Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać telewizor do domu?

AZ

Telewizor Smart TV to obecnie jedno z najbardziej pożądanych urządzeń przez fanów nowych technologii. Nowoczesne telewizory LED, QLED, OLED i inne znajdziemy już w milionach polskich domów. Zapewniają doskonałą rozrywkę na wiele rozmaitych sposobów. Pozwalają nie tylko na oglądanie ulubionych programów, filmów i seriali, ale również nadają się do słuchania muzyki czy grania w gry.

Jak wybrać telewizor do domu? Na kilka aspektów musisz zwrócić szczególną uwagę
Jak wybrać telewizor do domu? Na kilka aspektów musisz zwrócić szczególną uwagę
Samsung

Liczy się w nich zarówno częstotliwość odświeżania ekranu, jak i estetyczny oraz nowoczesny wygląd. Nie bez znaczenia są liczne złącza oraz odpowiednia wielkość, dopasowana do pomieszczenia, w którym zostaną postawione. Inteligentne telewizory muszą być niezawodne pod wieloma względami. Wszystko to sprawia, że ich wybór wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać.

Jaki telewizor kupić – LED, OLED, Full HD, a może Ultra HD? Jakie są zalecane wymiary tego typu sprzętu i od czego zależą? Na rynku dostępne są dziesiątki urządzeń, warto więc wiedzieć, na które z ich funkcji trzeba zwracać szczególną uwagę. 

Jak wybrać najlepszy telewizor? 

Wybór odpowiedniego telewizora nie należy do najłatwiejszych zadań. Podczas zakupu trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych parametrów urządzenia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pozwolą ci wybrać telewizor idealnie dopasowany do Twoich potrzeb.

Jaka rozdzielczość telewizora?

Jednym z podstawowych parametrów, którym trzeba się przyjrzeć przy wyborze telewizora, jest jego rozdzielczość. Obecnie na rynku można znaleźć modele o rozdzielczości:

 • HD Ready (1355×768 pikseli) – ten rodzaj rozdzielczości jest aktualnie bardzo rzadko stosowany; zwykle występuje w małych telewizorach.
 • Full HD, znany też jako FHD (1920×1080 pikseli) – typ rozdzielczości, który jest obecnie najbardziej powszechny w telewizorach.
 • UltraHD, znany również jako 4K (3840×2160 pikseli) – bardzo wysoka rozdzielczość ekranu, która zapewnia doskonałą jakość obrazu.
 • 8K (7680×4320 pikseli) – aktualnie najwyższa rozdzielczość dostępna powszechnie w polskich elektro-marketach.

Telewizor LED czy OLED?

Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu telewizora, jest rodzaj zastosowanej technologii podświetlenia. Producenci stosują różne typy wyświetlaczy w telewizorach. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć modele z wyświetlaczem:

 • LED – telewizory LED to odmiana ekranów ciekłokrystalicznych LCD, które były kiedyś bardzo popularne w naszych domach. Urządzenia z technologią LED są obecnie bardzo często wybierane ze względu na wysoką jakość i atrakcyjną cenę.
 • QLED – to rozwinięcie technologii LED, która wykorzystuje tzw. kropki kwantowe. Są to kryształki o mikroskopijnym rozmiarze, które montuje się między filtrami kolorów a elementami podświetlenia urządzenia. Telewizory QLED to modele dla użytkowników wymagających lepszej jakości niż standardowe telewizory LED, a jednocześnie nie chcą decydować się na OLED TV.
 • OLED – technologia, która pozwala uzyskać obraz bardzo wysokiej jakości z nieskończonym kontrastem. Telewizory OLED działają w oparciu o warstwę organicznych diod LED.
 • QD-OLED – to podobnie jak w przypadku QLED rozwinięcie technologii OLED wzbogacające je o kropki kwantowe (Quantum Dot). Takie rozwiązanie ma na celu  usprawnienie wyświetlanego obrazu względem standardowych matryc typu OLED.

Jaki telewizor kupić? Im bardziej zaawansowana technologia i wyższa jakość obrazu, tym lepszy sprzęt.

Jaka marka Cię interesuje?

Interesuje Cię telewizor LG OLED, Manta UHD, czy może nowoczesny i unikatowy Samsung QLED 4K? Zastanów się, która marka jest twoją ulubioną i może zaoferować ci najciekawsze i najnowocześniejsze rozwiązania. 

Podczas zakupu telewizora warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry techniczne, ale także na wybór samej marki urządzenia. Ważne, by była ona zaufana, doświadczona i cieszyła się dobrymi opiniami. Poszukaj producentów, których urządzenia cechują się najlepszym stosunkiem ceny do jakości.  

Smart TV wygodny w obsłudze

Przyjrzyj się konkretnemu systemowi Smart TV i porównaj go np. z Android TV, webOS od LG czy Tizenem od Samsunga. Oceń, który będzie dla ciebie lepszy i jest wygodniejszy na co dzień. Często dane marki mogą np. skuteczniej współpracować z innymi sprzętami i mieć dostęp do aplikacji, które są ci niezbędne, jak np. Apple TV. 

Aspekty, które musisz wziąć pod uwagę wybierając telewizor

Wszystkie wymienione powyżej kwestie są niezwykle istotne. Oprócz nich jednak należy zwrócić uwagę również na szereg innych aspektów. Dobierając najlepszy telewizor, musisz zwrócić uwagę na jeszcze dwie ważne sprawy - jego wielkość oraz nowoczesne technologie, które ułatwią korzystanie z niego na co dzień. 

Przekątna ekranu ma znaczenie

Wielu osobom wydaje się, że im większy telewizor, tym lepiej. W praktyce jednak nie zawsze jest to prawidłowe założenie. Dzieje się tak, ponieważ wymiary ekranu należy dostosować do wielkości pokoju, w którym go postawisz. Nie bez znaczenia jest także odległość dzieląca sprzęt od miejsca, z którego będzie oglądany. 

Siedząc za blisko lub zbyt daleko od ekranu, nie będziesz mógł cieszyć się w pełni doskonałą jakością emitowanego obrazu. Przyjmuje się, że: 

 • w przypadku telewizorów Full HD na każdy cal powinno przypadać 4-4,5 cm odległości, 
 • w przypadku telewizorów Ultra HD (4K) na każdy cal przypada ok. 2,1 cm. 

Technologia odpowiadająca wymaganiom

Ważne, by Twój nowy telewizor był w stanie obsługiwać technologie, które uprzyjemnią Ci każdy seans. Wymienić tu można np. High Dynamic Range, czyli tzw. obraz HDR. Jest on rozwiązaniem pozwalającym na wyświetlanie obrazu o zakresie jakości porównywalnym z tym, jakim dysponuje oko człowieka. To pozwala na czerpanie zupełnie nowych wrażeń z oglądania telewizji. 

Kolejny aspekt to obsługa technologii Dolby Vision. Sprawia ona, że jasność może być inna dla każdej sceny, a nawet klatki filmu. To idealne rozwiązanie dla produkcji dynamicznych, których oglądanie będzie dla Ciebie przyjemnością. 

Dobrą cechą nowoczesnego telewizora jest też obsługa wygodnych aplikacji mobilnych. Na różne sposoby uprzyjemniają one korzystanie z wielu urządzeń w jednym czasie, ułatwiając też ich obsługę. 

  Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać telewizor do domu?