Kuchnia na poddaszu – jak ją urządzić?
Urządzanie kuchni na poddaszu to wyzwanie, które może przynieść wiele satysfakcji, o ile odpowiednio zaplanujemy każdy detal. Przestrzeń pod skosami, choć na pierwszy rzut oka ograniczona, daje możliwość stworzenia unikalnego i funkcjonalnego wnętrza. Kluczem do sukcesu jest uwzględnienie zarówno specyfiki pomieszczenia, jak i naszych potrzeb użytkowych.
Aranżacja kuchni na poddaszu – na co zwrócić uwagę?
Zanim zaczniesz urządzać swój aneks kuchenny na poddaszu, zwróć uwagę na izolację dachu. Musi ona być prawidłowo wykonana. Źle zaizolowane poddasze szybciej się nagrzewa w ciepłe dni, a zimą wychładza. Dlatego nie warto oszczędzać na styropianie, wełnie mineralnej lub piance PUR. Ocieplenie z wełny powinno wynosić od 20 do nawet 35 cm (jeśli stawiamy na wysoką energooszczędność). Izolacja styropianem powinna mieć 15-25 cm. Izolacja pianą PUR będzie miała grubość ok. 20 cm.
Kolejnym istotnym aspektem są okna. Aby dobrze doświetliły pomieszczenie, ich powierzchnia powinna wynosić ok. 10 proc. powierzchni podłogi. Jeśli wolisz większe przeszklenia, nic nie stoi na przeszkodzie. Pamiętaj jednak, że wtedy minimalnie zmniejsza się energooszczędność poddasza. Zainwestuj również w dobre rolety, szczególnie jeśli twoja kuchnia na poddaszu znajduje się od strony południowej.
Same okna mogą być połaciowe lub kolankowe, łamane na linii skosu. Aranżując takie przeszklenia, masz nawet możliwość stworzenia mini balkonu. Są do tego specjalne okna dachowe.
Jak urządzić kuchnię na poddaszu?
Przygotowując projekt kuchni na poddaszu, weź pod uwagę na wysokość ścianki kolankowej. Od niej zależy, co możesz umieścić pod skosem. Jeśli wynosi niewiele ponad 50 cm, możesz też wsunąć tam popularny taboret ze schodkiem - lub zabudować przestrzeń półkami lub zamykanymi szafkami.
Zabudowa meblowa kuchni pod niskimi skosami jest trudniejsza do zaaranżowania. Czasem lepiej będzie postawić ją przy przeciwległej ścianie od skosu. Inną opcją jest zaaranżowanie zabudowy z wyspą mniej więcej pośrodku między skosem a przeciwległą ścianą. Taka otwarta kuchnia na poddaszu może się ciekawie prezentować – szczególnie, jeśli w pomieszczeniu są filary podpierające strop. Wtedy umieść aneks kuchenny pomiędzy nimi. Ciąg szafek ustaw bokiem do przeszkleń, aby nie zasłaniać sobie światła podczas pracy.
Gdy ścianka kolankowa ma ok. 70-80 cm, zmieścisz przy niej schowki na naczynia i kuchenne przyrządy. W takim wypadku można spróbować ciekawie zaaranżować zabudowę, uwzględniając okolice skosu.
Najlepsza jest kuchnia ze skosem zaczynającym się dopiero w okolicy 115 cm. W takim wypadku spokojnie możesz ustawić pod nim np. blat roboczy. Jednak nie planuj całego blatu jedynie pod skosem, bo nie będziesz mógł zamontować okapu. Ewentualnie w tym wypadku sprawdzi się wspomniana wyspa, na której umieścisz płytę grzewczą, a nad nią zawiesisz okap.
Gdzie ustawić lodówkę w projekcie kuchni ze skosem? Musi ona znaleźć się nieco dalej. Może być na drugim, najwyższym końcu zabudowy. Warto starać się zachować trójkąt roboczy, ale nie zawsze może to się udać. Ważne, żeby korzystanie z kuchni było możliwie wygodne.
Kuchnia z salonem na poddaszu
Jak zaprojektować kuchnię na poddaszu, uwzględniając dodatkowo salon? Można z takiej przestrzeni zrobić atrakcyjny loft z cegłą, betonem i drewnem. Innym sposobem jest wykończenie w stylu skandynawskim lub eklektycznym. Jeśli poddasze jest przestronne i ma wysoki sufit, ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie drewnianych belek pod stropem i filarów - na belkach można fantazyjnie zawinąć kabel od lampy, natomiast filary wyznaczą strefy w pomieszczeniu.
Każdy projekt kuchni na poddaszu musi być dobrze przemyślany. Jeśli jest taka możliwość, wykonaj szerokie parapety przy oknach. Możesz je zaaranżować jako wygodne siedziska, szczególnie w części salonowej.
Niezależnie od tego, czy masz do dyspozycji dużą czy małą kuchnię, najlepiej zamów meble na wymiar. Aranżacja kuchni na poddaszu wymaga zabudowy dopasowanej do specyficznych skosów – a takiej nie znajdziesz w popularnych marketach.
Jak urządzić małą kuchnię na poddaszu?
Mała kuchnia na poddaszu ze skosami zaczynającymi się nisko jest aranżacyjnym wyzwaniem. Warto wtedy postawić na składane elementy mebli – jak np. rozkładany lub wysuwany blat, krzesła, które możesz ułożyć jedno na drugim. Wykorzystaj każdy element zabudowy – nawet w cokołach mebli możesz umieścić płytkie szuflady. Staraj się nie przytłoczyć pomieszczenia wysoką zabudową i uzyskać kompromis między potrzebnym miejscem do przechowywania a przestrzenią. Jeśli chcesz wykorzystać szafki wiszące, wybierz te z przeszkleniami. Poza tym nieduża kuchnia ładnie się zaprezentuje, gdy pod skosem zamontujesz półki, na których ustawisz na przykład pojemniki na przyprawy czy książki kucharskie. Na ścianie nad blatem wkręć parę haczyków na kubki - będą zawsze pod ręką i nie zajmą miejsca w szafce. Umieść też reling na noże, łyżki, łopatki, itp.
Wybierając AGD, postaw na mniejsze modele. Może warto kupić urządzenia o szerokości 45 cm? Zastanów się, jak często pieczesz potrawy w piekarniku lub wykorzystujesz naraz wszystkie pola płyty grzewczej. Może się okazać, że naprawdę niewiele stracisz, korzystając z węższego AGD – a zyskasz więcej miejsca na szafki.
Kuchnia na poddaszu może stać się sercem domu, jeśli odpowiednio ją zaplanujemy. Wykorzystanie skosów, dostosowanie zabudowy, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia i wentylacji to kluczowe elementy, które pozwolą stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrze, idealne zarówno do codziennego gotowania, jak i spędzania czasu z rodziną.
- Więcej o:
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Franke K-Link - technologia w służbie inteligentnego gotowania
Wyposażenie kuchni. Jak wybrać meble i sprzęt AGD na lata?
Meble modułowe do kuchni – nowoczesne rozwiązanie na miarę potrzeb
Mozaika ceramiczna w kuchni – praktyczne piękno i funkcjonalność
Czarne AGD – elegancja i nowoczesność w aranżacji kuchni
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem
Kawa na wiele sposobów - parzenie i podawanie