Koc z rękawami - ciepły szlafrok, który idealnie otula ciało
Miękki koc z rękawami to stosunkowo nowy wynalazek, ale zyskał już ogromną popularność na całym świecie. Nazywany jest też szlafrokiem. Ten przytulny koc to ulepszony model klasycznego koca autorstwa pewnego amerykańskiego studenta.
Kto wymyślił koc z rękawami? Wygodny szlafrok na zimowe wieczory i nie tylko
Pojęcie komfortu od dawna kojarzone jest z takimi atrybutami jak kominek, fotel bujany, filiżanka kawy i miękki puszysty koc. A kiedy za oknem jest śnieg i zamieć, warto owinąć się szczelnie. A kiedy ten ma rękawy, to w takim szlafroku można nie tylko spokojnie siedzieć w fotelu czy na sofie, ale także poruszać się po pokoju, pić kakao lub czytać książkę. Jeśli pozwalają na to rozmiary, możesz z całą rodziną spędzić wspaniały wieczór, oglądając ulubiony serial telewizyjny.
Amerykański student Uniwersytetu Maine imieniem Gary oglądał telewizję w jeden z mroźnych wieczorów, wygodnie otulony kocem. I wszystko wydawało się w porządku, poza tym, że często musiał wyciągać ręce spod koca, żeby zmienić kanał w TV lub sięgnąć lemoniadę.
Ciepły koc na długie wieczory spędzone przed telewizorem
W 1997 Gary Clegg postanowił zrobić dziury w kocu, aby móc zmieniać kanały w telewizji, bez konieczności zdejmowania całego koca. Nieco później wpadł na pomysł przyszycia rękawów – tak narodził się pierwszy koc z rękawami. Wkrótce Gary zajął się krawiectwem i sprzedażą swojego wynalazku przez Internet. Wymyślił dla niego nazwę - Slanket. W efekcie koce z rękawami rozpowszechniły się na całym świecie. Nowatorski pomysł podchwyciła duża firma Snuggie, która do dziś sprzedaje koce z rękawami na całym świecie.
W USA koce z rękawami Snuggy są w domu co szóstej rodziny. W Europie jest to opatentowana, ulepszona wersja z rękawami firmy Doojo, ze wbudowanymi rękawiczkami. Istnieją również odmiany znane jako: Cuddlee, Dreamie, Koc Baby Go-Go Sleeve, Kanguru.
Delikatny koc z rękawami: zalety
Przytulny koc z rękawami stał się błyskawicznie popularny ze względu na swoje zalety:
• Wygoda – o wiele łatwiej owinąć się kocem z rękawami. Przy zakupie zwróćmy uwagę, czy koc z kieszenią, granatowy lub inny (to najpopularniejszy kolor) ma obszerne rękawy.
• Mobilność – w takim kocu bez problemu poczytasz książkę, włączysz telewizor, popracujesz na laptopie.
• Funkcjonalność - koc z rękawami możesz zabrać wszędzie. Sprawdzi się w samolocie, w samochodzie, w bujanym fotelu na wsi, w wózku dla dziecka itp. Jeśli koc z rękawami ma też kieszenie, schowamy w nim telefon komórkowy.
• Niezwykle miękki koc z rękawami umożliwia czytanie książki.
• Dodatkowo koc zazwyczaj jest wykonany z trwałych, odpornych na zużycie materiałów, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jakość wykonania czyni go też praktycznym dodatkiem do aranżacji wnętrza.
• Kolorowe opakowanie, niezbyt wysoki koszt, funkcjonalność produktu pozwala wykorzystać go jako prezent dla bliskich i przyjaciół.
Ciepły szlafrok, który idealnie otula ciało. Jaki materiał na delikatny koc z rękawami?
Oprócz tego, że koc musi spełniać swoją główną funkcję, czyli ogrzać ludzkie ciało, powinien też być wygodny, lekki i łatwy do czyszczenia. Do produkcji zwykle stosuje się materiały syntetyczne lub mieszankę bawełny i poliestru.
