Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ćmielów: porcelana dobrze znana

Anna Grużewska

Myślisz "porcelana", mówisz "Ćmielów". Skojarzenie jest oczywiste. Nic dziwnego, skoro właśnie tam powstają najwyższej jakości naczynia. Od 225 lat!

Nazwa: Polskie Fabryki Porcelany "Ćmielów" i "Chodzież" S.A.

Działa od: 1790 r.

Produkuje: najwyższej jakości porcelanę

Niewielu szczęśliwców przekroczyło bramę zakładów w Ćmielowie. My byliśmy w tym gronie i powiemy wprost - nie możemy wyjść z podziwu. Tradycyjna technologia łączy się tutaj z nowoczesnym wzornictwem; ręczne, precyzyjne wykonanie z produkcją maszynową, klasyczne zdobienia z ultraprostym designem. Wytwórnia porcelany w Ćmielowie potrafi zaskakiwać. Może dlatego działa od 225 lat i wciąż ma apetyt na kolejne jubileusze.

Ćmielów - synonim jakości

Jedno jest pewne: produkowana tutaj porcelana jest najwyższej jakości. Za jej sukcesem stoją zarówno uznani designerzy, jak i rzemieślnicy, którzy fach przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Historia wytwórni w Ćmielowie zaczyna się w roku 1790. To wówczas garncarz Wojtas tworzy wraz z grupą innych rzemieślników niewielką manufakturę produkującą wyroby gliniane. Produkcja porcelany rusza od roku 1839, gdy właścicielami manufaktury zostaje rodzina Weissów. Kolejni właściciele, Druccy-Lubeccy, sprowadzają do Ćmielowa specjalistów z Limoges. To właśnie tam działają najsłynniejsze francuskie manufaktury porcelany. Mistrzowie z Limoges wykształcili polskich pracowników zarówno w technice ręcznego malowania naczyń, jak i zdobienia przy pomocy kalkomanii. Ta druga, tańsza metoda, przyczyniła się do popularności ćmielowskich naczyń i rozwoju fabryki.

Czasy świetności

Swoje złote lata ćmielowska porcelana przeżywała w latach 30. i 60. XX wieku. Do dziś fabryka ma w swojej kolekcji serwisy pochodzące z tamtych czasów. Artdécowskie zestawy Kula i Płaski autorstwa Bogdana Wendorfa są wciąż produkowane. Wysoką jakość i reprezentacyjny charakter ćmielowskich wyrobów dostrzeżono w okresie międzywojennym. W latach 30. XX wieku na zlecenie prezydenta Ignacego Mościckiego zaprojektowano serwis Empire. Ostatnio jego replika zamówiona została do Belwederu. To Ćmielów oficjalny. Jednak w latach 60. XX wieku Ćmielów stał się synonimem nowoczesnego polskiego wzornictwa. To wtedy powstał serwis Goplana, a także słynne porcelanowe ćmielowskie figurki. Wśród nich do dziś produkowane są: Sudanka z 1958 r. projektu Henryka Jędrasiaka, Lena z lat 60. XX wieku autorstwa Wincentego Potackiego. Ich oryginały są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów i biją kolejne aukcyjne rekordy.

Serwis Kula autorstwa Bohdana Wendorfa, lata 30. XX w. Powyżej filiżanka z porcelany surowej poddawana jest czyszczeniu, poniżej efekt finalny ze złoceniami.Fot. materiały prasowe, Sebastian Zimmer

Dziś Ćmielów absolutnie nie odżegnuje się od historii, jednak jest tu również miejsce na nowoczesne wzornictwo. Najmłodsze dziecko ćmielowskich zakładów, Ćmielów Design Studio, zostało powołane po to, by nowym czasom zaoferować nową porcelanę. W końcu zmieniamy się i my, i nasze przyzwyczajenia. Choć fabryka ma w ofercie ogromne serwisy, w skład których wchodzi na przykład waza do zupy, mało kto ich dzisiaj używa. Żyjemy szybciej, co nie znaczy, że nie cenimy szlachetnych materiałów, takich jak porcelana. Szef Ćmielów Design Studio, najlepszy polski ceramik Marek Cecuła, jest nie tylko projektantem, ale także obserwatorem codzienności. Namawia nas, żebyśmy sami stali się autorami serwisów. W jaki sposób? Po prostu kupując rozmaite naczynia z serii i dowolnie je ze sobą kompletując. Dzięki temu "nic dwa razy się nie zdarzy" i każdy może mieć swój indywidualny i niepowtarzalny zestaw.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ćmielów: porcelana dobrze znana