Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dbać o drewno we wnętrzach?

Ewa Stroik

Drewno cenimy za naturalny charakter i klimat, jaki tworzy w domu. Aby jednak długo cieszyło nasze oczy, musimy je zabezpieczyć. Odpowiednia ochrona i pielęgnacja pozwoli na utrzymanie dobrej kondycji drewna przez długi czas.

Parkiet drewniany
Odpowiednio pielęgnowany parkiet to ozdoba wnętrza
Drewnochron

Jakie środki do drewna możemy wybrać?

Widoczne drewniane elementy domu, takie jak ściany, drzwi, meble, podłogi czy schody, wystarczy pomalować preparatami dekoracyjnymi typu lakier, lakierobejca, olej lub emalia. Środki te barwią deskę na wybrany kolor i tworzą powłokę ochronną, która zabezpiecza drewno przed wilgocią oraz uszkodzeniami. Właściwości preparatów różnią się w zależności od powierzchni, do jakiej chcemy je zastosować. Dlatego starannie dobierzmy środek, sprawdzając, jakie dokładnie ma właściwości oraz przeznaczenie.
Warto wybierać preparaty jak najmniej uniwersalne, o sprecyzowanym zastosowaniu. Im produkt jest bardziej wyspecjalizowany, tym większa pewność, że skutecznie zabezpieczy daną powierzchnię. Inny środek lepiej sprawdzi się na drewnianych meblach, a inny na parkiecie czy drewnie na ścianie. Jeżeli drewniane elementy wewnątrz domu narażone są na podwyższoną wilgotność, powinny być wstępnie zabezpieczone gruntującym impregnatem, chroniącym przed biokorozją. Dotyczy to na przykład drewna w łazience, a także elementów drewnianych budynku usytuowanego w miejscu o dużej wilgotności powietrza lub w domu sezonowym, który nie jest ogrzewany zimą.

Malowanie mebli to sposób na ich drugie życie
Malowanie lakierobejcą to łatwy i szybki sposób na odświeżenie i zabezpieczenie drewna
Sherwin Williams

Jak malować drewno?

Gdy już wybierzemy odpowiedni preparat do dekoracji i wykończenia, nakładamy go pędzlem, wykonując ruchy zgodne z kierunkiem słojów. Jeżeli planowane jest kilka warstw wykończeniowych, należy po każdym malowaniu delikatnie szlifować nawierzchnię i dokładnie usuwać pyłki, kurz i powstałe nierówności. Jeżeli chcemy zmienić naturalny kolor drewna, stosujemy barwienie za pomocą syntetycznych lub naturalnych barwników. Przy wyborze koloru warto zwrócić uwagę na gatunek drewna, na jakim prezentowany jest impregnat – jeśli różni się on od drewna, które chcemy malować, warto przeprowadzić próbę, ponieważ na każdym rodzaju drewna ostateczny efekt kolorystyczny prezentuje się inaczej. Odpowiednio zaimpregnowane elementy drewniane są odporne na działanie szkodników i słońca, dzięki czemu dłużej można cieszyć się ich pięknem.

Drewno malowane na różne kolory
Drewno można malować na różne kolory, co daje wiele możliwości aranżacyjnych
Beckers

Najbardziej eleganckie gatunki drewna

Dąb – ciężki i twardy, bardzo dobrze znosi wszelkiego rodzaju tarcia i gniecenia. Przeważnie występuje w jasnych kolorach, choć istnieje kilka odmian, których barwa może wydawać się ciemniejsza, bardziej szara. Drewno to doskonale prezentuje się, kiedy jest bielone. Z tego zabiegu aranżacyjnego zazwyczaj korzystają projektanci wnętrz urządzający wnętrza w stylu skandynawskim
Palisander – podobnie jak dąb, palisander charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie i tak jak on, jest drewnem ciężkim i masywnym. To, co wyróżnia palisander na tle innych gatunków drzew meblarskich, to jego kolor - ciepły, miodowo-brązowy. W jego przypadku grzechem byłoby pokrywanie farbą – wystarczy lakierowanie.
Heban – najcenniejszy surowiec do wyrobu mebli oraz elementów dekoracyjnych. Pozyskiwany jest z różnych gatunków drzew, spotykanych w strefie międzyzwrotnikowej. Największą wartość ma odmiana intensywnie ciemna, prawie czarna, którą otrzymuje się z drzewa hurmy hebanowej. 
Teak – idealny materiał na podłogi, zarówno we wnętrzach domowych, jak i tarasach oraz w przestrzeni przy basenie. Tak jak wyżej wymienione gatunki, jest bardzo trwałe oraz ciężkie. Kolorystyka drewna teak jest różnorodna – od delikatnej żółci, czerwieni, do bardzo ciemnego brązu. 

Parkiet drewniany
Parkiet z połyskiem prezentuje się wyjątkowo elegancko
Vidaron

Oleje i woski

Olej podkreśla naturalny charakter materiału, ponieważ nie tworzy żadnej powłoki. Jeśli zależy nam na podkreśleniu naturalnego wyglądu drewna, to zdecydowanie sprawdzi się najlepiej. Nie łuszczy się i nie pęka, doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Jest doskonały w przypadku twardych gatunków, takich jak dąb czy jesion lub gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wcierając za pomocą ściereczki lub mopa.
Inną metodą wykańczania powierzchni drewnianych jest woskowanie. Wosk nadaje im aksamitny połysk i pogłębia naturalny kolor. Jednak wosk tylko na krótko zabezpiecza drewno i zabieg trzeba powtarzać.

Wosk do parkietu
Wosk impregnuje i tworzy odporną na wodę i zanieczyszczenia powierzchnię.
Tikkurila

Lakiery

Podkreślają naturalny wygląd drewna, z efektem połysku lub półpołysku. Jeśli przy malowaniu zdecydowaliśmy się na wersję kolorystyczną, to pamiętajmy, że najlepiej unikać aplikacji wałkiem, który może nierówno rozprowadzać pigmenty. Używajmy pędzla lub specjalnego aplikatora. Malowanie lakierem wymaga dużej precyzji. Produkt należy nanosić wzdłuż słojów w taki sposób, by nie nakładać na siebie kolejnych warstw. Dzięki temu powierzchnia będzie idealnie gładka i bez smug.

Drewno pokryte lakierem
Drewno pokryte lakierem zyskuje połysk i gładkość, a jego powierzchnia jest zabezpieczona i utwardzona
Drewnochron

Lakierobejce i emalie

To produkty ochronno-dekoracyjne, które, podobnie jak lakier, nadają drewnu szlachetny, satynowy połysk. Doskonale podkreślają rysunek drewna. Lakierobejca zazwyczaj dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych. Najlepiej nakładać ją wzdłuż słojów na oszlifowane drewno. Warstwy powinny być cienkie, a preparat rozprowadzony pędzlem.

Emalie do drewna
Emalie do drewna to środki zróżnicowane ze względu na skład i sposób rozcieńczania, a także przeznaczenie
Tikkurila
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dbać o drewno we wnętrzach?