Często stosuje się tu polar. Za wynalezienie tego materiału, amerykańscy naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla. Polar ma wiele zalet, dzięki którym doskonale nadaje się do szycia koców. Są to:
• Miękka struktura i niewielka waga.
• Przyjemny w dotyku - miękka tkanina blisko ciała, koc z rękawami nie uczula.
• Możliwość barwienia w jasnych kolorach.
• Doskonała przewodność cieplna i higroskopijność.
• Zdolność do zapobiegania rozmnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów i roztoczy.
• Trwałość.
• Łatwość pielęgnacji - kocyk łatwo utrzymać w czystości.
• Przystępna cena.
Wady włókniny obejmują elektryzowanie się powierzchni, przez co taki koc, przyciąga kurz i drobne zanieczyszczenia. Ponadto polar może łatwo zapalić się, dlatego produkty wykonane z tej tkaniny nie powinny być umieszczane w pobliżu otwartego ognia. W zależności od gęstości i długości włókien polar dzieli się na średni i gęsty. Wybierając produkt z tego materiału, należy zadbać o to, aby gęstość tkaniny wynosiła co najmniej 160 g/m².
Inną, często wykorzystywaną tkaniną jest mikrofibra
Mikrofibra to syntetyczna tkanina stworzona z włókien poliamidu i poliestru. Jeśli spojrzysz na mikro włókno pod mikroskopem, zobaczysz dużą liczbę bruzd i guzków, które odpowiadają za podstawowe właściwości materii: higroskopijność, przewodność cieplną i przepuszczalność powietrza. Ponadto produkty z mikrofibry są lekkie i trwałe. Nie marszczą się i są łatwe w pielęgnacji, zachowują swój pierwotny wygląd nawet po wielu praniach. Mikrofibra ma swoje wady. Tkanina nie znosi wysokich temperatur. Produkty z mikrofibry są drogie.
Z kolei plusz to miękki i wygodny materiał, który może zawierać zarówno włókna naturalne, takie jak jedwab, bawełna czy wełna, jak i syntetyki. Do produkcji koców używa się głównie pluszu z wełny i poliestru.
Przyjemne w dotyku i eleganckie w wyglądzie koce z mikro pluszu pozwalają stworzyć atmosferę komfortu i relaksu. Produkt może mieć jednolity kolor lub wytłoczony wzór. Jeśli plusz jest wykonany na maszynach żakardowych, tkanina ma wzór dwustronny. Zaletą pluszowego koca jest atrakcyjny wygląd, wytrzymałość i odporność na ścieranie materii. Jednak tkanina syntetyczna gromadzi ładunek elektryczny i przyciąga kurz i drobne zanieczyszczenia.
Pielęgnacja koca z rękawami
Ponieważ do produkcji kocyków z rękawami używane są głównie tkaniny syntetyczne, ich pielęgnacja nie jest tak trudna. Oto kilka ogólnych zasad, których należy przestrzegać:
• Zaleca się wypranie produktu przed pierwszym użyciem.
• Można je prać ręcznie i w pralce w 30°C. Nie używaj wybielaczy ani innych chemikaliów.
• Produkty prawie się nie gniotą, więc prasowanie zwykle nie jest konieczne.
• Nie powinno suszyć koców na kaloryferze - ich ciepło może zniszczyć materiał, z jakiego jest wykonany koc z rękawami.
- Więcej o:
Telewizor lifestyle'owy TCL NXTFRAME
Zima w sklepach H&M Home. Zimowa kolekcja już w sprzedaży
SHARP Ultimate Air: oczyszczanie i nawilżanie, którego potrzebujesz
Dom, który sprząta się sam? Z iRobot to możliwe!
Kolekcja świąteczna od Leroy Merlin
Złap okazję na Black Friday! Oczyszczacze powietrza Stadler Form nawet 70% taniej
Tradycyjne ozdoby świąteczne z manufaktury w Bolesławcu
Świąteczna kolekcja od Bloomingville