Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak kupić mieszkanie, by nie żałować? Poradnik

AZ

Zakup mieszkania to poważna inwestycja. Nie dziwi fakt, że większość z nas musi poważnie ją przemyśleć. Zanim podpiszemy umowę kupna, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, obejrzeć wymarzone lokum z każdej strony, zainteresować się lokalizacją i zbadać sąsiedztwo. Tak, by ten poważny wydatek nie okazał się błędem, za który będziemy musieli płacić jeszcze długie lata. Jak kupić mieszkanie, by nie żałować wydanych środków? Podpowiadamy.

Jak kupić mieszkanie, by nie żałować? Poradnik
Jak kupić mieszkanie, by nie żałować? Poradnik
Dzielnica 19

Lokalizacja na pierwszym miejscu

Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jaka lokalizacja najbardziej nam odpowiada. Większość osób aktywnych zawodowo szuka mieszkań położonych blisko centrum miasta. To tutaj koncentruje się życie biznesowe, tu siedziby mają największe firmy, tu najczęściej chodzimy do pracy. Nie chcąc tracić czasu w korkach, szukamy lokum położonego jak najbliżej naszego miejsca zatrudnienia. To ogromna oszczędność – zarówno cennego czasu, jak i pieniędzy. Nie wydajemy na paliwo, kartę miejską, mamy więcej wolnego, szybciej wracamy do domu nawet po długim i męczącym dniu w biurze.

Jak wiadomo, lokalizacje centralne są jednak droższe niż mieszkania położone na peryferiach. Cieszą się dużym zainteresowaniem, co bezpośrednio przekłada się na ich ceny. Dlatego też często decydujemy się na mniej komfortowe położenie nieruchomości na obrzeżach miasta. W ten sposób oszczędzamy na początkowej inwestycji, później jednak płacimy zdecydowanie więcej za dojazdy do centrum. Zanim więc kupimy mieszkanie, powinniśmy dokładnie przeanalizować koszty obu rozwiązań. Może się okazać, że startowy, większy wydatek zwróci nam się później w postaci kolejnych oszczędności.

Wtórny czy pierwotny?

Warto również zastanowić się nad typem lokum, które chcemy nabyć. Mamy do dyspozycji mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie, Łodzi czy Gdyni oraz lokale dostępne na rynku wtórnym. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy. Mieszkanie z drugiej ręki jest zwykle wykończone, nierzadko możemy zakupić je wraz z zestawem mebli. W ten sposób dostajemy szansę na natychmiastowe zamieszkanie w nowym miejscu. Oszczędzamy czas i pieniądze. Przynajmniej pozornie. Bo przecież z czasem bez wątpienia będziemy chcieli zaaranżować przestrzeń we własnym stylu. To pociąga za sobą kolejne wydatki.

Mieszkania z rynku pierwotnego w Warszawie cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze – nowy budynek to nowoczesne materiały, sposoby budowy i wykończenia. Dostajemy lokum świeże, w którym nikt jeszcze nie mieszkał i możemy zaaranżować je tak, jak sobie wymarzymy. Po drugie – takie osiedla najczęściej są dostosowane do potrzeb mieszkańców. Znajdziemy tu liczne punkty usługowe, są nowe drogi dojazdowe i miejsca parkingowe.

Rozkład, wielkość, położenie

Jeśli już uda nam się podjąć decyzję dotyczącą lokalizacji i wieku mieszkania, przyjdzie czas na sam jego rozkład. Tutaj wszystko zależy od indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Rodziny z dziećmi często wybierają mieszkania dwupoziomowe lub te z ogródkami. Single i pary decydują się na niewielkie lokale dwupokojowe, a seniorzy szukają lokum położonego na parterze budynku. Każdy z nas ma inne potrzeby i to one powinny być decydujące przy poszukiwaniu idealnego mieszkania.

Przed podpisaniem umowy warto sprawdzić też okolicę. Zbadajmy, czy wokół są tereny zielone, czy jest przedszkole, apteka i sklepy niezbędne do wygodnego życia. Wszystko to w dłuższej perspektywie przyczyni się do komfortu życia w danym miejscu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak kupić mieszkanie, by nie żałować? Poradnik