Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną?

red.

Od 10 października ponownie trzeba mieć zasłonięte usta i nos w przestrzeni publicznej. Wprawdzie obecnie maseczki są powszechnie dostępne i dużo tańsze niż na wiosnę, jednak nie wszyscy chcą je kupować. Podpowiadamy, jak w prosty sposób można je zrobić samodzielnie.

Maseczki robione w domu
Maseczki robione w domu
SHUTTERSTOCK.COM

Jest wiele sposobów na samodzielne wykonanie maseczki ochronnej w domu. By ją zrobić, wystarczą nożyczki, igła i nić. Czasem nawet tych dwóch ostatnich nie trzeba używać. Aby zakryć usta i nos, można wykorzystać to, co mamy w domu. Wielorazowe maseczki ochronne możemy wykonać z tkanin lnianych, dzianiny oraz z najbardziej popularnego materiału wykorzystywanego do tego celu – bawełny. Materiały syntetyczne nie nadają się do produkcji maseczek.

Zasłanianie części twarzy ogranicza rozprzestrzeniania się choroby, dotyczy więc wszystkich ludzi. Maseczkę trzeba regularnie prać i dezynfekować. Dlatego zwykle mamy kilka zapasowych maseczek, po które sięgamy na wymianę.

Bawełniane maseczki wielokrotnego użytku po wykorzystaniu należy wyprać w gorącej wodzie. Najlepiej dodatkowo zalać je wrzątkiem lub wrzucić do gotującej wody. Po wypraniu i wysuszeniu maseczkę warto jeszcze  wyprasować gorącym żelazkiem.

Innym sposobem dezynfekcji maseczki jest włożenie jej do piekarnika nagrzanego do 70°C na 30 minut. Bawełniane maseczki można także zdezynfekować za pomocą środków antybakteryjnych o zawartości przynajmniej 70% alkoholu.

Samodzielne robienie maseczki ochronnej
Samodzielne robienie maseczki ochronnej
SHUTTERSTOCK.COM

Jak zrobić maseczkę bawełnianą?

Maseczkę ochronną można wykonać bez szycia, na przykład z T-shirta. Z bawełnianej koszulki wystarczy po prostu wyciąć odpowiedni fragment na twarz, łącznie z paskami, które będą służyć do wiązania maseczki wokół szyi i za uszami na głowie.

 

Jak zrobić maseczkę z filtrem?

Do zrobienia maseczki z filtrem, bez szycia, można wykorzystać kawałek materiału, filtr do zaparzania kawy i dwie gumki recepturki. Materiał o kształcie prostokąta skład się na pół, dzięki czemu powstaje prostokąt. Filtr do kawy przecina się na pół i jego górną część (z zaokrągleniem) umieszcza się w środku materiałowego prostokąta. Następnie z góry i zdoła zagina się brzegi materiału i na powstały pasek nakłada gumki recepturki w odległości 15 cm od siebie. Materiał ponownie zagina się, tym razem na gumkach i łączy w środku. W ten oto sposób maseczka jest gotowa do założenia.

 

Jak uszyć maseczkę ochronną?

Jeśli ktoś ma w domu maszynę do szycia, bez problemu uszyje ją samodzielnie. Można też zwyczajnie użyć igły i nici. Maseczkę ochronną wystarczy zrobić, np. z prostokąta materiału, w boku którego wszyje gumki lub paski do wiązania maseczki. Ponieważ maseczka powinna być dopasowana do twarzy, można również skorzystać z dostępnych w sieci szablonów, które ułatwią nam uszycie wyprofilowanej maseczki.

Szycie bawełnianej maseczki ochronnej
Szycie bawełnianej maseczki ochronnej
SHUTTERSTOCK.COM
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak samodzielnie zrobić maseczkę ochronną?