Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zaplanować prace budowlane w upalne dni?

MP

Lato to czas, kiedy najwięcej remontów i prac wykończeniowych wykonuje się na zewnątrz budynków. Tego typu prace wykonuje się także w wysokich temperaturach. Czy to prawda? Jak najlepiej zaplanować prace budowlane podczas upałów? Kiedy należy pracować, a kiedy należy poczekać? Eksperci Webera podpowiadają, jak sprawnie i skutecznie przeprowadzić prace hydroizolacyjne, podłogowe i elewacyjne.

Planowanie prac podczas upałów
Planowanie prac podczas upałów
Fot. Weber

Wysokie temperatury a izolacja budynku

Budynek można izolować tylko w temperaturach dodatnich. Prace elewacyjne należy rozpocząć o wschodzie słońca po wschodniej stronie budynku. Działania należy przeprowadzać tak, aby uniknąć nadchodzących promieni słonecznych, zmieniając systematycznie strony budynków. Wysokie temperatury są zalecane przy ocieplaniu budynków. Nie powinny one jednak przekraczać 25 stopni Celsjusza w cieniu lub 30 stopni Celsjusza przy klejeniu lub szpachlowaniu.

Przed aplikacją produktów, niezwykle istotny jest proces mieszania produktów do nakładania na elewację. Należy pamiętać, że przy wysokich temperaturach kleje mieszamy z zimną wodą.

Krzysztof Siemak, kierownik produktu systemy fasadowe Weber

Systemy grzewcze i podłogowe

Prace podłogowe i  prace elewacyjne należy rozpocząć między 4 a 5 rano. Ten rodzaj prac wymaga większej liczby pracowników, ponieważ czas obróbki wymaga szybszego działania.
Należy pamiętać, że podczas mieszania materiałów podłogowych z wodą nie powinna być ona zimna. Najlepiej jest mieszać produkty podłogowe w gorących warunkach z bardzo zimną wodą.

„Do mieszania produktów podłogowych w upały zaleca się użycie bardzo zimnej wody, dlatego dobrą metodą jest zlanie z rur nagrzanej wody. W ekstremalnych warunkach, podczas wysokich temperatur, wodę przeznaczoną do mieszania można również schłodzić kostkami lodu” – mówi Krzysztof Burza, kierownik produktu systemy podłogowe Weber.

Tak przygotowane podkłady wylewamy na remontowaną powierzchnię, którą następnie warto zabezpieczyć warstwą ochronną. Należy do tego użyć gotowych produktów, takich jak weber.floor HB protect lub pielęgnować “na mokro”, zraszając powierzchnię wodą, aplikowaną poprzez ułożoną na powierzchni geowłókninę lub maty jutowe. W przypadku tradycyjnych jastrychów, ochronę należy rozpocząć stosunkowo szybko, jeszcze przed pełnym związaniem podłóg.

Jeśli do pielęgnacji podłogi używamy folii, to najlepiej wybierać taką o jasnym kolorze. „Ciemne folie nie sprawdzą się ze względu na to, że bardzo mocno się nagrzewają, przez co zwiększają temperaturę jastrychu, powodując naprężenia termiczne” – radzi Krzysztof Burza. Do przykrywania podłogi latem idealnie sprawdzą się jasne folie bąbelkowe, którymi nakryć należy całą remontowaną powierzchnię, tak aby nie wysychała.

Hydroizolacja jest równie ważna

Obok prac przeprowadzanych na podłogach czy przy elewacjach, nie mniej ważna okazuje się być hydroizolacja. Jednak również tutaj należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mają wpływ podczas aplikacji w trakcie upałów. „W godzinach porannych warstwę hydroizolacyjną aplikujemy na zachodniej stronie budynku, a po południu - wschodniej. Po południu prace wykonujemy wyłącznie na północnej stronie. Prace wykończeniowe strony południowej zaleca się wykonywać rano lub chwilę przed zmierzchem, stosując specjalne siatki osłaniające” – tłumaczy Michał Bucik, kierownik produktu systemy hydroizolacji Weber.

Podobnie jak w przypadku produktów do podłóg i elewacji, podczas upałów materiał hydroizolacyjny na bazie mineralnej należy wymieszać tylko z zimną wodą, a do jego aplikacji stosować osłony lub maty nawilżające. W przypadku ekstremalnych temperatur lepiej na pewien czas przerwać prace niż dopuścić do spękania lub gwałtownego przesuszenia powłoki.

Upały stwarzają również ograniczenia w aplikacji powłok bitumicznych. Układając harmonogram prac należy kierować się podobnymi zasadami jak dla materiałów mineralnych (wybierać pory dnia o niższej temperaturze, nanosić powłoki w miejscach nienasłonecznionych, itp.) oraz uwzględnić krótszy okres wiązania materiałów. Konieczne jest monitorowanie pogody i zakończenie prac na kilka godzin przed nadejściem opadów deszczu, które w okresie letnim są częstym zjawiskiem.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zaplanować prace budowlane w upalne dni?