Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak długo ważne jest ubezpieczenie domu?

sponsorowany

Ubezpieczenie domu lub mieszkania staje się standardem dla właścicieli nieruchomości. Większość osób uważa, że po prostu warto. Inni natomiast obawiają się, że koszty szkody mogą być zbyt dużym obciążeniem finansowym, więc polisa staje się bardziej opłacalna[1]. Sprawdź, czas trwania ubezpieczenia domu i jaki jest jego zakres.

Ubezpieczenie domu
Ubezpieczenie domu
Fot. Shutterstock

Co obejmuje ubezpieczenie domu?

Zarówno zakres ubezpieczenia domu, termin obowiązywania, jak i koszt zależy od wybranego pakietu oraz indywidualnych ustaleń. Decydujące są Twoje potrzeby oraz wymagania, które ma spełniać polisa. Podpisanie dokumentu gwarantuje przede wszystkim bezpieczeństwo finansowe, a także wewnętrzny spokój. Zgłoszenie szkody okazuje się dużo prostsze oraz szybsze – zwykle można się tym zająć drogą telefoniczną, pisemną albo wypełniając formularz online.

Co można ubezpieczyć:

  • nieruchomość (dom lub mieszkanie),
  • wyposażenie posesji (np. ogrodzenie),
  • pomieszczenia przynależne (np. piwnica),
  • ruchomości i/lub elementy wykończenia,
  • dom w trakcie budowy (wyposażenie posesji i budowlane, wykończenie, materiały).

Polisa obejmuje więc nie tylko same mury, ale również inne elementy takie jak sprzęty AGD, RTV, meble i wiele innych. W przypadku ubezpieczenia domu dostępnego w PKO BP (pakiety Super i Pro) możesz również zdecydować się na dodatkową ochronę elementów szklanych, przenośnego sprzętu elektronicznego albo wybrać OC najemcy, pomoc przy awarii roweru oraz wsparcie IT. Natomiast, jeśli dom jest jeszcze w budowie, da się dokupić OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie od kradzieży elementów wykończenia oraz katastrofy budowlanej. To Ty decydujesz, który wariant będzie dla Ciebie najlepszy.

Jak długo trwa ubezpieczenie domu?

Czas trwania ubezpieczenia może być różny w zależności od oferty. Niektóre firmy ubezpieczeniowe proponują polisy nawet na 2-3 lata. W przypadku ubezpieczenia dostępnego w PKO BP okres ten nie trwa dłużej niż 12 miesięcy zarówno dla nowych osób, jak i stałych klientów, którzy decydują się na przedłużenie umowy. Z ubezpieczenia domu może korzystać każda pełnoletnia osoba, która jest właścicielem gotowej lub będącej w budowie nieruchomości przeznaczonej do celów mieszkalnych.

Od czego zależy termin ubezpieczenia domu?

Skoro wiesz już, jak długo trwa ubezpieczenie, powinieneś również być świadomym tego, kiedy zaczyna się i kończy okres ochronny. Taka informacja zawsze zawarta jest w treści polisy i można zapoznać się z nią w każdym momencie.


[1] Na podstawie raportu „Dom pod ochroną” przeprowadzonego w marcu 2019 przygotowanego na zlecenie Europy Ubezpieczenia przez ARC Rynek i Opinia [dostęp: http://media.tueuropa.pl/56725-dom-pod-ochrona-raport-o-ubezpieczeniach-nieruchomosci].

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak długo ważne jest ubezpieczenie domu?