Kuchnia na miarę potrzeb: inspiracje i pomysły na personalizację
W niemal każdym wnętrzu, zarówno w dużym, jak i małym, można mieć pięknie, funkcjonalnie i wygodnie urządzoną kuchnię. Wystarczy dostrzec i wykorzystać potencjał pomieszczenia.
To jedno z tych wnętrz, które warto „uszyć na miarę”, czyli dopasować do przestrzeni, którą dysponujemy oraz do potrzeb, które ma rodzina. Nie jest to trudne, bo obecne rozwiązania pozwalają na zagospodarowanie nawet trudnej, nietypowej czy niewielkiej przestrzeni. Tu warto też zaznaczyć, że duże wnętrze wcale nie gwarantuje wygody, a małe nie oznacza braku funkcjonalności. Wszystko zależy od projektu i wykorzystania potencjału pomieszczenia. Oto kilkanaście ciekawych pomysłów na urządzenie przestrzeni kuchennej.
SKŁADOWE DOBREGO PROJEKTU – ESTETYCZNA ZABUDOWA, WYGODNE MIEJSCE DO PRACY, ODPOWIEDNI SPRZĘT AGD ORAZ DOBRANE OŚWIETLENIE.
Wielkie możliwości w kuchni
Duża przestrzeń kuchenna to wymarzona sytuacja, zwłaszcza gdy masz dużą rodzinę lub lubisz przyjmować gości i dla nich gotować. Z pozoru takie wnętrze łatwo urządzić, bo przecież jest tyle miejsca, że wszystko się zmieści. Jednak duża przestrzeń może spowodować, że gotowanie stanie się wędrówką z jednego końca kuchni do drugiego i z powrotem. To może być bardzo męczące. Właśnie dlatego w takim przypadku bardzo ważne jest, by projekt oprzeć na zasadach tzw. trójkąta roboczego. Opisują one umiejscowienie poszczególnych sprzętów (stref) według kolejności wykonywanych podczas gotowania czynności. I tak tuż przy wejściu należy umieścić lodówkę i szafki na produkty żywnościowe (strefa przechowywania), w dalszej kolejności warto zaplanować zlewozmywak i wygodny blat roboczy (strefa przygotowania), na końcu zaleźć się powinna płyta grzejna i piekarnik (strefa gotowania).
Warto też uwzględnić odpowiednią odległość między strefami – zbyt mała będzie niewygodna, natomiast zbyt duża męcząca ze względu na konieczność pokonywania tych odległości. Przyjmuje się że wahać powinna się pomiędzy 120 a 210 cm. Jeśli wnętrze jest bardzo duże i zależy nam na wykorzystaniu całej przestrzeni na zabudowę, można zdecydować się na wyspę kuchenną, która nie tylko da więcej przestrzeni do przechowywania, ale jeśli umieścimy na niej np. strefę przygotowania, skrócimy odległości pomiędzy pozostałymi przestrzeniami. Dzięki temu praca będzie sprawniejsza i przyjemniejsza.
Nieduża przestrzeń kuchenna
Urządzając niewielkie wnętrze zasady trójkąta nie są aż tak istotne, ponieważ nie ma tu dużych odległości do pokonywania. Ważniejsze staje się wygospodarowanie wygodnej przestrzeni do pracy. W tym celu zaplanuj większy fragment blatu (min. 60 cm). Idealnie gdyby znalazł się on pomiędzy zlewozmywakiem a płytą grzejną, ponieważ najczęściej najpierw myjemy produkty, następnie obrabiamy (np. kroimy), a później gotujemy. Równie ważne jak wygodna strefa przygotowania w małej kuchni jest miejsce do przechowywania. Zazwyczaj nie ma tu dużo miejsca na szafki, zwłaszcza gdy w dolnej zabudowie zaplanowane są piekarnik i zmywarka.
W takiej sytuacji wręcz niezbędne wydają się szafki górne lub otwarte półki czy chociażby relingi, na których zawisną drobne akcesoria. Dobrym pomysłem jest też zagospodarowanie przestrzeni, zazwyczaj pominiętej w tradycyjnej zabudowie, montując np. półkę wokół syfonu pod zlewozmywakiem czy wąskiej szczeliny między zabudową a ścianą. Można też zminimalizować ilość sprzętu, który zabiera miejsce wybrać sprzęt spełniający kilka funkcji, np. piekarnik z funkcją kuchenki mikrofalowej lub baterię zlewozmywakową gotującą wodę.
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni