Kamienny dywan - plusy i minusy
Kamienny dywan – robić, czy wybrać inne rozwiązanie? A jeżeli robić, to jak i ile to kosztuje? Podpowiadamy!
Jak wygląda kamienny dywan?
Kamienny dywan to jeden z rodzajów posadzek wykonanej z żywicy i kruszywa. Połączenie to nadaje wyłożonej nawierzchni ciekawej, chropowatej struktury. Do ułożenia kamiennego dywanu potrzebna jest żywica poliuretanowa lub żywica epoksydowa oraz kruszywo. Zazwyczaj zaleca się stosowanie niewielkich kamyków granitowych, marmurowych lub kwarcytów w naturalnych odcieniach, ale na rynku dostępne są także kamienie barwione w różnych kolorach. Z połączenia żywicy i kruszywa powstaje bardzo odporna mieszanka, która z powodzeniem może być kładziona nie tylko w pomieszczeniach, ale również na świeżym powietrzu: na balkonach, tarasach, można nią pokrywać także schody.
Ułożenie kamiennego dywanu nie należy do łatwych czynności, które można wykonać samemu. Kamienny dywan zazwyczaj zleca się to fachowcom, którzy nie tylko wiedzą jaka powinna być odpowiednia ilość kruszywa, ilość żywicy oraz w jakich proporcjach stosować te materiały, ale przede wszystkim mają doświadczenie w wykładaniu żywicznych posadzek, ponieważ czas pracy ma tu duże znaczenie.
Niewielu specjalistów – z racji tego, że dywany z kamieni i żywicy są wciąż pewnego rodzaju innowacją, nie ma zbyt wielu fachowców, którzy specjalizują się w układaniu kamiennych dywanów.
Plusy kamiennego dywanu
Wysoka estetyka i wytrzymałość to niewątpliwe zalety kamiennego dywanu, które spowodowały wzrost ich popularności w ostatnich latach. Układając kamienny dywan, nadajemy naszym wnętrzom zupełnie nowy, bardzo przyjemny dla oka charakter. Kamienny dywan ma niewątpliwy atut: mnogość kolorów i rodzaju kruszyw dostępnych na rynku, a także możliwość ułożenia dywanu w najbardziej nawet wymyślnych wzorach, które podyktuje nam wyobraźnia.
Połączenie żywicy i kruszywa to mieszanka bardzo wytrzymała na dywan kamienny. To kolejny atut kamiennego dywanu. Choć pełną twardość taka posadzka uzyskuje dopiero po kilku dniach, to możemy mieć pewność, że kamienny dywan będziemy się nią cieszyć przez długie lata. Odpowiednio zastosowane żywice nie zmieniają barwy pod wpływem promieniowania UV, a dzięki zastosowaniu hydroizolatorów są odporne na działanie wody. Te cechy pozwalają wykorzystać kamienny dywan nie tylko w pomieszczeniach domu, nawet tych o wyższej wilgotności, jak np. łazienka, pralnia, ale również na zewnątrz budynku: tarasach balkonach i schodach. Ewentualne zabrudzenia kamiennego dywanu są łatwe do czyszczenia, a pielęgnacja mało skomplikowana.
Stosując wybrany kolor kruszywa i odpowiednią żywicę na kamienne dywany możemy nadać naszym wnętrzom wymarzony charakter, który będzie cieszył oko przez długie lata.
Kilka minusów kamiennego dywanu
Głównym minusem wykonania kamiennego dywanu jest koszt jego realizacji. Dywan kamienny, a cena? Koszt materiałów często odstrasza inwestorów, tym bardziej, że rzadko kiedy decydują się oni na wykonanie takiej posadzki na własną rękę, a koszt robocizny także nie jest mały. Ile kosztuje kamienny dywan? Same materiały wyniosą w granicach od 150 – 300 zł za m kw., w zależności od wybranego kruszywa i rodzajów zastosowanych zabezpieczeń na nawierzchni. Do tego trzeba doliczyć robociznę za wykonanie kamiennego dywanu. Oczywiście koszt wykonania, jak w przypadku innych prac tego typu, uzależniony jest od regionu kraju i tak za m kw. prac możemy zapłacić od 60 do nawet 200 zł.
Kamienne dywany, mimo iż bardzo wytrzymałe, ulegają czasem uszkodzeniom i zabrudzeniom. Uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenia chemiczne kamiennego dywanu nie są łatwe do usunięcia, czy naprawy tego rodzaju posadzki, ale trzeba przyznać, że zdarzają się wyjątkowo rzadko i głównie w miejscach na to szczególnie narażonych, jak np. garaż, czy schody.
Jak zrobić kamienny dywan?
Układanie kamiennych dywanów to praca dla fachowców. Nie poleca się zlecać robót osobom, które nie mają doświadczenia w kładzeniu tego rodzaju posadzek. Fachowcy zaopatrzeni są w niezbędne materiały i dodatkowe elementy, które mogą szybko się przydać podczas kładzenia żywicy. Kamienny dywan wykonanie krok po kroku? Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak wygląda kolejność i zakres prac.
