Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak tapicerować meble?

red.

W każdym domu jest kanapa, fotel lub krzesła. Zazwyczaj są one przygotowywane w dużych fabrykach, ale też nierzadko w niewielkich zakładach. Niektórzy mogą pokusić się też o samodzielne tapicerowanie mebli, tworząc niepowtarzalne egzemplarze, które będą im służyć przez wiele lat.

Tapicerowanie fotela
Tapicerowanie fotela
SHUTTERSTOCK.COM

W fabrykach meble przygotowywane są od podstaw. Najpierw powstaje rama lub inna konstrukcja, która jest elementem nośnym mebla. Następnie odpowiednie części wypełnia się pianką lub sprężynami i na koniec tapiceruje. To od tapicerowania zależy, jak kanapa czy fotel będą ostatecznie wyglądać. Nawet jeśli meble produkowane są seryjnie, wiele elementów tapicerowanych przygotowywanych jest ręcznie, na przykład meble ze skórzanym obiciem i ręcznym przeszyciem.

 

Tapicerowanie mebli – poradnik

Obijanie mebli wymaga wybrania odpowiednich tkanin. Do tapicerowania mebli nadaje się szenil wiskozowy, który charakteryzuje się cienkimi włóknami, dzięki czemu jest nie tylko wytrzymały, ale i przyjemny w dotyku. Popularnymi i równie przyjemnymi w dotyku materiałami są welur i droższy od niego aksamit. Ten ostatni jest odpowiedni do tapicerowania mebli w stylu kolonialnym lub retro, dzięki któremu krzesła i kanapy stają się meblami wyższej klasy. Tapicerowanie mebli przeprowadza się również z użyciem mikrofibry, którą łatwo jest utrzymać w czystości, szczególnie jeśli mamy małe dzieci czy zwierzęta domowe.

Do tapicerowania mebli stosuje się też skórę i nubuk, czyli miękki w dotyku rodzaj skóry o welurowym kształcie. Na szczęście coraz częściej naturalna, najczęściej cielęca, skóra zastępowana jest sztucznym jej odpowiednikiem, czyli ekoskórą.

Materiały obiciowe
Materiały obiciowe
SHUTTERSTOCK.COM

Tapicerowanie mebli – DIY

Samodzielne tapicerowanie w kilku krokach najłatwiej jest opisać na przykładzie krzesła, z czym powinien sobie poradzić każdy z nas.

Krok 1. Na początek należy delikatnie ściągnąć oparcie i odkręcić siedzisko, tak by nie uszkodzić ramy krzesła.

Krok 2. Następnie należy przygotować materiał, którym będziemy obijać siedzisko krzesła, odcinając odpowiedni fragment. Wykrojony materiał trzeba przyłożyć do zdemontowanego siedziska i dociąć tyle, ile potrzebujemy, z zachowaniem kilkucentymetrowego zapasu.

Krok 3. Kolejnym etapem jest wypełnienie siedziska pianką lub innym wypełniaczem dostępnym w każdym markecie budowlanych. Ważne jest, by wypełnianie zacząć od lewej strony, dbając, by grubość wypełnienia była podobna jak ta oryginalna.

Krok 4. Wypełnienie siedziska trzeba pokryć w całości materiałem, starannie go wygładzając Przeciwległe boki materiału należy zagiąć przybijając je równomiernie tapicerem i dbając o odpowiednie naprężenie obicia.

Krok 5. Po zamocowaniu boków materiału ostrożnie przybija się obicie w narożnikach. Nadmiar materiału trzeba tu odciąć, by pozostałą w narożniku część móc odpowiednio zaokrąglić, naprężyć przypić tapicerem, tak by się nie marszczyła.

Krok 6. Po przygotowaniu siedziska trzeba też obić oparcie. Robi się to podobnie jak wcześniej, z tą różnicą, że pozostawia się dolny bok do zszycia. Na tym etapie również należy starannie układać i naciągać materiał obiciowy.

Krok 7. Na koniec będą potrzebna gruba igła i nić do zszycia materiału, który nie został przybity zszywaczem tapicerskim. Na koniec trzeba złożyć wszystkie elementy krzesła z powrotem, dokładnie mocując oparcie i siedzisko.

Przygotowanie siedziska
Przygotowanie siedziska
SHUTTERSTOCK.COM
Obicie oparcia fotela
Obicie oparcia fotela
SHUTTERSTOCK.COM
Tapicerowanie i złożenie krzesła na nowo
Tapicerowanie i złożenie krzesła na nowo
SHUTTERSTOCK.COM

Domowe tapicerowanie mebli

Samodzielnie tapicerowanie mebli nie ma specjalnych tajemnic. Stare krzesło czy fotel można samemu odnowić przywracając meblom świeży lub nadając nowoczesny design. Z instruktażem wideo, jakie bez problemu znajdziemy w internecie, samodzielnie krok po kroku wymienimy starą tapicerkę. Zawsze jednak przed takimi pracami należy się do nich odpowiednio przygotować. Na koniec przypominamy więc materiały, które będą potrzebne do domowego tapicerowania mebli. Są to: materiał obiciowy, zszywacz tapicerski (taper), śrubokręt, kombinerki, gruba igła i nici.

Do -tapicerowania mebli trzeba się przygotować gromadząc odpowiednie materiały i narzędzia
Do -tapicerowania mebli trzeba się przygotować gromadząc odpowiednie materiały i narzędzia
SHUTTERSTOCK.COM
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak tapicerować meble?