Jak wybrać lampkę biurkową?
Najlepsze miejsce do pracy przy biurku powinno być oświetlone światłem dziennym. W praktyce jednak zarówno dzieci, jak i studenci czy dorośli pracujący zdalnie skazani są na biurka ze sztucznym oświetleniem. W jaki sposób wybrać lampkę, by nie psuła nam wzroku i wyglądała estetycznie?
Jak wybrać lampkę biurkową?
Jakościowa lampa biurkowa może pomóc zmniejszyć zmęczenie oczu i ułatwić skupienie się na zadaniach, znacznie zwiększając naszą produktywność. Od czego zacząć wybieranie lampki? Na początek warto dokonać oględzin biurka i ocenić jaką ilością miejsca dysponujemy. Najłatwiej będzie to zrobić rozkładając laptop, a w przypadku dzieci przybory szkolne i zeszyty, by ustalić ile miejsca pozostaje na umieszczenie na blacie oświetlenia. W przypadku małych biurek i sekretarzyków, przyda się nieduża lampka na klips. Można ją zamontować wyżej, np. na półce, lub na krawędzi biurka, oszczędzając w ten sposób miejsce. W zależności od wielkości biurka, a także innych czynników – m.in. wzrostu osoby pracującej i powierzchni blatu roboczego, lampka powinna mieć długość ramienia od 35 do 90 cm.
Techniczne specyfikacje lampek
Podczas przeglądania danych technicznych lampek w oczy mogą nam się rzucić różne jednostki, takie jak Kelviny (K), które oznacza temperaturę światła. Inny symbol, który często pojawia się na lampkach, a także latarkach, to lumeny (lm), które oznaczają ilość światła jaką lampka może wyemitować – czyli mówiąc kolokwialnie po prostu siłę świecenia. Żarówka/lampka ok 450 lm i od 6 do 9 watów, jest wystarczająca do czytania i nauki. Lux (lx) to wskaźnik, który oznacza intensywność światła. Jest też wartość CRI – to z kolei współczynnik, którym wyraża się poziom oddawania rzeczywistej barwy przedmiotów.
Jak dobrać lampkę?
Zbyt słabe oświetlenie biurka męczy oczy, a nieodpowiednia temperatura barwowa światła wpływa negatywnie na samopoczucie – światło o żółtawym odcieniu sprzyja wydzielaniu melatoniny, powodując senność. Jeśli melatonina zacznie być wydzielana przed właściwym czasem zaśnięcia, to w momencie, gdy położymy się do łóżka, będzie jej nam brakować, co może z kolei prowadzić do rozwoju przewlekłych zaburzeń snu. Lampy LED mają często możliwość ustawiania temperatury światła. W przypadku czynności wymagających koncentracji, temperatura barwowa lampy powinna wynosić co najmniej 4000K. Światło o neutralnej lub chłodnej barwie (od 4000 K do 5500 K) jest najlepsze dla komfortu oczu podczas nauki. Ten rodzaj światła nie wpływa na zmęczenie oczu, a co ważniejsze, sprzyja koncentracji. Warto więc zainwestować w żarówkę smart, lub lampkę z regulowaną intensywnością światła.
Wskaźnik oddawania barw (CRI) to kolejny spotykany przy specyfikacjach lampek parametr. Służy do określania na ile kolory przedmiotów oświetlonych przez lampę przypominają te widziane w świetle dziennym. Wskaźnik oddawania barw mierzony jest w skali od 0 do 100 – im niższy, tym niższa jakość światła. Wskaźnik dobrej CRI lampki biurkowej powinien być zdecydowanie wyższy niż 80.
Nowoczesna stylistyka i LED
W kwestii wzornictwa dominują dwa typy lampek: tradycyjne, nawiązujące do oświetlenia dla architektów, oraz lampki nowoczesne. Te ostatnie charakteryzują się minimalistycznym designem, brakiem ozdób, często też geometrycznym kształtem. Najczęściej oświetlają one dość ograniczoną przestrzeń biurka i oferują oświetlenie kierunkowe, zamiast emitować rozproszone światło we wszystkich kierunkach. Za to nie zajmują wiele miejsca. Często też posiadają dodatkowe funkcje. Jest to szczególnie przydatne, jeśli biurko znajduje się w pomieszczeniu typu open space, czyli np. w salonie otwartym na kuchnię.
Optymalne oświetlenie do pracy (1000–3000 lumenów) jest jednak zbyt jasne na chwile relaksu. W takim przypadku dobrze jest, jeśli natężenie światła w lampce można regulować i tym samym zmieniać jej funkcję, w zależności od tego co aktualnie robimy. W przypadku wielofunkcyjnych lamp biurkowych wygląd lampy staje się ważniejszy, tak by w razie potrzeby mogły służyć również jako oświetlenie dekoracyjne. Małe minimalistyczne lampki najczęściej są LED-owe. Żywotność oświetlenia LED może wynosić do 50 000 godzin, choć czas ten odnosi się do żywotności diody, nie całej ledowej żarówki. Chociaż lampy biurkowe LED mogą mieć nieco wyższą cenę, są również najbardziej energooszczędną opcją oświetlenia.
Lampki tradycyjne
Historia regulowanych lampek z kloszem ma już ponad sto lat. Przez długi czas uchodziły za nowoczesne i nazywano je mianem lampek kreślarskich. Wszystko za sprawą ramienia regulowanego w trzech płaszczyznach – rozwiązania, które początkowo wykorzystywane było przez inżynierów i architektów. Dziś mechanizm ten wydaje się prosty i banalny jeśli chodzi o konstrukcję. Jego historia jest jednak bardziej skomplikowana. Przez całe lata 20. XX wieku wynalazcy eksperymentowali z równoległobocznymi strukturami ramion lamp wykorzystując przeciwwagi. Najbardziej znany dziś model lampy biurkowej zawdzięczamy brytyjskiemu inżynierowi samochodowemu George’owi Carwardine, który jako pierwszy zastosował sprężyny i ramiona obrotowe, aby zapewnić równowagę i wyeliminować potrzebę stosowania przeciwwag w lampce. To on stworzył pierwszą lampkę kreślarską umożliwiającą sterowanie w wielu płaszczyznach, a jednocześnie stabilną.
Pełna oferta oświetlenia biurkowego i akcesoriów dostępna w sieci sklepów Leroy Merlin oraz na www.leroymerlin.pl.
- Więcej o: