Stara szafka - jak ją odnowić krok po kroku?
Starą zniszczoną szafkę można oczywiście wyrzucić albo skazać na długie zesłanie do piwnicy. Ale czy nie lepiej ją odnowić i znowu mieć piękny mebel? To nie takie trudne, jak się wydaje.
Stara szafka - jak ją odnowić krok po kroku?
Stare zniszczone meble można odnowić na kilka sposobów:
- Masy dekoracyjne - imitują różne powierzchnie, np. beton. Do dekoracji używa się specjalnych mas do drewna, ale równie dobrze sprawdzą się te przeznaczone do ścian czy posadzek (właśnie takiej użyliśmy, odnawiając pokazaną szafkę). Można je kupić w formie gotowej masy lub jako mieszankę do samodzielnego przygotowania.
- Farby - do mebli z płyty wiórowej czy MDF należy użyć farb o zwiększonej przyczepności do podłoża (np. kredowych czy wielozadaniowych) lub najpierw pomalować powierzchnię farbą podkładową.
- Okleiny - samoprzylepne folie dostępne w wielu kolorach i wzorach. To prosty, a do tego najszybszy sposób na metamorfozę. Żeby osiągnąć efekt jak na zdjęciu, zdecydowaliśmy się na pokrycie szafki masę dekoracyjną oraz malowanie.
- Tapety - podobnie jak okleiny pomogą szybko odmienić mebel. Jednak przed ich położeniem powierzchnię należy pomalować farbą podkładową. Do przyklejenia używamy kleju do tapet lub rozwodnionego kleju do drewna, a następnie zabezpieczamy bezbarwnym lakierem do drewna.
Stara szafka - potrzebne produkty
Do odnowienia starej szafki potrzebne będą następujące materiały i narzędzia:
- dekoracyjna masa wykończeniowa do posadzek i ścian, np. Baufloor Creativo (imitująca beton)
- farby do różnych powierzchni, np. Colorissim w czterech kolorach
- szpachelka, wałek malarski
- wiadro
- masa szpachlowa
- wiertarka z mieszadłem
- szlifierka kątowa
- impregnat do betonu
- 4 nóżki meblowe
- papier ścierny, taśma malarska.
Stara szafka - nowy wygląd. KROK 1.
Mebel myjemy wodą z płynem do mycia naczyń. Odkręcamy uchwyty, ubytki uzupełniamy masą szpachlową. Gdy masa wyschnie, całą szafkę szlifujemy papierem ściernym.
Stara szafka - nowy wygląd. KROK 2.
Masę dekoracyjną rozrabiamy według instrukcji producenta. Następnie nakładamy ją szpachelką na te części mebla, które mają być pokryte "betonem". Pozostawiamy do wyschnięcie na 24 godziny.
Stara szafka - nowy wygląd. KROK 3.
Wygładzamy szlifierką powierzchnię pokrytą masą. Jeśli pierwsza warstwa niezbyt dokładnie zakryła mebel, nakładamy drugą warstwę; czekamy, aż wyschnie, i znów szlifujemy.
KROK 4. Zeszlifowaną powierzchnię dokładnie odkurzamy. Następnie nakładamy wałkiem impregnat. Ponieważ preparat ten ma bardzo intensywny zapach, należy to zrobić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Odnawianie szafki. KROK 5.
Na niepokrytych masą częściach mebla (tutaj: tylna płyta regału i drzwiczki) wyznaczamy taśmą malarską trójkąty jednakowej wielkości. Dwa z nich (niesąsiadujące ze sobą) malujemy na wybrane kolory. Usuwamy taśmę malarską.
Stara szafka - nowy wygląd. KROK 6.
Kiedy farba wyschnie, naklejamy taśmę malarską na brzegach już pomalowanych trójkątów i malujemy sąsiednie. Malujemy również nogi oraz uchwyty i przykręcamy je do mebla.
Szafka jest gotowa. Zyskała nowy, oryginalny wygląd. W niczym nie przypomina już starej, taniej szafki.
Więcej inspiracji i projektów DIY na: jabloniee.pl.
Zobacz także:
Łączenie płyt meblowych na kołki i śruby
Impregnacja drewnianych mebli i dodatków
Buda dla psa - zrób to sam
- Więcej o:
Jesień: praca plastyczna – inspiracje na kreatywne zajęcia dla dzieci i dorosłych
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Ozdoby z kasztanów – naturalne dekoracje do każdego domu
Bombki z nici
Skarpety na prezenty – jak wybrać najlepszą dekorację na świąteczne upominki?
Dekoracje z szyszek: naturalne ozdoby na każdą okazję
Dekoracje na Halloween: koszyk na słodycze
Dekoracje jesienne: kwiaty z liści klonu