Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak podłączyć włącznik światła do puszki? Wskazówki i porady

Robert Gutowski

Podłączenie włącznika światła do puszki wymaga pewnych umiejętności elektrycznych i należy pamiętać o bezpieczeństwie. Choć to, jak podłączyć kable w puszce pod wyłącznik światła , może wydawać się kwestią trudną i przerażającą, wcale takie nie jest. W tym artykule dowiecie się na co należy zwrócić uwagę podczas podłączania.

osprzęt elektryczny, gniazdko elektryczne, wymiana gniazdka
Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek pracy przy sprzęcie, w którym jest napięcie elektryczne, odłączamy zasilanie instalacji
Fot. Kontakt-Simon

Przygotowania do montażu włączników światła - o czym należy pamiętać?

Są zadania, które powinni wykonywać jedynie wyspecjalizowani w danej dziedzinie fachowcy. Jedną z takich dziedzin jest elektryka. Tylko osoba, która dysponuje profesjonalną wiedzą może zaprojektować i poprowadzić instalację elektryczną po naszym domu. Ma to wpływ na nasze późniejsze funkcjonowanie w domu, jego wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo nasze i całej rodziny. Są jednak zadania które, z uwagi na łatwość wykonania, możemy wykonać sami, a nawet jeżeli nie, powinniśmy posiadać podstawową wiedzę na ten temat. Wiedza ta czasem może się okazać niezbędna w nagłych przypadkach i dla własnego poczucia spokoju powinniśmy ją posiąść nawet, gdy zadania w całości zlecamy fachowcom. Jednym z takich zadań może być podłączenie włącznika światła do puszki w ścianie.

Niezbędne narzędzia i akcesoria

Co będzie potrzebne, aby wykonać montaż włącznika światła do puszki elektrycznej? Przede wszystkim chociaż minimalna wiedza w tej dziedzinie. Wiedza ta jest niezbędna, ponieważ każdy kto miał do czynienia z pracami z elektryką w domu wie, że czynności montażowe należy bezwzględnie rozpocząć od wyłączenia prądu.

Do montażu będą nam potrzebne:

  • próbnik napięcia,
  • kombinerki,
  • wkrętak,
  • nożyk do ściągacza izolacji
  • poziomica (do właściwego ustawienia krawędzi włącznika).

Przygotowanie i podłączenie przewodów elektrycznych

Aby podłączyć włącznik światła do puszki w ścianie najpierw musimy sprawdzić , co kryje się w puszce i rozpoznać, które kable za co odpowiadają. A jakie przewody powinniśmy tam znaleźć?

Przewód fazowy zasilający L - to przewód, który znajduje się pod napięciem fazowym i służy do przesyłania energii elektrycznej w sieci elektroenergetycznej. Zazwyczaj ma kolor czarny, brązowy lub szary, ale może się on różnić w zależności od kodów producenta i elektryka, który projektował naszą instalację. Jeżeli mamy do czynienia z siecią trójfazową, przewody fazowe będą oznaczone odpowiednio - L1, L2 i L3.

Przewód neutralny N - to przewód, zazwyczaj w kolorze niebieskim, który jest połączony z punktem neutralnym transformatora sieci elektroenergetycznej, także jego napięcie powinno wynosić 0V.

Przewód ochronny PE - to zawsze żółto-zielony przewód, który nie podlega obciążeniu prądami roboczymi, z którym łączy się części przewodzące dostępne i który stanowi element ochrony przez samoczynne wyłączanie zasilania. Tak, jak przewody fazowy i neutralny są niezbędne do prawidłowego działania danej instalacji elektrycznej, tak przewód ochronny to rzecz, która ma chronić człowieka i co prawda jego podłączenie nie jest konieczne, ale często zalecane.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i narzędzia

Na co musimy zwrócić uwagę, aby bezpiecznie wykonać pracę? Przede wszystkim na to, że podczas prowadzenia prac tego typu zawsze powinniśmy odłączyć prąd od źródeł światła. Zawsze warto sprawdzić, czy dobrze to wykonaliśmy za pomocą próbnika napięcia. Po drugie, pamiętajmy, że przewód neutralny N, który teoretycznie nie powinien nam zrobić krzywdy, mógł być podłączony niepoprawnie i wówczas może być dla nas niebezpieczny. Po trzecie, co każdy wiedzieć powinien, przewód fazowy to przewód, którego dotknięcie grozi porażeniem! Dlatego też pamiętajmy, że niezależnie od tego, kto wykonywał w naszym domu instalację elektryczną, zawsze musimy zachować wszelkie normy bezpieczeństwa.

