Jak pozbyć się śniegu z dachu pokrytego panelami KARO?
Podczas zimy musimy być czujni. Zalegający na dachu śnieg może narobić nam wielu kłopotów. Dziś podpowiemy, jak pozbywać się białego puchu z połaci pokrytej panelami dachowymi KARO.
Prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć z odśnieżaniem połaci dachowej. Dlatego warto poznać wszelkie zasady, do których należy się stosować podczas takiej operacji. Proces odśnieżania dachu prześledzimy na pokryciu stworzonym przy pomocy, znanych i lubianych, paneli dachowych KARO firmy Blachy Pruszyński.
Czy mamy obowiązek odśnieżać dach?
Każdy właściciel domu ma obowiązek usuwać śnieg ze swojej połaci dachowej. Takie działania są konieczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa domownikom oraz ochrony elementów znajdujących się na naszej posesji. Za odśnieżanie dachu należy się zabrać w sytuacji, gdy warstwa białego puchu przekracza grubość 10-15 cm.
Kluczowe znaczenie usuwania śniegu z dachu
Odśnieżanie połaci dachowej ma ogromne znaczenia dla właściwego funkcjonowania naszego lokum. Nie może narażać budynku na przesadne przeciążenie, które przekraczałoby liczby uwzględnione w projekcie. Zbagatelizowanie tego aspektu zimowej rzeczywistości może prowadzić do fatalnych skutków w postaci takich uszkodzeń jak zawilgocenia czy usterki termoizolacji. Od częstotliwości odśnieżania zależy również bezpieczeństwo domowników, o czym wspominaliśmy w poprzednim akapicie.
Jak wyglądają etapy odśnieżania dachu z paneli KARO?
Etap pierwszy – przygotowanie do bezpiecznego odśnieżania
Na ten etap składają się aktywności, które musimy odhaczyć przed wejściem na połać. Mowa o takich działaniach jak upewnienie się, czy nikt z domowników nie znajduje się w pobliżu dachu oraz wyznaczenie miejsca, do którego wywieziony zostanie zdjęty z dachu śnieg.
Etap drugi – ustawienie sprzętu niezbędnego do prac na wysokościach
W sytuacji, jeśli zdecydujemy się na wynajęcie ekipy, która zajmie się odśnieżeniem połaci, kwestia narzędzi oraz sprzętu jest po stronie fachowców. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne działanie, to koniecznie przygotujmy sobie drabinę, stopnie kominiarskie oraz ubiór właściwy dla prac na połaci.
Etap trzeci – wkroczenie sprzętu służącego do odśnieżania
Stosowane do odśnieżania dachu narzędzie muszą być bezpieczne zarówno dla nas, jak i dla naszej połaci. Nie możemy podjąć się opisywanej operacji przy użyciu sprzętu, który momentalnie uszkodzi panele dachowe KARO.
Etap czwarty – dbanie o to, by nie uszkodzić paneli fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne również należy odśnieżyć. Trzeba jednak robić to z ogromną dbałością oraz ostrożnością. Przy opisywanej pracy przyda nam się miękka szczotka, którą skutecznie zmieciemy biały puch.
W jakich przypadkach lepiej postawić na fachowców?
W przypadku, gdy jesteśmy właścicielami budynku komercyjnego, lepiej nie podejmować się samodzielnych prób odśnieżenia. Zdecydowanie trafniejszym pomysłem będzie wynajęcie ekipy, która specjalizuje się w usuwaniu śniegu z połaci o większej skali. Z pomocy doświadczonych pracowników warto skorzystać również, gdy nasz dach został pokryty eternitem, ponieważ popełnienie błędu w przypadku takiego pokrycia może mieć katastrofalne skutki w postaci wpuszczenia włókien azbestu do powietrza. Fachowcy poradzą sobie z wszystkimi możliwymi przypadkami i będą gwarancją naszej satysfakcji. Warto w tym momencie wspomnieć, że wiele osób decyduje się na stałe umowy z firmami, które zajmują się odśnieżaniem dachów.
Czego nie robić w trakcie odśnieżania?
Na koniec postanowiliśmy przedstawić naszą listę rzeczy, których nie należy robić podczas odśnieżania dachu:
- Podczas odśnieżania nie należy używać zbyt dużo siły;
- Nie wsuwamy łopaty od spodu paneli;
- Nie decydujemy się na ruchy gwałtowne, ponieważ mogą prowadzić do powstania uszkodzeń materiału pokryciowego;
- Nigdy nie używamy ostrych narzędzi.
- Więcej o:
Pręty gwintowane – najważniejsze informacje i porady
Okno Tarasowe GREENVIEW z prestiżowym Medalem Targów BUDMA!
Dlaczego czujnik dymu to obowiązkowy element każdego bezpiecznego domu?
Jakie przeglądy są obowiązkowe w domu jednorodzinnym?
Romax – salony wyposażenia łazienek, płytek ceramicznych, podłóg i drzwi w Warszawie i Łomiankach
Noworoczne postanowienia – czy koniec stycznia to koniec marzeń?
Nowość! Schüco Perfect – perfekcyjna integracja funkcji w jednym oknie
Złoty Laur Klienta 2025 dla drzwi i okien Schüco