Przygotowanie podłoża
Jeżeli dywan kamienny będziemy kłaść na warstwę gruntu, która wcześniej była już wyłożona jakimś materiałem, np. płytkami, przygotowanie go musimy zacząć od usunięcia starego materiału, skucia kleju oraz dokładnego zeszlifowania ewentualnych zabrudzeń. Pod kamienny dywan nawierzchnie w stanie deweloperskim także należy zeszlifować oraz oczyścić z piasku. Na koniec dokładnie odkurzamy przygotowaną płaszczyznę. Pamiętajmy, że odpowiednio przygotowana nawierzchnia pod kamienny dywan nie musi być równa, ale ważne, aby była sucha i twarda.
Gruntowanie podłoża i hydroizolacja
W następnym kroku pod kamienny dywan gruntujemy podłoże wedle instrukcji producenta wybranego preparatu i po odczekaniu odpowiedniego czasu nakładamy warstwy płynnej membrany hydroizolacyjnej. Hydroizolacja kamiennego dywanu zabezpiecza go przed wodą i wilgocią. Szczególnie dokładnie powinniśmy ją zastosować na powierzchniach znajdujących się na zewnątrz budynku, jak i w tych wewnętrznych, które są narażone na działanie wilgoci.
Montaż profili
Na odpowiednio przygotowanym podłożu montujemy profile. To bardzo ważny element naszych prac. Dzięki nim w prosty sposób możemy wytyczyć granice posadzki. Do wyboru mamy różne rodzaje profili, dedykowane do konkretnych miejsc lub zastosowania wymaganych kształtów: proste lub w kształcie łuku. Dostępne są specjalne profile przeznaczone do schodów, inne montujemy na krawędziach kończących lub oddzielajacych. Ważne, aby były odporne na korozje, a ich ułożenie ułatwiło nam wyłożenie kruszywa.
Przygotowanie i wymieszanie kruszywa
Jeżeli wszystkie granice są już wytyczone wraz z ewentualnymi wzorami pod kamienny dywan za pomocą profili krawędziowych, można przystąpić do przygotowania kruszywa, z którego wykonamy kamienny dywan. Wybór kruszywa na kamienny dywan należy do nas. Niezależnie jednak jaki rodzaj kamienia wybierzemy musimy pamiętać, że im większa gradacja, tym grubsza powinna być warstwa naszego dywanu. Następnie przygotowujemy odpowiednią mieszankę żywiczną (żywica poliuretanowa, żywica epoksydowa). Zazwyczaj kupujemy ją w postaci dwóch składników: żywicy oraz utwardzacza. Dopiero ich wymieszanie daje nam preparat, który odpowiednio połączy się z kruszywem, a także przyklei do podłoża tworząc kamienny dywan. Gotowy preparat mieszamy z kruszywem, zazwyczaj w proporcji wagowej 1:12 (żywica:kruszywo), ale każdy producent może zalecić własne proporcje.
Nakładanie mieszanki żywicy z kruszywem na powierzchnię
Zaczynamy od miejsc pionowych. Samą mieszankę żywiczną rozprowadzamy po całej powierzchni, a następnie za pomocą pacy rozprowadzamy kruszywo wymieszane z żywicą. Dokładnie wygładzamy. Możemy do tego zastosować specjalny olej, dzięki któremu masa nie będzie kleiła się do narzędzia. Następnie wykonujemy powierzchnie poziome. Wylewamy partię mieszanki, a następnie rozprowadzamy ją pacą dokładnie i równo po całej powierzchni wyznaczonej przez profile. Pamiętajmy, że mieszanka żywicy z kruszywem ma swój czas przydatności, który zależy m.in. od temperatury otoczenia. Dokładną informację znajdziemy na opakowaniu producenta żywicy. Dlatego też prace musimy wykonywać dość sprawnie.
Aplikacja lakieru
Na koniec na całą powierzchnię kamiennego dywanu za pomocą wałka aplikujemy lakier, który dodatkowo zabezpieczy go przed wilgocią i działaniem warunków atmosferycznych. Schnięcie powierzchni zależy od konkretnego producenta, jednak bez względu na to, nie powinniśmy zbyt mocno eksploatować naszej podłogi przez pierwsze kilka dni, do kiedy nie uzyska pełnej twardości. Schnięcie podłogi trwa około 24 h, ale pełną twardość uzyskuje po około 7 dniach.
- Więcej o:
Montaż paneli podłogowych - krok po kroku
Zrób to sam: uszczelnianie listwy przypodłogowej
Dach z papy przecieka
Jak uniknąć zalania mieszkania podczas wyjazdu?
Uszczelka kabiny prysznicowej. Jak ją samodzielnie wymienić
Wymiana klamki w drzwiach wewnętrznych - krok po kroku
Jak ukryć rury w mieszkaniu?
Jak profesjonalnie wykonać wylewkę samopoziomującą?