Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kultowy fotel z PRL-u wraca na salony

Anna Grużewska

Milion egzemplarzy fotela 366 w czasach PRL-u stało w naszych domach. Wówczas nikt nie myślał o nim jak o klasyku designu. Dziś mebel powraca za sprawą dwojga młodych ludzi, którzy widzą w nim dobry projekt.

  • Nazwa firmy: 366 Concept tworzą ją: Agata Górka i Maciej Cypryk
  • Siedziba: Łódź
  • Działają od: 2014 r.

Było ich kilkanaście, wszystkie do siebie podobne, a jednak można było zauważyć między nimi różnice. Fotele 366 zaprojektowane w 1962 roku przez Józefa Chierowskiego i produkowane do lat 80. XX wieku przez Świebodzicką Fabrykę Mebli w Świebodzicach. Dziś meble te wpisują się w modny trend vintage, dlatego architektka Agata Górka chętnie wykorzystuje je do urządzania projektowanych przez siebie wnętrz. Okazało się jednak, że fabryka przez lata wprowadzała rozmaite modyfikacje i kupowane na pchlich targach albo w antykwariatach meble znacznie się od siebie różnią. To spostrzeżenie uruchomiło lawinę zdarzeń. W efekcie na rynku pojawiła się reedycja fotela 366.

Agata Górka i Maciej Cypryk, twórcy firmy 366 Concept, produkują fotel na podstawie oryginalnego projektu. Bardzo ważne było dla nich, by produkować mebel legalnie. Rodzina Józefa Chierowskiego przekazała producentom oryginalny rysunek fotela. Dzięki temu ma on dzisiaj wymiary dokładnie takie, jak chciał projektant. Udało im się także ukryć niezbędne dla konstrukcji mebla śruby. Projektant marzył o tym, by tak się stało, jednak w okresie masowej peerelowskiej produkcji było to nieosiągalne. Dziś jest. W ten sposób Górka i Cypryk spełnili marzenie designera, a przy okazji swoje własne. No i zapisali się na kartach historii polskiego wzornictwa.

Dobre wzornictwo ocenia się po czasie – mówią twórcy firmy 366 Concept. To dzięki ich staraniom wznowiono produkcję słynnego fotela 366 autorstwa Józefa Chierowskiego.

Skomentuj:

Kultowy fotel z PRL-u wraca na salony