Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klasyczna łazienka - aranżacje, inspiracje, porady

Redakcja

Klasyczna łazienka to stylowe dekoracje, formy odwołujące się do przeszłości, historyczne akcenty. Wprowadzone do współczesnego salonu kąpielowego, wzbogacą go o atmosferę luksusu i romantyzmu. Jakie wyposażenie i dekoracje wprowadzić do klasycznej łazienki?

Klasyczna łazienka
Klasyczna łazienka
Shutterstock

Łazienka w stylu klasycznym - jak ją urządzić?

O charakterze wnętrza potrafi zadecydować jeden wyrazisty element. Reszta wyposażenia stanowi wtedy harmonijne tło. Strefę kąpielową wyznacza wolnostojąca wanna na wygiętych nóżkach - ceramika w postaci umywalek i sedesu powinna pasować do niej formą. Sprawdzą się baterie z dekoracyjnymi kurkami, które będą się pięknie prezentowały na tle białych płytek.

Wanna wolnostojąca wymaga jednak przestronnego pomieszczenia – powinna być odpowiednio wyeksponowana. Gdy takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, w głównej roli może wystąpić np. umywalka na staroświeckiej konsolce w parze z ozdobnym lustrem albo stylizowane baterie.

klasyczna łazienka
Na konsolce. Stylowy charakter można nadać łazience, umieszczając ceramiczną umywalkę na ażurowej, metalowej konsolce utrzymanej w duchu retro-industrialnym. Na zdjęciu konsola Memhis, Devon & Devon
devon-devon.com

Ściany i podłogi w klasycznych wnętrzach

Nawiązaniem do przeszłości będzie też rodzaj podłogi i wykończenia ścian. Stylowo wyglądają: parkiet (oczywiście odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią), płytki ceramiczne – zwłaszcza w postaci czarno-białej szachownicy charakterystycznej dla łazienek z początku XX wieku – oraz kamienne płyty. Te ostatnie nie stanowią wyłącznie opoki nowoczesnego minimalizmu, przywodzą też na myśl barokowe lub klasycystyczne wnętrza pałacowe. Na podłodze klasyczna łazienka może mieć też płytki imitujące drewno - w kolorze, który będzie korespondował z masywnymi meblami. Łazienki klasyczne możemy też ozdobić płytkami ściennymi, które przypominają sztukaterie.

klasyczna łazienka
GRA W KRZYŻYKI. W łazience, której podłogę pokrywają płytki ułożone w szachownicę charakterystyczną dla początku XX wieku, zamontowano stylizowane baterie. Typowe dla nich są uchwyty krzyżowe z porcelanowymi aplikacjami. Na zdjęciu: bateria umywalkowa stojąca Retro New oraz bateria wannowa ze słuchawką i wężem Retro New, Ferro, ferro.pl.
Ferro

Jak urządzić łazienkę - klasyczne meble

Styl klasyczny to masywne meble - drewniane meble - a ponadto:

  • ozdobne uchwyty - mosiężne uchwyty mebli,
  • fronty meblowe ze srebrnym dekorem,
  • frezowane fronty, powierzchnia może być lakierowana na wysoki połysk,
  • drewno w hebanowym odcieniu,
  • naturalne kamienie na blatach,
  • szafki zintegrowane z umywalką.
klasyczna łazienka
Symetryczna kompozycja. Staroświecka wanna Chérie, nad nią lustro w dekoracyjnej ramie, flankowane dla kontrastu nowoczesnymi grafikami. Tak powstała aranżacja, która może stanowić centralny punkt łazienki. Devon & Devon
devon-devon.com

Dekoracyjne elementy wyposażenia w klasycznej łazience

Łazienka urządzona w stylu klasycznym może zawierać ozdobny żyrandol, duże lustro w srebrnej ramie, kryształowe elementy na meblach (w postaci gałek). Rama lustra może dekoracją nawiązywać do szafek z frezowanymi frontami. Świetnie sprawdzą się też czarno-białe zdjęcia w ramach na ścianach, które doświetlimy stylowymi kinkietami.

klasyczna łazienka
1. Jak w pałacu. Klasycystyczny podział ściany i luksusowa złota wanna. Obudowa wanny w duchu retro może być też malowana na kolor stalowy, miedziany, a nawet odcień imitujący naturalną skórę. Na zdjęciu wanna Mida, devon-devon.com 2. Kolonialne klimaty. Szafka z ciemnego, egzotycznego drewna, biała ceramika, marmurowe blaty - to przepis na łazienkę w stylu kolonialnym. Na zdjęciu mebel z kolekcji Hommage, Villeroy & Boch, villeroy-boch.pl.
mat. prasowe

Połączenie stylu retro ze stylem klasycznym

Nie musimy jednak dobierać wszystkich elementów aranżacji według klucza historyzującej formy czy zdobienia. Częstym zabiegiem, który zdecydowanie wychodzi na korzyść wnętrzu, jest mariaż stylów – powściągliwe retro i nowoczesna prostota bardzo dobrze wyglądają w duecie. Nie chodzi bowiem o to, by tworzyć rekonstrukcję historycznej łazienki, ale by wpisać stylizowane elementy w funkcjonalne otoczenie.

klasyczna łazienka
Klasyczna łazienka
Shutterstock
Klasyczna łazienka
Klasyczna łazienka
Shutterstock
Klasyczna łazienka
Klasyczna łazienka
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Klasyczna łazienka - aranżacje, inspiracje, porady