Jak podłączyć włącznik światła do puszki - instrukcja krok po kroku

Jak podłączyć włącznik światła do puszki? Wiemy już, co zrobić aby zachować bezpieczeństwo, wiemy, jak się przygotować i jakie wziąć narzędzia. Znamy też zawartość puszki elektrycznej. Teraz to już tylko moment do końca prac. Montowanie włącznika światła rozpoczyna ściągnięcie izolacji z końcówek przewodów w puszce, które będą nam potrzebne do montażu.

Sprawdzając najpierw po kolorach, a później po parametrach przewodów podłączamy przewody do złączek w przełączniku, poprzez zaciski bądź ich dokręcenie. Najczęściej na odwrocie przełącznika przy każdym złączu jest opis gdzie dany przewód podłączyć.

Jeżeli mamy podwójny włącznik światła i chcemy, aby każda część miała inne zadanie, należy analogicznie podłączyć grupy kabli do każdej z nich. Włącznik podwójny pozwoli nam sterować dwiema lampami lub jedną lampą z kilkoma żarówkami tak, aby istniała możliwość zapalania tylko części z nich. Po poprawnym podłączeniu przewodów, przy pomocy poziomicy montujemy ramkę włącznika, a następnie klawisz. Zanim jednak dokręcimy wszystkie śruby, warto włączyć prąd i sprawdzić, czy nasza instalacja przebiegła poprawnie. I już, zrobione!

Puszki nie ma w ścianie - jak podłączyć włącznik światła?

Jeżeli chcemy podłączyć włącznik światła, gdy puszki nie ma w ścianie, najpierw musimy wykuć otwór w ścianie pod puszkę elektryczną, a także wgłębienia pod kable, które chcemy do niej doprowadzić. Schemat przejścia przewodów dobrze jest narysować ołówkiem na ścianie i poprowadzić je tak, aby nie przeszkadzały w późniejszym montażu obrazków, mebli itp. Otwór pod puszkę i wgłębienia (około półtora centymetra) pod kable wykonujemy wiertarką. W wykonanych wgłębieniach pod kable montujemy co pół metra uchwyty montażowe, które będą je trzymać. Przewody elektryczne o wyliczonej długości (zawsze warto dodać kilka centymetrów) umieszczamy z jednej strony w specjalnych otworach puszki montażowej, a z drugiej instalujemy w gniazdku, z którego chcemy poprowadzić prąd bądź bezpośrednio do głównej rozdzielni elektrycznej danego budynku. Po ułożeniu i zamontowaniu okablowania wywiercone otwory maskujemy gipsem. Puszkę z kablami montujemy w wywierconym otworze, a wolne przestrzenie pomiędzy nią a ścianą również wypełniamy gipsem. Następnie pozostaje już tylko podłączenie włącznika światła.

Jak podłączyć gniazdko elektryczne do włącznika światła?

Jeżeli chcemy włącznikiem na ścianie sterować gniazdkiem elektrycznym w innej części pomieszczenia, możemy to zrobić w równie prosty sposób jak z podłączeniem do lampy. Oczywiście jak zawsze prace rozpoczynamy od wyłączenia prądu i ewentualnego sprawdzenia tego działania próbnikiem napięcia. Następnie wykonujemy kolejno kroki:

  1. Przewód fazowy zasilający L podłączamy do gniazdka, prowadząc przez włącznik światła, łącząc końcówki przewodów fazowych na złączach włącznika.
  2. Przewód neutralny N do gniazdka łączymy bezpośrednio w puszce włącznika poprzez przycięcie przewodów i skręcenie ich i zaizolowanie taśmą izolacyjną lub przy użyciu specjalnego złącza.
  3. Przewód ochronny PE do gniazdka łączymy bezpośrednio w puszce włącznika poprzez przycięcie przewodów i skręcenie ich i zaizolowanie taśmą izolacyjną lub przy użyciu specjalnego złącza.

Po poprawnym podłączeniu przewodów przy pomocy poziomicy montujemy ramki włącznika i gniazdka, a następnie klawisz włącznika. Zanim jednak dokręcimy wszystkie śruby, warto włączyć prąd i sprawdzić, czy nasza instalacja przebiegła poprawnie. Dzięki temu już będziemy mogli sterować włącznikiem naszym kontaktem. I już, zrobione!

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak podłączyć włącznik światła do puszki? Wskazówki i porady