Kupujesz telewizor do salonu? Na te elementy powinieneś zwrócić uwagę
Telewizor jest sprzętem, który można spotkać niemal w każdym salonie. By urządzenie dobrze się sprawowało, należy wziąć pod uwagę jego parametry i dopasować je do wielkości i stylu pomieszczenia. Na co szczególnie zwrócić uwagę, kupując telewizor do salonu?
Przekątna i rozdzielczość ekranu
Wielkość ekranu powinna być uzależniona od odległości zachowywanej podczas korzystania z odbiornika. Popularnością cieszą się przede wszystkim telewizory 32-, 43- oraz 55-calowe. Są one wystarczające do przeciętnej wielkości salonów – odbiornik nie może zajmować całego pomieszczenia. Rozdzielczość obrazu jest zależna od przekątnej telewizora. W telewizorach mających od 32 do 43 cali stosowane są wyświetlacze HD Ready (1366 x 768 pikseli) lub Full HD (1920 x 1080 pikseli). Urządzenia o przekątnych od 43 do 85 cali mają wyświetlacze 4K (3840 × 2160 px), popularne stają się także telewizory 8K (7680 × 4320 pikseli) o przekątnych od 65 do 85 cali. W przypadku większej rozdzielczości szczegóły są lepiej dostrzegalne podczas siedzenia blisko ekranu.
Typ telewizora – LED, QLED, NanoCell i OLED
Kolejnym elementem, który powinno się wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora, jest typ technologii podświetlenia. Podświetlenie LED może mieć różną konstrukcję. Najczęściej jest ono krawędziowe, a LED-y umieszczone są w dolnej części ekranu. Przy krawędzi obraz będzie jaśniejszy. Wyświetlacz QLED odwzorowuje kolory lepiej niż LED. Wszystko dzięki zastosowaniu kropek kwantowych. Efekt ten jest szczególnie widoczny podczas wyświetlania gier oraz filmów. W telewizorach NanoCell stosuje się nanocząstki, które filtrują kolory podstawowe. Dzięki temu są one nasycone i żywe. Zarówno obraz oglądany na wprost, jak i z boku jest w tym przypadku wysokiej jakości.
Telewizor OLED wykorzystuje LED-y organiczne wyprodukowane z innych materiałów niż ich klasyczne odpowiedniki. Umożliwia to osiągnięcie efektu głębokiej czerni i świetnego kontrastu. Warto wiedzieć, że w przypadku tego typu urządzeń występuje czasami tzw. wypalenie pikseli. Oznacza to pojawienie się śladu w miejscu częstego wyświetlania tego samego obrazu, np. logo stacji telewizyjnej. Ślad ten może być chwilowy lub stały. Kupując odbiornik z ekranem OLED, należy liczyć się z tym, że jego cena będzie nieco wyższa niż w przypadku telewizora LED. Dla zwykłych użytkowników telewizorów najważniejsze jest to, by obraz był dobrej jakości, a szczegóły wyraźnie widoczne. Jeśli masz trudność w wyborze odpowiedniego urządzenia, z pomocą może przyjść ranking telewizorów.
W XXI wieku technologia jest już na tyle rozwinięta, że żadna osoba nie powinna mieć problemu z zakupem idealnego modelu telewizora do salonu. By sprzęt posłużył przez wiele lat, dobrze jest wziąć pod uwagę jego kluczowe parametry. Należą do nich przekątna i rozdzielczość ekranu, typ technologii podświetlenia, rodzaj ekranu (zakrzywiony lub prosty), klasa energetyczna, a także dodatkowe funkcje. Każda osoba użytkuje telewizor z inną intensywnością. Należy zastanowić się, które funkcje urządzenia będą faktycznie wykorzystywane, by niepotrzebnie nie przepłacić. Oprócz wymagań ściśle związanych ze sprzętem, warto zastanowić się też nad tym, czy wybrany model będzie pasował do wielkości i wystroju pomieszczenia.
- Więcej o:
Dekoracje na Halloween - inspiracje, aranżacje
Kryształowe kieliszki - symbol elegancji
Dekoracje na jesień od Sinsay
Apartamenty na wynajem – jaką położyć podłogę?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie lampy?
Nawilżacze powietrza - zalety i wady
Jak wybrać lampkę biurkową?
IKEA na jesień - limitowana kolekcja HÖSTAGILLE