Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Deszczownica: kąpiel w strugach deszczu

Izabela Szostak

Jeżeli marzy się nam kąpiel pod szerokim strumieniem wody, który masuje, koi zmysły i orzeźwia, wystarczy zastąpić tradycyjny drążek ze słuchawką prysznicową zestawem z deszczownicą. Wygląda on bardzo efektownie i - co ważne - można go zamontować nie tylko w nowej, ale również w już użytkowanej łazience.

Deszczownice lub deszczownie - tak nazywamy górne głowice natryskowe montowane na suficie lub na ścianie. Może wypływać z nich na przykład delikatny strumień wody lub też mocny, kaskadowy.

Na rynku znajdziemy najwięcej deszczownic mających kształt okrągły, prostokątny lub kwadratowy. Ale są też modele dwu- oraz trójramienne bądź przypominające abażur lampy.

Typowa średnica lub bok głowicy to 20-30 cm, lecz dostępne są również większe, sięgające nawet 60 cm. Te pierwsze możemy zamontować niemal w każdej kabinie prysznicowej czy też nad wanną z parawanem. Drugie rekomendowane są raczej jako wyposażenie salonów kąpielowych.

Jak wybrać deszczownicę?

Zanim wybierzemy deszczownicę, która najbardziej nam się podoba, musimy podjąć decyzję, czy będzie zamontowana tradycyjnie na drążku, czy też ukryta pod tynkiem. To drugie rozwiązanie można zastosować także w eksploatowanej już łazience, jeśli zaplanujemy jej remont w większym zakresie (w nowym pomieszczeniu nie będzie z tym żadnego kłopotu). Przed wyborem powinniśmy też zwrócić uwagę na:

- Zużycie wody przez deszczownicę. Przeciętna ilość wody, jaka wpływa z deszczownicy, to 15-18 l/min (przy ciśnieniu w instalacji na poziomie 3 bar, czyli 0,3 MPa). Do kąpieli pod dużą deszczownicą potrzeba już około 30-40 l/min. Jeśli więc ciepła woda przygotowywana jest w niewielkim zasobniku, to już po kilku minutach może jej zabraknąć;

- Odpływ wody. Standardowy syfon umieszczony w brodziku odprowadza 30 l/min zużytej wody. Zatem nie ma obawy, że zalejemy łazienkę. Jeśli jednak planujemy montaż płaskiego brodzika i dużej deszczownicy, lepiej zastosować syfon o przepustowości 50-60 l/min;

- Rodzaje strumieni. Deszczownice mają zwykle jeden lub dwa strumienie - deszczowy i kaskadowy. Natomiast z rączki prysznicowej może popłynąć - oprócz strumienia deszczowego i kaskadowego - napowietrzony, miękki, masujący;

- Łatwość czyszczenia deszczownicy. Większość producentów wyposaża swoje deszczownice (a także słuchawki) w elastyczne tulejki gumowe lub silikonowe, co ułatwia usuwanie z nich kamienia. Aby się go pozbyć, wystarczy przetrzeć deszczownicę.

- Cenę deszczownicy. Za prostą deszczownicę natynkową dobrego producenta zapłacimy od 500 do 1500 zł. Z kolei bogato wyposażony zestaw podtynkowy (na przykład z dyszami masującymi, podświetleniem strumienia) o niebanalnym wzornictwie może kosztować nawet 30 000 zł.

Uwaga! Jeśli nie chcemy za każdym razem moczyć głowy korzystając z deszczownicy w wersji podtynkowej, zestaw warto wyposażyć w słuchawkę prysznicową. Poza tym ułatwi ona umycie kabiny, gdyż umożliwia skierowanie strumienia tam, gdzie go potrzebujemy.

Deszczownica: doświadczenia użytkownika

Krystyna Stankiewicz, Białystok: Lubię nowinki, więc szybko się zdecydowałam na samoczyszczącą deszczownicę. Kupiłam ją razem z podtynkową baterią prysznicową jako kompletny zestaw jednego producenta, by mieć pewność, że wszystko będzie działać jak należy. W miejscach wypływu strumieni wody deszczownica ma silikonowe końcówki, chroniące je przed zapychaniem się kamieniem. Na początku podeszłam do tego sceptycznie, bo przecież wszystko i tak wymaga dokładnego i regularnego czyszczenia. Po sześciu latach korzystania z takiej deszczownicy muszę przyznać, że mimo twardej wody to rozwiązanie się sprawdza - zabrudzenia z gumek i kamień wystarczy delikatnie zetrzeć, a nie mozolnie szorować, rozmontowywać i czyścić prysznic, jak to robią moi znajomi.


    Więcej o:

Skomentuj:

Deszczownica: kąpiel w strugach deszczu