Kredyt refinansowy - sposób na niższe raty?

Artykuł zewnętrzny

Kredyty to powszechnie dostępne usługi finansowe, które wpływają na jakość życia ich biorców. Otrzymywane są na długie lata, dlatego też po pewnym czasie może okazać się, iż warunki, które na początku były atrakcyjne, aktualnie już takie nie są. W tej sytuacji z pomocą przychodzi refinansowanie kredytu, umożliwiające nie tylko przeniesienie zobowiązań do innego banku, ale również zmianę warunków umowy i rozłożenia rat lub pozbycie się dodatkowych produktów.

Kredyt refinansowy - sposób na niższe raty?
Kredyt refinansowy - sposób na niższe raty?
Czerwona skarbonka

Czym jest kredyt refinansowy?

Kredytem refinansowym nazywamy usługę bankową, która po pewnym czasie zmienia warunki lub instytucje za nią odpowiedzialne. Jest to inaczej przeniesienie zobowiązań najczęściej hipotecznych wraz ze zmianą długości i wysokości rat, oprocentowania, czy też kosztów. Taką opcją zainteresowane są głównie osoby, mające bardzo długie umowy kredytowe, których na przestrzeni lat warunki lub sytuacja uległy pogorszeniu. Procedury przypominają zaciągnięcie nowej wierzytelności na spłacenie starej tylko na innych, lepszych warunkach. Po złożeniu wniosku w wybranej instytucji klient zostaje sprawdzony w klasyczny sposób (zabezpieczenia, dochody, historia w bazach dłużników, zobowiązania itd.), a następnie jego dług w poprzednim banku zostaje uregulowany. Po tej czynności zawiera się nową umowę z nowym kredytodawcą na zasadach przez niego oferowanych. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować koszty, z jakimi może wiązać się skorzystanie z kredytu refinansowego. Należą do nich np. opłaty naliczane za wszelkie zmiany hipoteki w księdze wieczystej, opłaty prowizyjne wymagane do uiszczenia w nowej instytucji, koszty szybszej spłaty poprzedniego zobowiązania oraz te związane z zabezpieczeniem.

Jakie korzyści płyną z refinansowania kredytu i kiedy to dobry pomysł?

Korzyści, jakie płyną z refinansowania kredytu to m.in. mniejsza ilość i wielkość rat, możliwość obniżenia  oprocentowania oraz kosztów, a także zawarcie zobowiązania na nowych warunkach. Dodatkowo warto pamiętać, iż jest możliwość refinansowania kredytu w tym samym banku, jednak zmieniona zostaje nazwa działania na restrukturyzację. Opcja ta pozwala na rozłożenie pozostałego długu na mniejsze raty, rozciągnięcie go w czasie lub zaproponowanie chwilowego przerwania spłaty. Natomiast refinansowanie kredytu hipotecznego przez klienta wiąże się z możliwością skorzystania z różnicy pomiędzy aktualnym saldem zadłużenia a obecną wartością nieruchomości jako wkład własny. Dzięki temu użytkownik nie ma obowiązku wnoszenia dodatkowych pieniędzy.

Refinansowanie kredytu jest dobrym pomysłem kiedy:

 • posiada się dług przez długi czas,
 • warunki pracy uległy zmianie,
 • ma się odpowiednią zdolność kredytową,
 • dotychczasowa instytucja została przejęta przez inną,
 • oczekuje się zmian w ramach rat,
 • następuje podniesienie kosztów zobowiązania,
 • bank zaczął naliczać zbyt wysokie marże,
 • okres spłaty jest dla klienta zbyt krótki,
 • obecny kredyt nie jest już korzystny z różnych innych względów.

Gdzie szukać propozycji kredytu refinansowego?

Warte uwagi oferty kredytu refinansowego można uzyskać, odwiedzając fizycznie poszczególne placówki bankowe lub dzwoniąc do nich. Jednak najczęstszą opcją jest wyszukiwanie i porównywanie propozycji przez internetowe portale, które tworzą rankingi pożyczek i kredytów. Jednym z nich jest platforma Czerwona Skarbonka, którą znaleźć można pod linkiem https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-refinansowy/. Dzięki niej każdy zainteresowany użytkownik będzie miał możliwość przeanalizowania i wybrania najodpowiedniejszej oferty w jednym miejscu. Dodatkowo strona publikuje wywiady i promocje bankowe, a także specjalistyczne artykuły mogące służyć za wskazówki lub wyjaśnienia bardziej skomplikowanych zagadnień. Czerwona Skarbonka pozwala również na obliczenia np. zdolności kredytowej klienta, gdyż umieściła na swojej stronie odpowiednio zbudowane kalkulatory.

  Więcej o: