Jaką trwałość ma panel fotowoltaiczny? Jak można przedłużyć żywotność panelu?
Te liczby najlepiej obrazują popularność systemów fotowoltaicznych. Na koniec października b.r. zainstalowana moc PV wynosiła prawie 11,5 GW. To o 71,2 proc. więcej niż w przypadku odpowiednika z 2021 roku. Osoby, które planują zainwestować w fotowoltaikę, mogą obawiać się o żywotność swoich paneli. Sprawność paneli jest gwarantowana przez producentów na wiele lat. Jest to zależne od kilku czynników. W tym artykule omówimy, jak długo działają panele fotowoltaiczne i jak o nie dbać, aby maksymalnie wydłużyć ich żywotność.
Jakie czynniki wpływają na żywotność paneli
Zarówno eksperci, jak i użytkownicy mają różne teorie na temat żywotności panelu fotowoltaicznego. Technologia solarna cały czas się rozwija. Dzięki temu ogniwa są trwalsze, a także bardziej wydajne. Nie musimy się martwić, że system zepsuje się zanim zarobi na swoje utrzymanie. Możemy zauważyć, że producenci modułów fotowoltaicznych oferują dłuższą gwarancję, która wynosi 25 lat. Należy pamiętać, że nawet jeśli wybierzemy najlepszy system, istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na jego działanie. Które z nich? Najczęściej są to zjawiska atmosferyczne (np. gradobicie, śnieg, wichury, zamarznięta woda to przykłady zjawisk atmosferycznych, np. Dobra wiadomość jest taka, że warunki panujące w strefie klimatycznej Polski są na tyle łagodne, że mają minimalny wpływ na wydajność ich systemu.
Jak długo działa panel fotowoltaiczny?
Ekspert Szymon Osłowski z KOBO Energy mówi, że kiedy ludzie słyszą o fotowoltaice, myślą o ogniwach, które pochłaniają energię słoneczną. Ważne jest, aby pamiętać również o inwerterze. Inwerter zamienia prąd stały na prąd zmienny. Zazwyczaj jest on objęty 10-letnią gwarancją. Warunki pracy i moc, z której korzysta, wpłyną na żywotność falownika.
Panele fotowoltaiczne mogą pracować z pełną wydajnością przez około 25 lat. Taki jest konsensus. Po tym czasie panele będą miały co najmniej 80% swojej pierwotnej wydajności. Instalacja w końcu będzie wymagała wymiany, gdyż z biegiem lat produkuje mniejszą moc.
Spadki mocy mogą być znikome w przypadku urządzeń o wysokiej jakości. Ekspert KOBO Energy. Największy spadek mocy widoczny jest w pierwszym roku, ale nie jest on większy niż 1%. W kolejnych latach moc spada już tylko o 0,4-0,5% każdego roku. Rozwija.
Jak możemy przedłużyć żywotność naszych paneli
Regularna konserwacja to główny obowiązek właścicieli paneli. Co to jest regularna konserwacja? Minimum jedna konserwacja co pięć lat. Należy również pamiętać o konserwacji paneli poprzez wynajęcie firmy, która specjalizuje się w czyszczeniu i konserwacji paneli. Zaciemnienia są wynikiem zabrudzeń, które mogą zmniejszyć efektywność instalacji.
Monitorowanie stanu instalacji to kolejny ważny krok. Można to zrobić za pomocą aplikacji na smartfony lub odczytując inwerter. Jeśli przeanalizujemy dane z naszych dwukierunkowych liczników, nie zauważymy spadku efektywności.
- Więcej o:
Domowy magazyn energii – jak podnieść zyski z instalacji fotowoltaicznej?
Rekuperacja jako odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na energię do chłodzenia pomieszczeń
Zmiany taryf za prąd - w najlepszej sytuacji użytkownicy pomp ciepła
Jak to jest z tymi pompami ciepła?
Fotowoltaika dla domu – dlaczego warto mieć własny prąd z instalacji PV
Czy panele fotowoltaiczne muszą tracić na wydajności? Badanie
Falownik hybrydowy Avrii SOL Synergy
Hybrydowe instalacje fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?