Krzesło dla niej i dla niego

Anna Grużewska

Umiejętność szokowania też jest sztuką. Fabio Novembre sięgnął po klasyk designu autorstwa Vernera Pantona, doprawił go szczyptą erotyki i sam wspiął się na designerski panteon. Teraz może projektować rzeczy o wiele bardziej grzeczne.

Him & Her
Him & Her
Fot. materiały prasowe

Imię: Fabio

Nazwisko:
Novembre

Zawód: projektant

Urodzony: 1966 r.

Mieszka i pracuje: w stolicy designu, Mediolanie

Kiedyś chciał zostać: reżyserem, ukończył nawet specjalne kursy w Nowym Jorku

Poza projektowaniem: fotografuje, jest kuratorem wystaw. Z upodobaniem urządza swój dom.

Krzesła Him & Her

To para krzeseł wykonanych z polietylenu. Dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej oraz matowym lub błyszczącym wykończeniu. Od roku 2008, kiedy pojawiły się na rynku, bestseller marki Casamania. Więcej na: www.casamania.it

Podjąć twórczy dialog z klasykiem designu, to nie lada wyzwanie. Trzeba być młodym, ambitnym i mieć tupet. Bez wątpienia tych cech nie można było odmówić włoskiemu projektantowi Fabio Novembre. Jednak poza odwagą Novembre ma coś jeszcze - talent.

Krzesła Him i Her są rodzajem hołdu, jaki włoski designer oddał wielkiej postaci ze świata projektowania - Vernerowi Pantonowi. Najsłynniejszy mebel jego autorstwa Panton Chair, to fotel wykonany z plastiku. Mebel Vernera Pantona jest do tego stopnia neutralny, że jego pomniejszona wersja przeznaczona jest do pokojów dziecięcych. Fabio Novembre natomiast nadał swoim projektom określoną płeć. Teraz to "On" i "Ona" z konkretnie zaznaczoną anatomią.

Jak to często bywa przy tego typu bardzo wyrazistych projektach, krzesła Him i Her wzbudziły gwałtowne emocje. Model ma licznych przeciwników, ale chyba większe jest grono jego zwolenników. Przeciwnicy uważają, że cytowanie dzieła samego Pantona jest niczym podnoszenie ręki na świętość. Zwolennicy uważają, że dopóki nikt nikogo nie kopiuje, potrafi natomiast zaproponować zgrabną trawestację, wszystko jest w porządku. Sam designer dolewa oliwy do ognia mówiąc, że w Księdze Rodzaju napisane jest, że Bóg stworzył mężczyznę i kobietę na swoje podobieństwo. On tymczasem, jako projektant, tylko kontynuuje to wielkie dzieło. My w kwestiach boskich nie będziemy się wypowiadać, wiemy natomiast, że krzesła Him i Her przyniosły projektantowi nieziemską fortunę.

PRZEJEDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Krzesło dla niej i dla niego