Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybierać firany do nowoczesnego mieszkania?

artykuł zewnętrzny

Nowoczesne wnętrze nie zawsze jest urządzone w duchu minimalistycznym. Współczesne trendy bardziej preferują style eko i boho. Wciąż modne szarości powoli ustępują miejsca butelkowej zieleni, brudnemu różowi, dodatkom z drewna, kamienia i szkła. Zobacz, jakie firanki sprawdzą się w takim wnętrzu.

Jak wybierać firany do nowoczesnego mieszkania?
Jak wybierać firany do nowoczesnego mieszkania?
Alena Firany

Firanki w nowoczesnym salonie – gładkie, czy wzorzyste?

Minimalizm co prawda powoli przestaje być dominującym trendem, ale nie oznacza to całkowitej rezygnacji z gładkich firanek. Współcześni dekoratorzy wnętrz zwracają dużą uwagę na dobre doświetlenie pomieszczeń, co niejako automatycznie wyklucza stosowanie gęsto tkanych, bogato zdobionych i suto marszczonych firan. Najczęściej wybór pada na gładkie i cienkie, np. z tiulu lub markizety. Jeśli szukamy kompromisu między dostępnością światła a dekoracyjnym wyglądem okna, warto postawić na firanki w delikatny rzucik ewentualnie z gipiurą w dolnej części. Można takie kupić w sklepie alena-firany.pl.

 

Firanki w nowoczesnym salonie
Firanki w nowoczesnym salonie
Alena Firany

Kolorowe firany i zasłony hitem ostatnich lat

Klasyczne rozwiązanie, jakim jest wieszanie białych firanek, można zastosować praktycznie zawsze. Pasują do każdego wnętrza, podobnie jak biały sufit. Jednak w ostatnich latach dużym powodzeniem cieszyły się kolorowe firanki. Najczęściej wybór padał na pastele, odcienie écru, szarość przetykaną srebrną nicią. Te rozwiązania zapewne będą modne jeszcze przez jakiś czas, dlatego szukając firan i zasłon do nowoczesnego wnętrza, warto rozważyć i taką propozycję.

Kupno kolorowych firan wymusza dobranie do nich odpowiednich zasłon. O ile do białych firanek pasują każde zasłony, to przy kolorowych należy trzymać się określonej tonacji. Firanki powinny być o przynajmniej dwa tony jaśniejsze od zasłon.

Długość firan do nowoczesnych wnętrz

Nowoczesne wnętrza tworzone są tak, by robiły wrażenie przestronnych, nawet jeśli mamy do czynienia z mikroapartamentem. Dekoratorzy zalecają, by przestrzeń w okolicy okna pozostawić pustą. W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem są firanki kończące się kilka centymetrów nad podłogą. Ponieważ jej dół będzie doskonale widoczny, warto się zastanowić nad jego wyglądem. Jak zostało powiedziane wyżej, firana może być całkowicie gładka, ale nie jest to obligatoryjny wymóg. Ciekawym rozwiązaniem są np. firany cieniowane, ciemniejsze w dolnej części. Dół firany może być też wykończony gipiurą, falbaną lub haftem. We wnętrzach w stylu boho sprawdzą się firany przyozdobione frędzelkami.

Długość firan do nowoczesnych wnętrz
Długość firan do nowoczesnych wnętrz
Alena Firany

Ciekawe upięcia firan w nowoczesnych wnętrzach

Firany jednolicie prezentujące się na oknie to najczęściej widywane rozwiązanie. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie firanka jest nie tylko dekoracją, ale też sposobem na zapewnienie sobie intymności w przypadku gdy przez okno mogą zajrzeć osoby niepowołane. Jeśli jednak okno wychodzi na ogród i nie ma ku temu przeciwwskazań, można rozważyć ciekawe upięcia firan na oknie.

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wiązanie firan w połowie i upinanie ich po bokach okna. W ten sposób do wnętrza dostaje się jeszcze więcej światła, bo duża część szyby jest odsłonięta. Łukowato ułożone firany łagodzą surową linię zazwyczaj prostokątnego okna, przez co wnętrze wydaje się bardziej przytulne.

Tam, gdzie okien jest dużo, warto rozważyć upięcie firan w klepsydrę. Polega to na upięciu firany w połowie i pozostawienie węzła na środku okna. Ten zabieg ma sens, jeśli mamy do dyspozycji przynajmniej trzy wiszące obok siebie firanki.

Ciekawe upięcia firan
Ciekawe upięcia firan
Alena Firany
    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybierać firany do nowoczesnego mieszkania?