Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak usunąć rdzę? Usuwanie rdzy z metalowych elementów

Redakcja

Sposobów usuwania rdzy jest kilka. Jak odnowić zardzewiałą powierzchnię?

Jak usunąć rdzę? Usuwanie rdzy z metalowych elementów i nie tylko
Jak usunąć rdzę? Usuwanie rdzy z metalowych elementów i nie tylko
Shutterstock

Mechaniczne usuwanie rdzy

Jak usunąć rdzę, kiedy mamy do czynienia z niewielką korozją (jej początkowym stadium)? W takiej sytuacji możemy użyć papieru ściernego, a do trudno dostępnych miejsc przyda się wata ścierna. W przypadku większych powierzchni metalu lepiej usunąć rdzę szlifierką ze specjalną drucianą końcówką - sprawdzi się też druciana szczotka lub piaskowanie.

Jak usunąć rdzę z wykorzystaniem domowych sposobów?

Skorzystaj z pomocy... sody oczyszczonej. Usunięcie rdzy przeprowadzimy też sodą oczyszczoną wymieszaną z niewielką ilością wody. Soda oczyszczona powinna stworzyć w połączeniu z wodą pastę, którą pokrywamy powierzchnię metalowych elementów. Dla lepszego efektu warto użyć szczoteczki do zębów - i nią szorować metal. W ten sposób pozbędziemy się rdzy w ciągu kilkunastu minut.

Jak usunąć rdzę w octowej kąpieli? Również ocet spożywczy usuwa rdzę - wystarczy zanurzyć dany przedmiot w płynie i zostawić go w nim na 24 godziny. Po tym czasie przedmiot należy przetrzeć - przyda się do tego szczotka druciana.

Kwasek cytrynowy do usuwania rdzy. Zamiennie do octu (jabłkowego i nie tylko) można użyć kwasku. Rozpuszczamy go w wodzie i postępujemy podobnie, jak w przypadku kąpieli octowej. Pamiętajmy, że kwasek cytrynowy może uszkodzić warstwę farby, jeśli mamy do czynienia z powierzchnią malowaną.

Zabezpieczenie powierzchni metalu

Do tego celu przydadzą się specjalne farby antykorozyjne, które spowalniają proces korozji metalu lub mu zapobiegają. Preparat należy dobrać do rodzaju metalu, z jakim mamy do czynienia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak usunąć rdzę? Usuwanie rdzy z metalowych elementów