Jak zaplanować przestrzeń w dużej kuchni?
Przestronne kuchnie o dużym metrażu to naturalnie większe możliwości aranżacyjne. Jednak aby taka przestrzeń była nie tylko ładna, ale i w pełni zagospodarowana i funkcjonalna, jej projekt będzie od nas wymagać równie dużego zaangażowania koncepcyjnego, co w przypadku małych pomieszczeń kuchennych.
W jaki sposób zaplanować przestrzeń kuchni, aby połączyć swobodę poruszania się z ciekawym rozmieszczeniem wyposażenia kuchennego? Postaramy się jak najlepiej odpowiedzieć na to pytanie. Bez przemyślanej i dopasowanej do możliwości koncepcji, odpowiednia aranżacja przestronnej kuchni może bowiem okazać się niełatwym zadaniem.
Dobry plan na przestrzeń
Na początku uważnie przyjrzyjmy się możliwościom, jakie daje nam kuchnia. W planowaniu funkcjonalnej aranżacji przestrzeni warto uwzględniać wszelkie powierzchnie, wysokości, umieszczenie okien, skosy oraz wnęki – tak, aby w maksymalny oraz pomysłowy sposób wykorzystać dostępne miejsce.
Współczesne systemy do zabudowy dają ogromne możliwości wykorzystania każdego zakamarka w kuchni bez względu na metraż. Dlatego rozplanowując przestrzeń, pomyślmy o tym, aby meble kuchenne były nie tylko ozdobą, ale również i pomocą w codziennym użytkowaniu. Szafki górne poprowadźmy do sufitu - dzięki temu, uzyskamy miejsce na wszelkie przedmioty, z których nie korzystamy na co dzień. Oprócz tego przyjrzyjmy się ewentualnym skosom lub wnękom, które możemy wykorzystać jako dodatkową przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są także szuflady narożnikowe i inne systemy zabudowy narożnej, pozwalające na przechowywanie zestawów sztućców, garnków czy artykułów spożywczych.
Pomysłowe przechowywanie
Skupiając się na pomysłach na funkcjonalną aranżację kuchni, warto wspomnieć o systemie cargo. Jest to wysuwana z zabudowy wąska półka ze stelażem, która doskonale sprawdza się do przechowywania przypraw, olejów i oliw oraz wszelkich produktów sypkich. Cargo to rozwiązania, które dopasujemy do praktycznie każdej przestrzeni. Znakomicie sprawdzą się w przerwach między szafkami a sprzętem AGD. Są ciche - nie trzaskają - a to a sprawą specjalnych hamulców. Można je dopasować zarówno jeśli chodzi o wysokość, jak i szerokość - te najwęższe, o szerokości 15 cm, świetnie sprawdzają się jako podblatowe przestrzenie do przechowywania. Mogą być elementem zabudowy głównej, ale także idealnie wypełnią przestrzeń pomiędzy ostatnią szafką a ścianą.
Oprócz cargo, innym pomysłowym rozwiązaniem są relingi naścienne, umieszczone nad blatem. Jest to świetny sposób na przechowywanie oraz atrakcyjną prezentację przypraw, ziół w doniczkach i drobnych akcesoriów kuchennych.
Dzięki relingom nasze kolekcje przypraw i przyborów kuchennych mogą być zawsze pod ręką, przy okazji ładnie się prezentując. Wybór formy tego typu rozwiązania jest ogromny – od listew magnetycznych i rurek z haczykami, po wąskie półeczki z relingiem, na których ustawimy słoiczki z przyprawami. Co więcej, możemy wybrać także uchwyty relingowe do frontów, które umożliwią nam powieszenie ręczników czy ścierek.
Bez względu na metraż naszej kuchni, warto wziąć pod uwagę również zaopatrzenie się we wszelkiego rodzaju organizery do szuflad i szafek. Nie tylko utrzymują zawartość porządku, ale także ułatwiające wszelkie prace w kuchni. Wykonane są z różnych materiałów- od plastiku po drewno. Można je ustawiać jeden na drugim, pozwalając tym samym na odpowiednie ułożenie
i zagospodarowanie zawartości na półkach, zwłaszcza w przypadku produktów sypkich.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach