zmianę pościeli co tydzień, a w przypadku problemów z potliwością czy alergiami, co 3-4 dni. Nie zapominajmy również o regularnym praniu koców i poduszek oraz dbaniu o pościel, wybierając odpowiedni materiał i unikając jedzenia w łóżku. Dbając o pościel, zapewniamy sobie zdrowy i spokojny sen. A wy jak często zmieniacie pościel?

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak często zmieniać pościel?