Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak czyścić młynek do kawy?

AZ

Młynek do kawy jest jednym z najważniejszych elementów do uzyskania aromatycznej i smacznej kawy. To właśnie od sposobu i grubości zmielenia ziaren będzie zależeć czas ekstrakcji naparu oraz moc kawy. Jeżeli zatem chcemy, aby młynek dobrze spełniał swoje zadania, pozwalając nam przygotować ulubioną kawę, powinniśmy odpowiednio o niego dbać. Jak czyścić młynek do kawy? Wyjaśniamy, jak wygląda proces czyszczenia w młynkach wolnostojących oraz tych zamontowanych w ekspresach ciśnieniowych.

Młynek do kawy MPM MMK-08
Młynek do kawy MPM MMK-08
MPM

Dlaczego warto regularnie czyścić młynek do kawy?

Nawet najlepszej jakości i najdroższy młynek do kawy szybko ulegnie zniszczeniu, jeśli nie będzie regularnie czyszczony. Poza tym nieczyszczony młynek wpłynie negatywnie na smak przygotowanej kawy. Wszystko przez to, że ziarna kawy zawierają kwasy tłuszczowe, które wytrącają się podczas procesu palenia. Olejki odpowiadają za smak kawy, a im mocniejsze wypalenie, tym ziarna są bardziej „tłuste”. Podczas mielenia kawy ten tłuszcz osadza się na żarnach lub nożach i gromadzi w wewnętrznych partiach młynka. Z czasem zaczyna jełczeć, co przekłada się negatywnie na jakość ziaren i całego procesu mielenia. Oprócz tego młynek może się zepsuć – jeśli jest on wbudowany w ekspresie, to naprawa będzie kosztowna. Dlatego tak ważna jest systematyczna konserwacja młynka do kawy.

Jak wyczyścić młynek do kawy wolnostojący?

W sprzedaży dostępne są młynki do kawy ręczne i elektryczne. Każdy z nich należy systematycznie czyścić, aby móc delektować się smaczną i aromatyczną kawą.

Jak czyścić młynek do kawy ręczny?

Młynek ręczny powinniśmy czyścić po każdym użyciu. Z zewnątrz należy go wytrzeć zwilżoną ściereczką. Następnie należy obrócić rączkę i odwrócić młynek do góry nogami, aby usunąć resztki pyłu kawowego – do czyszczenia może się przydać pędzelek. W kolejnym kroku ręcznie myjemy zbiornik na kawę ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń. Zanim ponownie złożymy młynek, powinniśmy poczekać, aż wszystkie jego elementy wyschną.

Większość ręcznych młynków do mielenia nie nadaje się do mycia w zmywarce. Dlatego przed przystąpieniem do czyszczenia, warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia.

Jak czyścić młynek do kawy elektryczny?

Jeśli mamy w kuchni elektryczny młynek do kawy, będziemy postępować nieco inaczej niż w przypadku młynka ręcznego. Przed czyszczeniem warto dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta, aby zyskać pewność, że postępujemy właściwie.

Oto instrukcja krok po kroku, jak umyć młynek elektryczny.

1.      Po zmieleniu ziaren kawy odłączamy młynek od prądu.

2.      Jeśli młynek ma taką możliwość, to zdejmujemy górną obudowę. Dzięki temu zyskamy łatwy dostęp do noży lub żaren.

3.      Następnie odwracamy urządzenie i energicznie nim potrząsamy, aby pozbyć się resztek pyłu kawowego.

4.      Wszystkie możliwe elementy przecieramy czystą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Jeśli pozwala na to producent, możemy je umyć pod bieżącą wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń.

5.      Resztki zmielonej kawy możemy usunąć za pomocą pędzelka lub patyczka do uszu.

6.      Na końcu dokładnie suszymy wszystkie elementy. Dopiero, gdy będą suche, możemy złożyć młynek.

Jak czyścić młynek do kawy w ekspresie ciśnieniowym?

Młynek do kawy w ekspresie nie rzuca się w oczy, ponieważ jest zabudowany. Jeśli chcemy przeprowadzić gruntowne czyszczenie takiego młynka, przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi ekspresu i stosować wszystkie zalecenia producenta. Sposób czyszczenia takiego młynka może wyglądać inaczej u poszczególnych producentów ekspresów.

Są jednak 3 sprawdzone sposoby, które pomogą nam skutecznie wyczyścić młynek:

1.      Tabletki, pastylki lub granulki – to profesjonalne środki czyszczące, dedykowane do młynków do kawy. Wystarczy wsypać je do młynka i zmielić, a następnie usunąć za pomocą czystej ścierki. Na koniec warto zmielić niewielką ilość ziaren kawy i wyrzucić je do kosza – to na wypadek, gdyby w młynki pozostały resztki detergentów.

2.      Ryż – zamiast tabletek czyszczących możemy użyć ryżu. Wystarczy wsypać niewielką ilość suchego ryżu do młynka i zmielić.

3.      Pędzelki, szczoteczki lub patyczki – taki czyścik pomoże nam dostać się do wewnętrznych partii młynka i wydostać z nich resztki pyłu kawowego.

Jak myć młynek, który jest integralną częścią ekspresu?

Jeśli młynek stanowi integralną część ekspresu ciśnieniowego, nie możemy go zdemontować. W takiej sytuacji do czyszczenia możemy użyć specjalnej tabletki, granulek albo płynu czyszczącego. Preparat= umieszcza się w komorze mielenia, czyli w zbiorniku, do którego wsypujemy ziarna kawy. Następnie należy uruchomić program czyszczący, a jeśli nasz ekspres takiego nie ma, to postępować tak samo, jak podczas parzenia kawy.

Taki środek nie tylko usunie z młynka resztki spalonej kawy, lecz także pomoże zneutralizować nieprzyjemne zapachy i odtłuści żarna. Resztki zmielonego preparatu znajdziemy w zbiorniku na odpadki.

Jak wyczyścić młynek, który można zdemontować z ekspresu?

W niektórych ekspresach do kawy istnieje możliwość uzyskania dostępu do młynka – zazwyczaj wystarczy wysunąć pojemnik na ziarna kawy, aby dostać się do żaren. Dzięki temu możemy łatwo wyczyścić młynek, np. za pomocą pędzelka czy ściereczki.

Jak często czyścić młynek do kawy?

Czyszczenie młynka powinno się przeprowadzać regularnie. Częstotliwość czyszczenia będzie jednak uzależniona głównie od tego, jak często mielimy ziarna, by zaparzyć kawę. W ekspresie profesjonalnym, który w kawiarni wykorzystywany jest przez cały czas, młynek powinno się czyścić codziennie.

W domu, gdzie parzymy jedną czy dwie kawy dziennie, wystarczy przeprowadzić gruntowne czyszczenie młynka co pół roku albo częściej. Natomiast codzienna pielęgnacja, jak przetarcie hoppera, czy wyczyszczenie komory mielenia powinna być przeprowadzana każdego dnia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak czyścić młynek do kawy?